Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Relikwie bł. Jana Pawła II

Przy „papieskim oknie”

Parafia św. Mikołaja w Grabowcu dołączyła do grona tych wyjątkowych miejsc na mapie Polski, które mogą się radować szczególną obecnością Ojca Świętego Jana Pawła II w znaku jego relikwii. 21 lutego br. odebrała je w krakowskiej Kurii Metropolitalnej z rąk kard. Stanisława Dziwisza reprezentacja parafii, której przewodniczył grabowiecki proboszcz, ks. dziekan Zygmunt Żółkiewski. Wśród delegatów nie mogło zabraknąć osoby, która przyczyniła się do przekazania tak wielkiego i cennego daru, a zarazem fundatora relikwiarza - Sławomira Chudoby, przedsiębiorcy z Grabowca, którego Firma Kamieniarska „Road Memory” uczestniczy w pracach rewitalizacyjnych centrum Wadowic, a konkretnie placu Jana Pawła II. To właśnie tutaj zrodziła się idea pozyskania relikwii Ojca Świętego. Reszta, to - jak mówi Sławomir Chudoba - sprawa Ducha Świętego, który poprowadził do odpowiednich osób i instytucji. Finałem starań była obecność grabowczan w Domu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej 3. Trudno opisać przeżycia, jakie towarzyszyły pielgrzymom, bo i adres, i miejsce, i jego mieszkańcy, to swego rodzaju nasze narodowe relikwie. Wszyscy w jakimś stopniu i w jakiś sposób „dotykali” osoby bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, jego pontyfikatu, jego życia, jego posłannictwa. A on sam - o czym z pewnością pamiętamy - nazywał to miejsce swoim domem. „Jakby się kto pytał: Franciszkańska 3” - tak mówił podczas jednego ze spotkań z młodzieżą zgromadzoną pod słynnym „papieskim oknem” i wołającą: „Witaj w domu!”.

Reklama

W dawnym domu Ojca Świętego delegacja z Grabowca - w osobach ks. Zygmunta Żółkiewskiego, Sławomira Chudoby, Elżbiety Widymy oraz piszącej te słowa, a także przybyłych z Warszawy konfratrów Archikonfraterni Literackiej, pochodzącego z Grabowca Ludwika Pawłowskiego z kolegą - odwiedziła najpierw kaplicę, by się przywitać z Gospodarzem - Chrystusem w Przenajświętszym Sakramencie. Trudno było powstrzymać wędrówkę myśli - bł. Jan Paweł II klękał tyle razy przed tym ołtarzem jako kapłan, biskup, kardynał, jako papież... Potem oczekiwanie na spotkanie z kard. Dziwiszem przy znanym na całym świecie „papieskim oknie”. Tego momentu nie można zapomnieć, a więc trzeba było go uwiecznić nie tylko w sercu i pamięci, ale też na wspólnej fotografii. Chwilę później wyszedł do nas niezwykły świadek życia Ojca Świętego Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz. Kilka ciepłych słów, uścisk rąk, przekazanie skromnego podarunku od parafii i wreszcie... relikwie! Na koniec jeszcze krótkie spotkanie z Siostrami Sercankami, a wśród nich z s. Tobianą, która wiele lat posługiwała Ojcu Świętemu.

Relikwie, które otrzymaliśmy z rąk kard. Stanisława Dziwisza, to relikwie pierwszego stopnia - krew Ojca Świętego. Nie są to jedyne relikwie Papieża Polaka, które posiada Grabowiec. W naszym kościele parafialnym znajdują się relikwie trzeciego stopnia; są nimi ołtarz i ambonka, które służyły podczas liturgii sprawowanej przez Jana Pawła II w Zamościu 12 czerwca 1999 r. Mamy zatem prawo i my zawołać do Ojca Świętego: „Witaj w domu! Witaj u siebie!”. I tak uczyniliśmy. Zaraz po powrocie z Krakowa, udaliśmy się do kościoła, by dziękować Bogu i ludziom za dar relikwii, za osoby, dzięki którym Ojciec Święty zawędrował do Grabowca.

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II odbędzie się pod koniec rekolekcji wielkopostnych, które będą miały na celu duchowe przygotowanie grabowieckich parafian do tego wyjątkowego wydarzenia.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier o Janie Pawle II: 16 lat temu odszedł największy Polak w historii

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

premier

facebook.com/MorawieckiPL

16 lat temu odszedł największy Polak w historii. Zawsze będziemy tęsknić do Jego dobra, humoru, skromności przy jednoczesnej wielkiej mądrości. Święty Karolu Wojtyło, Ojcze Święty, dziękujemy za wszystko - napisał na Facebooku w rocznicę śmierci Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II premier Mateusz Morawiecki.

16 lat temu w Watykanie zmarł Karol Wojtyła; 16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005); arcybiskup metropolita krakowski, kardynał; beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję