Reklama

Niedziela Legnicka

Ksiądz odznaczony medalem „Solidarności”

Nie było innej drogi do wolności, jak przez „Solidarność”, czyli łączność człowieka z człowiekiem - powiedział ks. Zbigniew Dołhań, który został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ «Solidarność»”

Niedziela legnicka 9/2013, str. 1

[ TEMATY ]

kapłan

odznaczenia

Ks. Waldemar Wesołowski

Odznaczenie ks. Zbigniewowi Dołhaniowi wręczają Piotr Duda i Bogdan Orłowski

Odznaczenie ks. Zbigniewowi Dołhaniowi wręczają Piotr Duda i Bogdan Orłowski

Specjalnie na tę uroczystość, która miała miejsce w poniedziałek 18 lutego, do Legnicy przyjechał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. - Tym najwyższym odznaczeniem chcemy podziękować za posługę Księdza Prałata w stanie wojennym w Polkowicach, wśród górników i ich rodzin. Znalazł się Ksiądz w gronie niezwykle zasłużonych osób. Uhonorowaliśmy tym odznaczeniem, m.in. bł. Jana Pawła II, Mariannę Popiełuszko - mamę ks. Jerzego Popiełuszki, śp. Lecha Kaczyńskiego oraz abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za „Solidarność” - powiedział podczas wręczenia medalu Piotr Duda.

Ks. Dołhań w stanie wojennym, jako wikary parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, pełnił posługę duszpasterską wśród strajkujących górników i ich rodzin. To właśnie zarówno za troskę o górników, jak i organizowanie pomocy dla rodzin internowanych i uwięzionych górników przyznano mu to odznaczenie.

W homilii podczas Mszy św. w południe w legnickiej katedrze ks. Zbigniew przypomniał, że to m.in. dzięki posłudze Kościoła i księży w Polkowicach nie doszło do przelewu krwi. Podkreślił też, że wolność przyszła przez „Solidarność”. Dokonało się to dzięki wrażliwym ludziom, dla których wartości, takie jak Bóg i ojczyzna, były najważniejsze. - Ludzie „Solidarności” ponieśli ofiary, byli więzieni, internowani, musieli ukrywać się latami. Wielu z nich przepłaciło to zdrowiem, rozbiciem rodzinnego szczęścia. Jednak panowało wtedy przekonanie, że to ma sens - powiedział Kaznodzieja. Dodał, że dziś świat zmienił się, zmieniło się pojęcie ojczyzny i patriotyzmu. - Dziś te wartości wyraża się często jedynie w kotylionach, zamiast w działaniu. Są one wyśmiewane. Ludziom bardziej zależy na pozycji niż obronie wartości. Dlatego musimy być znakiem sprzeciwu wobec tej rzeczywistości, która nas otacza. Dziękuję razem z wami za „Solidarność”. Nie bójmy się dawać świadectwa o naszej tożsamości, naszej historii. Bądźmy ludźmi czynu. Pamiętajmy, że jesteśmy na dobrej drodze - zakończył ks. Dołhań.

Ks. prał. Zbigniew Dołhań urodził się 21 lipca 1947 r. w Samborze. Ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu w 1973 r., przyjmując święcenia prezbiteratu. W czerwcu 1981 r. został przeniesiony z Wrocławia do Polkowic, gdzie sprawował posługę jako wikary w parafii pw. św. Michała Archanioła. 4 grudnia ub.r. uczestniczył w poświęceniu kaplicy św. Barbary i sztandaru NSZZ „Solidarność” na polu głównym Zakładów Górniczych Polkowice. 14 grudnia na polu głównym ZG Polkowice, kiedy załoga po proklamowaniu stanu wojennego zaprotestowała strajkiem okupacyjnym, razem z ks. Gniatczykiem udzielał spowiedzi i Komunii św. członkom komitetu strajkowego i górnikom. Od 16 grudnia, kiedy strajkujące załogi górnicze, okupowały kopalnię Rudna, odprawiał Msze św. na polu głównym z ks. Gniatczykiem i ks. Eugeniuszem Jankowiakiem z Głogowa, a następnie dołączył do strajkujących górników na szybie zachodnim, gdzie trwał, udzielając pociechy kapłańskiej i sprawując przywództwo duchowe, aż do spacyfikowania kopalni przez oddziały ZOMO. W latach 1982-84 pracował w Polkowicach, wspierając podziemne struktury „Solidarności” Zagłębia Miedziowego. Współorganizował pomoc, a od końca 1982 r. pomagał rodzinom aresztowanych lub skazanych na więzienie członków „S”. W tym czasie razem z ks. Gniatczykiem odprawiał Msze św. w intencji ojczyzny, w kościele w Rynku w Polkowicach. Ks. Zbigniew Dołhań był kapłanem wspierającym duchowo tworzenie NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego. W czerwcu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę górników - członków „Solidarności” - na Mszę św. odprawioną na Partynicach we Wrocławiu przez papieża Jana Pawła II. Obecnie jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu i budowniczym kościoła św. Ojca Pio na Partynicach.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: adwentowy dzień skupienia dla księży

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

kapłaństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Czy Bóg cię jeszcze pociąga czy już cię nudzi? Powiedz szczerze: Jesteś dzisiaj Helim czy Samuelem? – pytał księży diecezji rzeszowskiej ks. Wiesław Rafacz. 2 grudnia 2019 r. duchowni wysłuchali konferencji o kapłaństwie w dobie zamętu w ramach adwentowego dnia skupienia.

Dzień skupienia w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor w Rzeszowie odbył się w dwóch turach, o godz. 15.00 i 19.00. Na wszystkich spotkaniach ks. Wiesław Rafacz, diecezjalny ojciec duchowny, wygłosił konferencje pt. „Aby nie ustać w drodze. Kapłaństwo w dobie zamętu”.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję