Reklama

Z Polski

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Po wyborze Ojca Świętego Franciszka

Biskupi i wierni Kościoła w Polsce przyjmują z radością i nadzieją wybór papieża, który obrał imię Franciszek. Nowy papież pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie był biskupem stolicy Argentyny - Buenos Aires, zna zatem radości i trudy codziennego duszpasterstwa.

Amerykę Południową zamieszkuje prawie połowa wszystkich katolików. Tamtejszy Kościół pełen jest nadziei, dynamizmu i młodych ludzi. Niezależnie od tego, jest to kontynent, na którym wielu rodowitych mieszkańców oraz przybyszów jeszcze nie zna Chrystusa. Potwierdza to potrzebę działalności misyjnej, a także nowej ewangelizacji. Kościół Chrystusowy jest nieustannie wzywany do ciągłego otwierania się na misje w całym świecie poprzez wysyłanie misjonarzy. W Ameryce Łacińskiej pracuje obecnie ok. 850 polskich misjonarzy, wśród których jest 6 biskupów pochodzenia polskiego.

Reklama

Nowo wybrany papież Franciszek jest pierwszym misjonarzem świata. Pierwsze spotkanie Ojca Świętego z wiernymi tuż po wyborze pokazało, jak bardzo papież Franciszek ufa Bogu, do którego się modli, i ludziom, których prosi o modlitwę. Wyrazem naszej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem niech będzie serdeczne „Te Deum”, którym wszyscy podziękujmy Panu Bogu za nowego papieża, oraz stała, pełna ufności modlitwa o światło Ducha Świętego w kierowaniu łodzią Kościoła.

† Józef Michalik, Metropolita Przemyski, Przewodniczący KEP
† Stanisław Gądecki, Zastępca Przewodniczącego KEP
† Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, 13 marca 2013 r.

Z żałobnej karty

Zmarł Marek Skwarnicki

Nie żyje Marek Skwarnicki - pisarz, publicysta, członek zespołu miesięcznika „Znak”, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu, wielotetni redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Miał 82 lata.

Marek Skwarnicki jest autorem kilkunastu książek poetyckich i prozatorskich. Opublikował też m.in. zbiór reportaży „Wędrówki po Kościele” (1990) oraz „Dziennik 1982-1992” (1998). Jest autorem przekładów „Psalmów” do użytku liturgicznego oraz układu brewiarza. W latach 1979-90 pracował w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. W latach 1978 - 2000 odbył 5 międzykontynentalnych (do Meksyku, Filipin, Japonii, Kanady i Australii) i 5 europejskich podróży z papieżem Janem Pawłem II jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Za „zupełnie niesamowitą przygodę swojego życia” uznawał swoje watykańskie spotkania z Janem Pawłem II. Na zaproszenie Papieża uczestniczył m.in. w przygotowaniu do druku papieskiego poematu „Tryptyk rzymski”. Kard. Wojtyłę Skwarnicki poznał już w 1972 r., a po jego wyborze na papieża, wraz z Jerzym Turowiczem, przygotował książkowe wydanie jego poezji i dramatów. Przyjaźnił się także z Czesławem Miłoszem. Marek Skwarnicki zmarł 12 marca 2013 r. w Krakowie.

Częstochowa

Dziecko w Oknie Życia

Reklama

W Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie 11 marca zostało znalezione drugie dziecko - powiadomiła redakcję „Niedzieli” s. Joanna Rękaw, dyrektor Domu Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza 1, prowadzonego przez siostry służebniczki starowiejskie.

Dziecko znalezione w Oknie Życia to chłopczyk o wadze 2,29 kg, 52 cm. - Nie miał jeszcze odciętej pępowiny. Prawdopodobnie urodził się kilkadziesiąt minut wcześniej - powiedziała s. Rękaw. - Natychmiast dziecko objęto właściwą opieką medyczną i przewieziono do szpitala na Parkitkę. Chłopczyk jest w bardzo dobrym stanie - zauważyła s. Joanna.

Częstochowskie Okno Życia zostało uroczyście otwarte i poświęcone przez abp. Stanisława Nowaka 28 grudnia 2008 r. Pierwsze dziecko zostało w nim znalezione 31 maja 2010 r. Był to chłopczyk ok. 3 miesięcy, z zespołem Downa.

Cudzysłów

Były momenty w dziejach Boga-Człowieka i w dziejach ludzkości, że wszystkie światła i nadzieje gasły. A wtedy pozostawał zawsze jeden Znak i jedno Światło: Niewiasta obleczona w słońce. I tak jest w naszym życiu osobistym. Gdy gasną nam wszystkie światła i nadzieje, gdy zdaje się, że ciemność ogarnęła wszystko, wtedy trzeba… zawierzyć Maryi.

Imiona świętych są świadectwem, że jeżeli wszystko opuściliśmy dla Chrystusa, zachowamy wszystko i pozostaniemy we wdzięcznej pamięci ludzi.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Andrzej Seremet - prokurator generalny RP przebywał w Moskwie, gdzie rozmawiał na temat wraku Tu-154 M i czarnych skrzynek. Po spotkaniu poinformował, że nie uzyskał żadnych zmian w stanowisku Rosji w sprawie zwrotu rejestratorów pokładowych i wraku polskiego Tu-154 M.

Telewizyjna Jedynka wyemituje 8 kwietnia dwa filmy o katastrofie smoleńskiej: „Katastrofa w przestworzach: śmierć prezydenta”, zrealizowany na zlecenie National Geographic, oraz film Anity Gargas „Anatomia upadku”.

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu. Orzekł natomiast, że nie jest sprzeczny z konstytucją brak włączenia jednostek samorządu terytorialnego do udziału w postępowaniach przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, zwracającą gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

Rektor najważniejszej polskiej uczelni wojskowej, Akademii Obrony Narodowej - gen. Bogusław Pacek planuje wymianę profesorów z Rosją.

Małżeństwo z dziećmi za najodpowiedniejszy model rodziny uznaje ponad połowa Polaków, a 29 proc. chciałoby żyć w dużej rodzinie wielopokoleniowej.

Sytuacja zdrowotna w Polsce jest kiepska. Umieramy za wcześnie i zbyt często. Dotyczy to dorosłych i dzieci. Takie są konkluzje „Europejskiego raportu zdrowia”, przygotowanego przez WHO, oraz raportu dotyczącego sytuacji zdrowotnej Polaków, opracowanego przez Państwowy Zakład Higieny.

Podwyżki VAT-u na produkty medyczne z 8 do 23 proc. domaga się od Polski Komisja Europejska. Grozi to kolejnymi perturbacjami w naszej służbie zdrowia.

Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Rząd szykuje nowe przepisy. Obecne prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci - np. Fifi, Angel, które pojawiają się w Polsce coraz częściej. Niedopuszczalne są też zdrobnienia.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję