Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

71. rocznica powstania Armii Krajowej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2013, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

Maria Szado

Przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji przez miasto

Przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji przez miasto

W Biłgoraju 8 lutego br. odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę powstania Armii Krajowej. Zorganizowały je Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju - od ubiegłego roku noszący zaszczytne imię Armii Krajowej, i Starostwo Powiatowe.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. - Kiedy Polska znalazła się pod okupacją, kiedy została napadnięta od zachodu przez Niemcy, a od wschodu przez Związek Sowiecki, kiedy rozpoczęła się eksterminacja narodu polskiego i nie było możliwości prowadzenia otwartej walki, wtedy powstała ta potężna podziemna Armia Krajowa, by walczyć z najeźdźcą o wolną Polskę - mówił na początku ks. prał. Józef Flis.

Reklama

Najświętsza Ofiara sprawowana była w intencji naszej Ojczyzny i tych, którzy złożyli swoje życie na jej ołtarzu, oraz żyjących żołnierzy AK. Modlitwą objęta została też cała społeczność ZSZiO w Biłgoraju i wszyscy uczestnicy uroczystości. - Niech to spotkanie umocni nasz patriotyzm i miłość do Matki Polski - mówił ks. Prałat. - Nie ma przyszłości bez odwołania się do historii. Pamiętajcie o tych, którzy nie bali się, by swoje życie składać na ołtarzu Ojczyzny. Pamiętajcie o tych, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna to najświętsze wartości (...). Ks. Józef Flis podkreślał, że bez wartości wszystko się rozpada. - Dziękuję ZSZiO z p. Dyrektor i Starostwu za zorganizowanie tej uroczystości, bo trzeba nam ciągle uczyć się historii, aby mądrze budować, nie pozwolić, by te najświętsze wartości znikały z naszego życia, bo będziemy i my sami znikać - podkreślał Kapłan.

Po Mszy św. starosta Marian Tokarski przedstawił rys historyczny powstania Armii Krajowej. - To spotkanie jest uhonorowaniem działalności Armii Krajowej - mówił, podkreślając, że była to najsilniejsza i najlepiej zorganizowana armia w okresie II wojny światowej. Kontynuowała idee Służby Zwycięstwu Polsce i Związku Walki Zbrojnej. - Największym czynem zbrojnym organizacji było przygotowanie i przeprowadzenie Akcji „Burza”, która - mimo że nie osiągnęła zamierzonego celu politycznego - stanowiła o ogromnej sile militarnej i świadczyła o determinacji bohaterskiej żołnierzy AK. Efektem tej akcji było powstanie warszawskie - przypominał Starosta.

Armia Krajowa również aktywnie prowadziła akcje w naszym regionie. Na terenie miasta Biłgoraj założona została komenda rejonowa Służby Zwycięstwu Polsce, przemianowanej następnie w Związek Walki Zbrojnej, a od 1942 r. w Armię Krajową. Przez okres okupacji swoje siedziby miały w Biłgoraju ważne agendy Komendy Obwodu Biłgorajskiego ZWZ-AK: wywiad i kwatermistrzostwo. Tutaj znajdował się również punkt poczty i kontaktów zamiejscowych Komendy Okręgu Lubelskiego Związku Walki Zbrojnej, a od lipca 1941 r. Inspektoratu Zamojskiego. W Biłgoraju miała również swoją siedzibę Komenda Hufca Szarych Szeregów. W czerwcu 1941 r. obwód biłgorajski ZWZ-AK został podzielony na 5 rejonów, z których każdy obejmował 2-3 placówki. Miasto stało się siedzibą rejonu, który otrzymał kryptonim „Akademia”. Komendantem rejonu został por. Józef Stegliński ps. „Cord”. Biłgorajska organizacja ZWZ-AK obejmowała swoimi wpływami i kontrolą niemal wszystkie niemieckie instytucje policyjne, administracyjne i gospodarcze. Jesienią 1943 r. pod dowództwem „Corda” został utworzony oddział partyzancki złożony z żołnierzy AK z rejonu biłgorajskiego. Wszyscy członkowie biłgorajskich Szarych Szeregów w latach 1941-1943 zostali zaprzysiężeni na żołnierzy AK. Oddział stacjonował w Puszczy Solskiej, w pobliżu wsi Brodziki. W miarę upływu czasu miejska organizacja AK rozbudowywała swoje szeregi, a w czerwcu 1944 r. osiągnęła stan około 300 żołnierzy. Wielu z nich wzięło udział w bitwie partyzanckiej pod Osuchami i poniosło tam śmierć. Żołnierze AK kontynuowali walkę po oficjalnym rozwiązaniu organizacji w styczniu 1945 r. Były to działania wymierzone przeciwko sowieckiemu okupantowi. Wielu żołnierzy AK straciło życie w katowniach UB. - Pamięć o bohaterskiej walce żołnierzy AK z niemieckim i sowieckim okupantem jest ważnym elementem polskiej tożsamości narodowej - mówił starosta Marian Tokarski - Pamiętajmy przesłanie jednego z największych Polaków Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił, że wolność jest nam dana i zadana. Trzeba ją pielęgnować i umacniać.

Następnie głos zabrała młodzież ZSZiO, prezentując okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Pod znajdującą się w świątyni tablicą poświęconą żołnierzom AK złożono wiązanki kwiatów, a potem uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Parku Solidarności, by przed pomnikiem oddać należny hołd bohaterom żołnierzom AK.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara konsekwentna

Obchody 32. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku odbyły się 16 października. Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie dokonał on poświęcenia i otwarcia sali dydaktycznej im. Marianny Popiełuszko, następnie uczestnicy uroczystości wyruszyli w procesji do oddalonego o 2 km krzyża ustawionego w miejscu porwania kapłana męczennika, by w modlitwie prosić o kanonizację bł. ks. Jerzego oraz wyniesienie na ołtarze jego matki Marianny.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję