Reklama

Jezuita następcą św. Piotra

Kiedy prawie 500 lat temu Ignacy Loyola zakładał Zakon Jezuitów, zapewne przez głowę mu nie przeszło, że kiedyś jeden z jego duchowych synów może zostać papieżem. Ignacy chciał, aby jezuici, obok trzech ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składali także czwarty ślub - posłuszeństwa papieżowi, na mocy którego jezuita zobowiązany jest wykonać każdą misję zleconą mu przez Biskupa Rzymu. Z tym jezuickim posłuszeństwem różnie w historii bywało, ale teraz kardynałowie wybrali na Biskupa Rzymu właśnie jezuitę.

Papież jezuita nie oznacza jednak żadną miarą, że teraz jezuici zaczną się panoszyć w Watykanie, bo mają „swego człowieka”. Byłoby to zaprzeczenie jezuickiemu charyzmatowi, który polega na kompetentnej służbie Bogu i Kościołowi tam, gdzie nas Namiestnik Chrystusowy na ziemi pośle. Jesteśmy dumni, że jezuita został papieżem. Ale tym bardziej przypominamy sobie sens naszego powołania, z którym jest sprzeczne wszelkie karierowiczostwo.

Jezuici zapisali piękne karty w historii ewangelizacji Ameryki Południowej. Zapewne wielu oglądało film „Misja”, który opowiada o twórczym, ewangelicznym heroizmie jezuitów w trudnej sytuacji społeczno-politycznej. Teraz latynoamerykański katolicyzm daje całemu Kościołowi Biskupa Rzymu. Mówiono, że nowy Papież powinien być dobrym duszpasterzem całego świata, a zarazem świetnym administratorem, aby przeprowadzać właściwe zmiany strukturalne i personalne. Jezuici z Argentyny mówią, że papież Franciszek ma wystarczające talenty i siły, by odpowiedzieć na te dwa wyzwania.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję