Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Drugi dom

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Adam Łazar

Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Chorych i Niepełnosprawnych w Lubaczowie

Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Chorych i Niepełnosprawnych w Lubaczowie

Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek poświęcił nowo zbudowany Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób Chorych i Niepełnosprawnych. W tym wydarzeniu wzięli udział kapłani z ks. inf. Janem Jagodzińskim i dyrektorem diecezjalnego Caritas ks. dr. Wiesławem Banasiem na czele, goście z Rzeszowa: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dariusz Tracz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Mariola Zajdel-Ostrowska, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON Maciej Szymański, rzecznik prasowy Marszałka Wiesław Bek, kierownik Regionalnej Agencji Rozwoju Mirosław Cieśla (dzięki któremu funkcjonuje przy konkatedrze Spółdzielnia Socjalna „Samarytanin”), starosta, burmistrzowie i wójtowie gmin ziemi lubaczowskiej, powiatowi i miejscowi radni z ich przewodniczącymi Zbigniewem Wróblem i Zdzisławem Ciochem, wykonawcy.

- Lubaczów, podobnie jak wiele miasteczek i wiosek na Podkarpaciu, przeżywa problemy demograficzne. Masowe wyjazdy młodego pokolenia za pracą do dużych miast i za granicę powodują starzenie się lubaczowskiego społeczeństwa. Dlatego palącym problemem staje się sytuacja osób starszych, a szczególnie samotnych i nie mających należytej opieki. U tych osób pojawia się bardzo często poczucie nieprzydatności, osamotnienie, ubóstwo i brak perspektyw na przyszłość. (…) Ośrodek Dziennego Wsparcia będzie wypełniał przestrzeń między szpitalem i innymi placówkami medycznymi świadczącymi opiekę długoterminową a rodziną - tak uzasadnia potrzebę istnienia tego domu dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra.

Reklama

- Miarą dobroci każdego serca człowieka jest pomoc innym. Ma ona różne wymiary. Jednym z nich jest zbudowanie tego ośrodka, który powstał dzięki zamysłowi i determinacji ks. dziek. Andrzeja Stopyry i tych, którzy go w tym dziele wsparli. Wszystkim serdecznie dziękuję. Mamy jedną z pierwszych tego typu placówkę na Podkarpaciu - powiedział starosta lubaczowski Józef Michalik.

Przed aktem poświęcenia bp Marian Rojek mówił o trzech kategoriach osób, które są i będą w nim obecne. Pierwsza to osoby, dzięki którym ten dom zaistniał, począwszy od myśli, pragnienia, poprzez plany, realizację, wykonywaną pracę. Osoby te odkryły Bożą wolę, wykazały wolę swoją, zaangażowały się poprzez swoje decyzje urzędowe, swoją pracę, czas, zaangażowanie, by ten dom powstał. Druga grupa osób to przede wszystkim cel - komu ten dom ma służyć, a więc - osoby chore, niepełnosprawne, samotne. Chodzi o to, by osoby te czuły się zauważone, dostrzeżone, docenione w swojej godności. By w tym wymiarze społecznym i duchowym mogły się tu spotkać, również w wymiarze Caritas - miłości i miłosierdzia, mogły porozmawiać, spędzić ze sobą czas. Trzecia grupa to osoby, które już są i będą zaangażowane w tym domu do bezpośredniej pomocy, a więc siostry, wolontariusze, rehabilitanci... By dzięki ich pracy każdy mógł wrócić do własnego domu ze skarbem miłości, dobroci. W asyście dziekana ks. kan. Stopyry bp. Rojek poświęcił pomieszczenia ośrodka.

Następnie wszyscy udali się do konkatedry, by uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza diecezji w intencji chorych. Do ośrodka powrócili goście, by spotkać się na wspólnym posiłku. Była okazja do wystąpień i podziękowań. - Według badań, w 2030 r. będzie w Polsce ok. 8,5 mln osób po 65. roku życia, a 75 proc. ocenia swój stan zdrowia jako zły. Trzeba będzie kierować środki finansowe, by im udzielić pomocy. Lubaczów dał dobry początek i w praktyce pokazał, jak należy śpieszyć z pomocą seniorom - powiedziała dyrektor Mariola Zajdel-Ostrowska. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie Dariusz Tracz - składając gratulacje - poinformował, że zostaną uruchomione środki na funkcjonowanie świetlic socjoterapeutycznych, z których będzie można skorzystać.

Reklama

Ks. A. Stopyra specjalne podziękowania na ozdobnych blankietach wręczył na ręce rzecznika Wiesława Beka dla marszałka Województwa Podkarpackiego Mirosława Karapyty oraz dyrektor M. Zajdel-Ostrowskiej za przyznaną dotację na budowę ośrodka. Podobne podziękowania otrzymali także wykonawcy: projektant Wiesław Kolbuszewski (odebrała je żona Bogusława, gdyż jej mąż przed rokiem odszedł do Pana), główny wykonawca - Roman Siryk, którego firma Red-Bud wykonała prace budowlane, Jan Szyk - wykonawca instalacji sanitarnej, Franciszek Magoń - wykonawca instalacji elektrycznej, Jan Kawalec - inspektor nadzoru. Za otrzymany nowy obiekt dla miasta podziękowała burmistrz Lubaczowa Maria Magoń.

Zbudowany Ośrodek Wsparcia zapewni przyszłym użytkownikom godziwe warunki pobytu i bogaty program rehabilitacyjno-terapeutyczny. Do dyspozycji w nim będą: sala dziennego pobytu z wyposażeniem multimedialnym, sala kulinarna, gdzie każdy będzie się mógł wykazać zdolnościami kulinarnymi, jadalnia, gabinet medyczny, rehabilitacyjny, kawiarenka terapeutyczna. Pobyt w tym domu umożliwi nawiązanie nowych kontaktów towarzyskich, udział w aktywnych formach wypoczynku, w grupowej terapii zajęciowej, we wspólnotowej modlitwie. Uczestnicy będą mogli realizować swoje zainteresowania w różnych kółkach, brać udział w imprezach kulturalno-towarzyskich organizowanych przez placówkę.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Udany bal

Niedziela legnicka 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Legnica

bal

sylwester

opłatek

Ks. Waldemar Wesołowski

To już kolejne spotkanie osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół na świątecznym balu w Legnicy

To już kolejne spotkanie osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół na świątecznym balu w Legnicy

Tradycyjnie już przed zakończeniem starego roku osoby niepełnosprawne z diecezji legnickiej oraz ich przyjaciele spotykają się na balu opłatkowo-sylwestrowym.

Również tym razem gościny udzieliło Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Były osoby indywidualne, ale też grupy – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie wspólnoty św. Ojca Pio i innych wspólnot działających w diecezji. Nie zabrakło też przyjaciół i wolontariuszy, a także przedstawicieli władz miasta.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 06:30

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję