Reklama

Ze świata

Argentyna

Reakcja na wybór papieża Franciszka

Z wielkim zaskoczeniem argentyńskie media poinformowały o wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Uznały to za znak przemian w łonie Kościoła katolickiego - donosi z Buenos Aires francuski dziennik „La Croix”. Telewizja podkreśla, że pierwszy papież z kontynentu amerykańskiego jest jednocześnie pierwszym jezuitą na tronie św. Piotra, a także synem włoskich imigrantów, choć urodzonym już w Argentynie. Biskup pomocniczy archidiecezji Buenos Aires Eduardo García również nie krył swego zaskoczenia. Uznał, że wybór papieża Franciszka wynika z logiki Bożej, która nie jest zbieżna z logiką ludzką. Zaprosił mieszkańców stolicy na Mszę św. dziękczynną w katedrze w Buenos Aires.

Według niego, kard. Bergoglio został wybrany ze względu na swą „pokorę, bliskość z ludźmi, głęboką miłość i przekonanie, że Kościołem jest cały lud Boży, a nie tylko jego hierarchia”.

Reklama

Bp. Garcíę zdumiał także wybór imienia „Franciszek”, gdyż obecny Papież znany jest jako czciciel św. Józefa.

„Od Oceanu do Oceanu”

Kopia Częstochowskiej Ikony w Fatimie

Odbywająca pielgrzymkę „Od Oceanu do Oceanu” kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej jest już w Fatimie. 2 marca 2013 r. zakończyła się jej peregrynacja przez Hiszpanię, która od 15 grudnia 2012 r. objęła 60 miast na trasie ok. 8 tys. km. Przekazanie Ikony przez Hiszpanów nastąpiło w mieście Badajoz, dokąd przyjechała delegacja z Portugalii, reprezentująca Światowy Apostolat Fatimski.

Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej opuściła Badajoz w eskorcie lokalnej policji i wjechała do Portugalii, zatrzymując się w miejscowości Campo Maior, gdzie na centralnym placu powitało Ją ok. 1000 osób z duszpasterzami oraz władzami miasta. Nocą 3 marca ikona Czarnej Madonny z Częstochowy dojechała do Fatimy i została umieszczona w Kaplicy Bizantyńskiej w siedzibie Światowego Apostolatu Fatimskiego „Domus Pacis”. 7 marca ikona Matki Bożej Częstochowskiej została przewieziona do Sanktuarium Fatimskiego, do tzw. Małej Kaplicy Objawień, gdzie został odmówiony Różaniec w intencji obrony życia i rodziny. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza kolejne miasta Portugalii. Główne uroczystości związane z jej wizytą w Sanktuarium Fatimskim są zaplanowane na Niedzielę Miłosierdzia - 7 kwietnia 2013 r., natomiast 8 kwietnia Ikona stanie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, kończąc I etap pielgrzymki od Oceanu Spokojnego przez świat w obronie życia.

Reklama

Więcej informacji - na stronie www.odoceanudooceanu.pl.

Konwertyci

Islam odpowiada bombami

Średnio co godzinę tylko w samej Afryce 667 muzułmanów przyjmuje wiarę chrześcijańską, codziennie jest ich 16 tys., a w ciągu roku - ok. 6 mln. Dane te przedstawił jeszcze w 2006 r. libijski uczony islamski szejk Ahmad al-Katani. Jego zdaniem, chrześcijaństwo ma na Czarnym Lądzie ogromną siłę wewnętrzną i mimo istniejącego zagrożenia życia muzułmanie porzucają swą wiarę.

Istnienie tej tendencji potwierdził niedawno włoski socjolog religii prof. Massimo Introvigne. Podkreślił on, że gwałtowny wzrost w ostatnim czasie przemocy islamskiej w Afryce ma na celu określoną strategię. - Islamiści uważają, że rozstrzygające zmaganie o to, czy świat będzie muzułmański, czy chrześcijański, rozegra się w Afryce - twierdzi włoski naukowiec i dodaje, że ponieważ „islam już przegrał tę bitwę, odpowiada na to bombami”.

Ludzie

Abp Silvano Tomasi

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy oenzetowskich urzędach w Genewie - abp Silvano Tomasi przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie sytuacji dzieci zarażonych wirusem HIV. - Mimo doniesień o skuteczności terapii dzieci z wirusem HIV nadal tylko 28 proc. z nich, żyjących w krajach słabo i średnio rozwiniętych, może korzystać ze skutecznego leczenia. W rezultacie co godzinę umiera 30 zakażonych dzieci poniżej 15. roku życia - powiedział.

Abp Tomasi omówił też bariery, które uniemożliwiają wprowadzanie terapii dla dzieci z HIV i opisał najważniejsze zadania w tej dziedzinie, jakie stoją przed społecznością międzynarodową. Chodzi m.in. o zapobieganie zakażeniom przez matki będące nosicielkami wirusa, a także o wczesne wykrywanie zakażeń u dzieci.

Cudzysłów

Wybór kard. Jorge Mario Bergoglio otwiera przed Kościołem etap pełen nadziei.
Ks. Adolfo Nicolás, generał Zakonu Jezuitów

Krótko

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której odrzuca porozumienie ws. budżetu na lata 2014-20, wynegocjowane na szczycie UE w lutym, i żąda jego poprawek. Europosłowie zadeklarowali, że zagłosują za budżetem dopiero po pomyślnym przeprowadzeniu negocjacji z Radą UE.

Doroczny raport Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) podaje, że nominalne wydatki państw Azji na obronę w 2012 r. po raz pierwszy przewyższyły nakłady europejskich członków NATO. Wydatki na obronę państw Azji (m.in. Chin, Indii, Japonii i Australii) po cenach i kursach walut z 2012 r. sięgnęły blisko 315 mld dol. wobec niespełna 283 mld dol. w przypadku europejskich członków NATO.

Królowa Brytyjska Elżbieta nadal choruje. W związku z chorobą monarchini odwołano kolejne spotkania.

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” podał rewelacyjną wiadomość: dziadek kanclerz Angeli Merkel nazywał się Ludwig Kazmierczak i pochodził z Poznania. Dopiero w 1930 r. rodzina zdecydowała się zmienić nazwisko na Kasner.

W Chicago w obecności ks. Mirosława Króla został utworzony Oddział Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, którego przewodniczącym został Papieski Komandor Orderu św. Sylwestra dr Jan Jaworski.

Reynaldo Bignone, ostatni dyktator Argentyny i jej prezydent w latach 1982-83, został skazany na dożywocie za ciężkie pogwałcenie praw człowieka, w tym porwania i stosowanie tortur. Bignone odsiaduje już jeden wyrok dożywocia.

Rząd Wenezueli ogłosił powołanie specjalnej państwowej komisji, która zbada, czy zmarły niedawno prezydent Hugo Chávez został „zarażony” chorobą nowotworową przez wrogie siły z zagranicy.

Xi Jinping został formalnie zatwierdzony na urząd prezydenta Chin przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Już w listopadzie 2012 r. objął on stanowisko szefa Komunistycznej Partii Chin i przejął kontrolę nad armią.

W Unii Europejskiej od 11 marca obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję