Reklama

Młodzieżowe Misterium Męki Pańskiej w Łodzi

Wyszli z krzyżem na ulice i place miasta

Niedziela Ogólnopolska 12/2013, str. 2

PIOTR DRZEWIECKI

Park Miejski jako Ogród Oliwny, plac Wolności - jedyny w Polsce ośmioboczny rynek - jako Golgota i tłumy młodzieży idące za Chrystusem dźwigającym krzyż. Wieczorem 15 marca 2013 r. po raz pierwszy ulicami Łodzi przeszło Młodzieżowe Misterium Męki Pańskiej.

Młodsi i starsi mieszkańcy, mimo niesprzyjającej pogody, spotkali się w samym centrum miasta, by poprzez ponadpółtoragodzinną drogę rozważać sceny męki i śmierci Jezusa. Odgrywali je uczniowie szkół salezjańskich oraz klerycy. Na początku drogi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski poświęcił trzymetrowy Łódzki Krzyż Roku Wiary, który niesiony był przez Chrystusa aż do symbolicznej Golgoty. Krzyż ten stanowi pamiątkę przeżywanego Roku Wiary i towarzyszyć będzie łodzianom w wielu najbliższych wydarzeniach.

Reklama

Inscenizacja rozpoczęła się w jednym z parków miejskich, imitującym Ogród Oliwny. Następnie jej uczestnicy przeszli do ul. Piotrkowskiej, gdzie znajdowało się Pretorium Piłata. Tam Chrystus przyjął na swoje barki krzyż, który dźwigał aż do placu Wolności, czyli Golgoty i miejsca ukrzyżowania. Po drodze spotykał swoją Matkę, zasmuconą Weronikę, która otarła mu twarz, oraz Szymona, który wyciągnięty z pobliskiego klubu, pomógł dźwigać ciężki krzyż. Misterium zakończyło się w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, gdzie uczestnicy przystąpili do Komunii św. oraz obejrzeli ostatnią scenę, nawiązującą do Zmartwychwstania Chrystusa. Po drodze do procesji dołączali się przypadkowi przechodnie, którzy pomagali Chrystusowi dźwigać krzyż.

W dobrym przeżywaniu wydarzenia pomogły zarówno tradycyjne, jak i nowe pieśni, wykonywane przez uczestników warsztatów liturgicznych „Passio Christi”. Misterium stanowiło także zwieńczenie rekolekcji dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. - Poprzez misterium łódzka młodzież pokazała, że piątkowy wieczór to czas, gdy wychodzimy z krzyżem na ulice, aby dać świadectwo naszej wierze. Nie liczyła się dla niej zabawa, chęć spotkania się z przyjaciółmi, ale z Jezusem, który za nas oddał swoje życie - tłumaczy ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Młodzieżowe Misterium ulicami Łodzi zostało zorganizowane po raz pierwszy, jednak tradycja inscenizacji sięga lat 30. XX wieku, kiedy to salezjanie wystawiali Misterium na deskach szkolnego teatru. - Misterium to nie przedstawienie teatralne, a nabożeństwo męki i śmierci, w którym uczestniczyliśmy, idąc za Chrystusem. W ciągu kilku ostatnich lat staraliśmy się przenieść to wydarzenie ponownie na ulice naszego miasta. Zaczęliśmy od procesji, włączając okoliczne parafie, a teraz udało nam się zaangażować w to całą Łódź - mówi ks. Dariusz Husak SDB z Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego.

2013-03-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję