Reklama

Historycy kościoła o misjach

Słowa: „Misje są sprawą wiary, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana” - jak pisał bł. Jan Paweł II w „Redemptoris missio” - wydają się bardzo aktualne zarówno w kontekście trwającego Roku Wiary, jak i dorocznego spotkania księży profesorów i wykładowców historii Kościoła w Polsce, które odbędzie się w Pelplinie w dniach 5-6 kwietnia br. Podczas konferencji historycy Kościoła pragną przeprowadzić szeroko rozumianą refleksję nad formowaniem się przez wieki aktywności misyjnej w Kościele.

W realizacji zamierzonego celu mają pomóc referaty, które wygłoszą: o. Paweł Zając OMI, ks. Andrzej Miotk, ks. Jan Walkusz, ks. Franciszek Behrendt, o. Zdzisław Gogola OFMConv, ks. Janusz Brzozowski SVD, ks. Stanisław Nabywaniec, ks. Marek Grygiel SChr.

Podczas spotkania zaplanowana jest także sesja wyjazdowa, w której uczestnicy zobaczą m.in.: jeden z najstarszych skansenów europejskich z 1906 r. we Wdzydzach Kiszewskich, XIV-wieczny zespół pokartuski w Kartuzach, kościół ponorbertański i zespół poklasztorny z XIII wieku w Żukowie. Korzystając z pobytu w Pelplinie, można będzie także zwiedzić katedrę oraz Muzeum Diecezjalne, posiadające w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźb średniowiecznych, kolekcje szat, naczyń i relikwiarzy liturgicznych, a także jedyny w kraju egzemplarz Biblii Gutenberga.

Reklama

Organizatorem zjazdu jest Sekcja Historii Kościoła Polskiego Towarzystwa Teologicznego, której przewodniczącym jest biskup gliwicki prof. Jan Kopiec. Organizacją spotkania zajmuje się sekretarz Sekcji ks. prof. Jan Walkusz z KUL-u, który w zainicjowanym przez siebie roczniku „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura” wydaje materiały pokonferencyjne. W 2013 r. ukazał się 12. tom rocznika, zawierający m.in. materiały z ubiegłorocznego spotkania w Wigrach na temat formowania się w ciągu wieków struktury organizacyjnej biskupstw w Polsce. Pismo jest poszerzone o dział recenzji i inne tematycznie powiązane artykuły. Cenna jest też publikowana każdego roku bibliografia podmiotowa historyków Kościoła w Polsce oraz wykaz wypromowanych magistrów i doktorów.

Sekcja Historii Kościoła liczy ponad 100 członków ze wszystkich ośrodków akademickich oraz diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych w Polsce, a także z Wydziału Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W dorocznym zjeździe bierze udział kilkadziesiąt osób.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga – kapłana i naukowca

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską – przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego 30 listopada przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Arcybiskup Mokrzycki przypomniał o posłudze tego wybitnego naukowca, jako „człowieka wielkiego miłosierdzia”. „Nie można, bowiem zapominać o takich osobach jak ks. dr Henryk Mosing. Nie wolno nam zapominać o wybitnych pedagogach i naukowcach, bo to oni są dzisiaj fundamentem naszej działalności. … Analizując życie Henryka Mosinga, możemy bez cienia wątpliwości stwierdzić, że przeżył je godnie, czyniąc dobro jako lekarz i jako kapłan. Cieszę się, że Instytut Epidemiologii co roku organizuje sympozjum. Niech jego postać stanie się dla nas wzorem, aby słowa Jezusa, który pragnie być naszą nagrodą w wieczności za wszelkie dobro, jakie czynimy bliźnim, spełniły się w naszym życiu. Dziękując za to naukowe spotkanie, wszystkim błogosławię i życzę łask Bożych w służbie bliźnim” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję