Reklama

Polska

Warszawa: bp Artur Miziński przejął urząd sekretarza generalnego KEP

Bp Artur Miziński oficjalnie przejął dziś urząd sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Podpisanie stosownych dokumentów poprzedziła Msza św. w kaplicy Sekretariatu KEP w Warszawie. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Obecny był m.in. dotychczasowy sekretarz KEP, a obecnie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

episkopat

Artur Stelmasiak

Bp Artur Miziński, 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski 10 czerwca podczas zebrania plenarnego Episkopatu.

Na początku dzisiejszej Mszy św. abp Stanisław Gądecki wyraził nadzieję, że praca nowego sekretarza KEP będzie służyła dziełu "nieustannej odnowy Kościoła, tak ażeby był on zawsze bliższy Ewangelii i Chrystusowi".

Reklama

W homilię metropolita poznański mówił o funkcji sekretarza w ujęciu Pisma Świętego. Przywołał dwie postacie ze Starego i dwie – z Nowego Testamentu, sekretarzy królów: Joasza, Jozjasza, Jojakima i sekretarza z czasów św. Pawła.

Abp Gądecki wyraził podziękowanie dotychczasowemu sekretarzowi generalnemu KEP abp. Wojciechowi Polakowi, który pełnił swój urząd przez 2,5 roku oraz ks. Adamowi Syczowi, który odchodzi z sekretariatu KEP po sześciu latach pracy jako sekretarz byłego już przewodniczącego Episkopatu abp. Józefa Michalika.

"Dziękujemy Panu Bogu, za to, że mogło się dokonać współdziałanie łaski i wolności osoby ludzkiej" – mówił metropolita poznański.

Reklama

Swoje podziękowania dla wszystkich, którzy towarzyszyli jego pracy jako sekretarza generalnego KEP złożył też abp Wojciech Polak, obecnie metropolita gnieźnieński. "W Gnieźnie drzwi zawsze są otwarte i serdecznie zapraszam" – dodał Prymas Polski.

Po Mszy św. nowy sekretarz generalny KEP powiedział, że podejmuje to zadanie nie bez obaw i lęków, ale z wielką ufnością. "To nie jest tylko praca biurowa, ale kontakt z innymi, zarówno wewnątrz tego gremium jak i na zewnątrz, szczególnie w relacji Kościół-państwo czy też Kościół w Polsce - Stolica Apostolska" – powiedział bp Miziński.

49-letni bp Artur Miziński, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, jest doktorem habilitowanym prawa kanonicznego, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL oraz adwokatem Roty Rzymskiej. W Episkopacie zasiada m.in. w Radzie Prawnej i Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu.

Na stanowisku sekretarza generalnego KEP bp Artur Miziński zastąpił abp. Wojciecha Polaka, który 17 maja został metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski.

Artur Miziński urodził się 13 lutego 1965 roku w Opolu Lubelskim. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 marca 1989 r. w katedrze lubelskiej. Pracował w parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim (1989-1991), a następnie w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie (1991-1992).

W czerwcu 1992 r. rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie, gdzie w 1994 r. uzyskał licencjat w zakresie prawa kanonicznego. Następnie w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim odbył cykl doktorancki zakończony obroną pracy doktorskiej.

W latach 1996-1999 odbył studia w Studium Rotalnym przy Trybunale Roty Rzymskiej zakończone zdanym egzaminem i otrzymaniem tytułu adwokata Roty Rzymskiej. W 2012 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego z zakresu prawa kanonicznego na podstawie rozprawy "Status Prawny adwokata w Kościele łacińskim".

Od 1 października 1999 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Katedrze Kościelnego Prawa Procesowego, najpierw jako asystent, a od 2001 r. jako adiunkt. Od 1 października 2012 r. jest kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego.

Od września 1999 r. sprawuje urząd adwokata stałego przy Sądzie Metropolitalnym w Lublinie. Od 1 lutego 2000 roku sprawował urząd wicekanclerza, a od 24 sierpnia 2000 do 3 maja 2004 r. urząd kanclerza Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Od grudnia 2000 r. jest kanonikiem gremialnym Kapituły Archikatedralnej w Lublinie.

W dniu 3 maja 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej (tyt. Tarasa in Numidia). Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa: Misericordia Tua confisus sum - Zaufałem miłosierdziu Twemu (Ps 13,6).

Święcenia biskupie przyjął w archikatedrze lubelskiej 30 maja 2004 r.

Od 8 marca 2005 r. pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Prawników, a od 18 października 2006 jest członkiem Rady Prawnej KEP. Od 8 marca 2010 r. jest członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

2014-07-14 17:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia dla Przewodniczącego Episkopatu w dniu patrona - św. Stanisława Kostki

[ TEMATY ]

episkopat

abp Stanisław Gądecki

KEP

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył w katedrze poznańskiej uroczystej Mszy św. z okazji święta swojego patrona, św. Stanisława Kostki. „Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za tak gorliwego i ofiarnego pasterza naszej diecezji, że w tych trudnych czasach, pełnych napięć i niebezpieczeństw, jest oparciem i przewodnikiem” – mówił, zwracając się do solenizanta bp Grzegorz Balcerek.

W Eucharystii wzięli udział poznańscy biskupi pomocniczy, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, przedstawiciele zrzeszeń i stowarzyszeń katolickich, a także uczniowie szkoły katedralnej i szkoły dla niesłyszących ze swoim duszpasterzem-tłumaczem. Z Warszawy przybyła delegacja sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z bp. Arturem Mizińskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję