Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2013, str. 36

Pielgrzymki maturzystów

Przed egzaminem dojrzałości

Jasną Górę w ostatnich tygodniach odwiedzają maturzyści z całej Polski, z którymi przybywają biskupi oraz katecheci i nauczyciele. Razem modlą się o pomyślność na maturze oraz o dojrzałe wchodzenie w dalsze życie.

7 marca pielgrzymowali maturzyści diecezji sosnowieckiej. Przybyło ok. 1 tys. uczniów klas maturalnych wraz z bp. Grzegorzem Kaszakiem.

Reklama

8 marca przybyło ok. 650 maturzystów diecezji gliwickiej. Grupie towarzyszył bp Jan Kopiec.

8 marca na Jasnej Górze modliło się także 1,5 tys. maturzystów archidiecezji wrocławskiej wraz z bp. Andrzejem Siemieniewskim.

W nocy z 8 na 9 marca w modlitewnym czuwaniu uczestniczyło ok. 1 tys. maturzystów diecezji elbląskiej wraz z bp. Janem Styrną.

Reklama

9 marca na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 800 maturzystów archidiecezji gdańskiej. Eucharystię celebrował dla nich abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

9 marca w sanktuarium zgromadzili się również maturzyści archidiecezji częstochowskiej, w liczbie ok. 1,5 tys. osób. Młodym pielgrzymom towarzyszył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przygotowania do 100-lecia

Modlitwa Ruchu Szensztackiego

Nocne czuwanie Ruchu Szensztackiego odbyło się z soboty 9 marca na niedzielę 10 marca. Wspólnota licząca ok. 1,2 tys. osób zgromadziła się przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Przybyli przedstawiciele Ruchu oraz jego sympatycy z Polski, Białorusi oraz Niemiec. Jasnogórskiej modlitwie przewodziły słowa: „Ruch Szensztacki moją drogą w Kościele”. Tegoroczne czuwanie było duchowym przygotowaniem do jubileuszu 100-lecia założenia Ruchu Szensztackiego, który przypadnie w roku 2014, oraz pogłębieniem odpowiedzialności za Kościół.

- Ruch Szensztacki zajmuje się przede wszystkim wychowaniem nowego człowieka, to zdanie określa nasz charyzmat. Zajmujemy się rodzinami, młodzieżą poprzez dni skupienia, rekolekcje, dni medytacyjne - mówił o. Arkadiusz Sosna, prowincjał Ojców Szensztackich, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego w Polsce.

Gościem szczególnym czuwania był o. Andrew Pastore. Swoje wystąpienie zakończył aktem ofiarowania Królowej Polski znaczka jubileuszowego Ruchu Szensztackiego i wspólną modlitwą jubileuszową. W programie były także konferencje: S. M. Anastazji Komor i o. Romualda Kszuka.

Apel Jasnogórski poprowadził o. Arkadiusz Sosna. O północy została odprawiona Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego. W homilii zwrócił uwagę na współczesny kryzys fundamentalnych wartości. - Nasza cywilizacja nie tylko odrywa się od chrześcijańskich korzeni, ale zaczyna nimi gardzić i walczyć z wszystkim, co Boże w człowieku i w świecie - mówił bp Cieślik. Nad ranem rozpoczęła się „Godzina spotkania z Ojcem Założycielem - ks. Józefem Kentenichem”. Na zakończenie, ok. godz. 4, miało miejsce uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie wspólnoty.

Pożegnanie śp. o. Norberta Wojtali OSPPE

Poszedł na spotkanie z Chrystusem

Uroczystości pogrzebowe o. Norberta Józefa Wojtali, paulina, odbyły się 12 marca na Jasnej Górze. Zmarł on 9 marca w wieku 81 lat. Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Życiorys śp. Zmarłego odczytał o. Michał Bortnik, sekretarz Kurii Generalnej. - Tu, na ziemi, jako pielgrzymi, jesteśmy dalecy od naszej prawdziwej Ojczyzny - powiedział w homilii bp Wątroba. - Tu nie możemy oglądać Boga ani wspaniałości dóbr, które On nam przygotował. Tylko wiara otwiera nas na Boga i do Niego prowadzi. To ona jest motorem napędowym naszego życia, które zawsze powinno być nacechowane pragnieniem bycia blisko Boga. Bp Wątroba powiedział, że o. Norbert poszedł już na spotkanie z Chrystusem, który daje mu właśnie klucze do mieszkania w niebie. - Poszedł odebrać nagrodę za swoją wierność, za swoje dobre czyny, które pełnił podczas ziemskiej pielgrzymki.

Kondukt żałobny na czele z o. Romanem Majewskim, przeorem Jasnej Góry, odprowadził ciało śp. o. Norberta na cmentarz św. Rocha w Częstochowie, gdzie znajduje się grobowiec pauliński.

U najpiękniejszej z niewiast

Postawa słuchania Boga i człowieka

Mieszkanki Częstochowy przybyły 8 marca - w Dniu Kobiet do Najpiękniejszej z Niewiast na Jasną Górę, by powierzyć Maryi swe powołanie, radości i troski. Mszy św., odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. Modlono się w intencji kobiet, o umiejętność pełnienia woli Bożej na wzór Maryi i o jak najlepsze realizowanie kobiecego powołania. Do sprawowania Mszy św. specjalnie na tę okazję został użyty, znajdujący się w jasnogórskim skarbcu, kielich mszalny, nazwany „Kielichem Życia i Przemiany”, który 3 maja 1982 r. delegacje kobiet polskich złożyły Pani Jasnogórskiej jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad polskim narodem i z prośbą o przemianę Polaków.

Wskazując, że nic tak nie czyni kobiety piękną, jak umiejętność cierpliwego, mądrego słuchania, bp Wątroba w homilii podkreślił, że jest ona potrzebna każdej matce i żonie. - Modlimy się dziś gorąco - zwrócił się do zgromadzonych na Mszy św. kobiet - aby wasze rodziny, wspólnoty, środowiska, były dla was miejscem spotkania i doświadczenia miłości Boga i miłości bliźniego, (...) byście nieustannie wzrastały w tej pięknej postawie słuchania Boga i człowieka. Maryja cierpliwie słuchająca niech dzisiaj wysłucha i przyjmie wszystkie wasze modlitwy.

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Janosa-Krawczyka „Matka 24h”, opowiadającego o peregrynacji po polskich domach kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Projekcję filmu zaszczycił swą obecnością jego reżyser.

Organizatorami święta kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast, obchodzonego na Jasnej Górze już po raz szósty, były częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.

Margita Kotas

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję