Reklama

Papieże naszych czasów

Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci), 1878-1903, motto: „Omnia restaurare in Christo” (Wszystko odnowić w Chrystusie), papież kwestii społecznej. Napisał pierwszą dużą encyklikę społeczną o kwestii robotniczej „Rerum novarum” (1891), która jest krokiem milowym w doktrynie społecznej Kościoła.

Św. Pius X (Giuseppe Sarto), motto: „Omnia instaurare in Christo” (Wszystko odnowić w Chrystusie) 1903-1914, pontyfikat duszpasterski. Papież, który odpowiedział bardzo zdecydowanie na poglądy modernistyczne. Papież Eucharystii.

Reklama

Benedykt XV (Giacomo Della Chiesa), 1914-1922, motto: „In te, Domine, speravi; non confundar in aeternum” (W Tobie, o Panie, złożyłem nadzieję, nie będę zawstydzon na wieki), papież okresu I wojny światowej. Niestrudzony w apelach o pokój.

Pius XI (Achille Ratti), 1922-1939, motto: „Pax Christi in regno Christi” (Pokój Chrystusowy w Królestwie Chrystusowym), papież, który rozwiązał tzw. kwestię rzymską i zmierzył się z okrutnymi ideologiami: komunizmem, nazizmem i faszyzmem. Święcenia biskupie otrzymał w archikatedrze warszawskiej, będąc nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Pius XII (Eugenio Pacelli), 1939-1958, motto: „Opus iustitiae pax” (Pokój dziełem sprawiedliwości) papież okresu II wojny światowej. Ogłosił dogmat o Wniebowzięciu NMP. W nauczaniu dużo miejsca poświęcił tematyce bioetycznej.

Reklama

Bł. Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli), 1958-1963, motto: „Obedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój), papież, który ogłosił Sobór Watykański II, ogłosił encyklikę „Pacem in terris” (1963) - jeden z najważniejszych dokumentów społecznych Kościoła.

Paweł VI (Giovanni Battista Montini), 1963-1978, motto: „In nomine Domini” (W imię Pańskie), kontynuator Soboru Watykańskiego II, pierwszy papież pielgrzym. Napisał encyklikę „Humanae vitae”, jeden z najważniejszych dokumentów etycznych.

Jan Paweł I (Albino Luciani) 1978, motto: „Humilitas” (Pokora), jeden z najkrótszych pontyfikatów w historii Kościoła. Wybrany na papieża 26 sierpnia, w uroczystość NMP Częstochowskiej.

Bł. Jan Paweł II (Karol Wojtyła), 1978-2005, motto: „Totus Tuus” (Cały Twój), jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Papież pielgrzym, który zmienił oblicze Europy i świata.

Benedykt XVI (Joseph Ratzinger), 2005-2013, motto: „Cooperatores Veritatis” (Wspólpracownicy Prawdy), papież intelektualista, autor wspaniałych książek-medytacji o Jezusie z Nazaretu, papież pielgrzym. Pierwszy papież od czasów Celestyna V, który abdykował.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie czekaj!

Co czuje 16-letnia dziewczyna, kiedy dowiaduje się, że chłopiec, dla którego pobiegła z Krakowa do Warszawy, by uzbierać pieniądze na jego leczenie, właśnie kończy terapię bez śladu raka mózgu?

Fakt, że mogło się komuś pomóc, jest samym podziękowaniem, nic więcej nie jest do szczęścia potrzebne. Nasze endorfiny i emocje sięgają zenitu.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję