Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Młodzi razem z Pasterzem

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową młodzież naszej diecezji spotyka się z biskupem ordynariuszem Tadeuszem Rakoczym w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży

W Niedzielę Palmową 24 marca o godz. 13.30 sprzed kościoła Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej wyrusza procesja z palmami, której przewodniczy Biskup ordynariusz. Jak zwykle, liczącą kilkaset metrów drogę młodzież pokona dając świadectwo swojej wiary poprzez modlitwę i wspólny śpiew. W katedralnym kościele zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia. Liturgiczną celebrację tradycyjnie zakończy obrzęd symbolicznego przekazania Światła Stróżów Poranka. Świece - symbol Chrystusa i ewangelizacji otrzymają wybrane wspólnoty młodych działające w naszym partykularnym Kościele. W tym roku Światło Stróżów Poranka w imieniu całej młodzieży naszej diecezji odbiorą organizatorzy I Diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej do Łagiewnik, członkowie kół i środowisk zaangażowanych w różnorakie wspieranie misji Kościoła oraz przedstawiciele katechetów.

- W ogłoszonym przez Benedykta XVI Roku Wiary chcemy uświadomić młodych, że i oni są odpowiedzialni nie tylko za wiarę własną, ale także za świadectwo swojego opowiedzenia się za Chrystusem w swoich środowiskach, wśród swoich rówieśników - informuje diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. prał. Józef Oleszko.

Reklama

Tradycyjnie w ramach spotkania w bielskiej katedrze odczytany zostanie list wystosowany do Ojca Świętego. Od lat młodzież gromadząca się na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży zapewnia Papieża o podjęciu wyzwań wynikających z Ewangelii i nauczania Kościoła. W nieco ponad tydzień od konklawe pismo od młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej otrzyma Ojciec Święty Franciszek.

Po Mszy św. przy katedralnym placu zaplanowano wspólną agapę. Młodzi będą mieli okazję wymienić się doświadczeniem wiary i pracy w swoich wspólnotach oraz zjeść przygotowany przez organizatorów posiłek.

18 października ub.r. Benedykt XVI wystosował Orędzie na Światowy Dzień Młodzieży 2013 r., zapraszając młodych do udziału w ŚDM w Rio de Janeiro w lipcu 2013 r. Prosił także, by młodzi podjęli wezwanie ewangelizowania siebie i swoich rówieśników oraz wzmocnienia swojej wiary poprzez zgłębianie jej wielowiekowego dziedzictwa.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japoński biskup: ważne słowa Franciszka do młodych

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Młodzi w Kościele

Franciszek w Japonii

Grzegorz Gałązka

Młodym ludziom bardzo trudno się żyje w japońskim społeczeństwie. Szkoły serwują żelazne zasady, rodziny są coraz częściej rozbite, a dzieciom nikt nie towarzyszy w rozwoju. – W tym kontekście bardzo ważne są słowa Franciszka do młodych o konieczności budowania więzi i relacji – podkreśla emerytowany biskup pomocniczy Tokio Katsuhiro Mori.

Nawiązując do przytoczonych przez Franciszka słów Matki Teresy z Kalkuty, że „najstraszniejszą biedą jest samotność i poczucie bycia niekochanym”, japoński biskup wskazuje, że ta diagnoza dramatycznie pasuje do realiów życia młodzieży w Kraju Kwitnącej Wiśni. „Młodzi potrzebują nie tylko mistrzów, których nie mają, ale zwyczajnie przyjaciół i rodziców u boku, a tego też brakuje” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Mori.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję