Reklama

II Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 51/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kontynuacją diecezjalnych obchodów dnia św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej - był drugi już Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej, który miał miejsce 23 listopada br. w legnickiej katedrze. Spotkanie to rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.
Ks. Piotr Dębski, któremu Biskup Legnicki powierzył szczególną troskę o muzykę kościelną w naszej diecezji, uważa, że "Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, jest doskonałą okazją do spotkania się osób, które w naszych parafiach odpowiedzialne są za muzykę liturgiczną. Wśród wielu funkcji i posług związanych ze sprawowanym kultem nie sposób pominąć działalność zespołów chóralnych. Celem zjazdu jest szeroko rozumiana integracja chórów parafii naszej diecezji. Wyraża się ona przez wzajemne poznanie się, rozmowy, prezentację swojej działalności w formie przesłuchań oraz dzielenie się własnym doświadczeniem. Organizatorom przyświecała również idea promocji tych chórów i tych wspólnot parafialnych, które wypracowały tradycje dobrego śpiewu i poprawnie przygotowanej muzyki liturgicznej. Jest to szczególnie ważne zadanie, jeżeli uświadomimy sobie fakt istnienia, a wręcz rozpowszechniania muzyki w liturgii o poziomie daleko odbiegającym od wystarczającego".
Pierwszy taki zjazd odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do legnickiej katedry przybyło sześć chórów z terenu naszej diecezji. W tym roku w zjeździe wzięło udział 11 chórów, czyli przeszło czterysta osób.
Rozpoczynając celebrację, Ksiądz Biskup serdecznie powitał zgromadzonych w świątyni chórzystów z Zaręby, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Legnicy, "Millenium" z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Wałbrzycha, z Sulikowa, z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego z Lubina, młodzież z Żarowa i z parafii św. Erazma i Pankracego z Jeleniej Góry. Podczas Mszy św. śpiewał Chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, pod kierownictwem prefekta ks. Piotra Dębskiego.
W homilii kaznodzieja podkreślał, że w Kościele Chrystusowym muzyka odgrywa bardzo wielką rolę. Cytując fragment konstytucji o Świętej Liturgii II Soboru Watykańskiego, w której Kościół zastanawia się nad tym, jak postępować, by jeszcze ściślej zachować wierność Bożemu powołaniu i prowadzić ludzi do Boga, bp Rybak szczególnie akcentował słowa dotyczące muzyki kościelnej. Tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wybijający się nad inne sztuki przez to, że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej Liturgii. Śpiewowi kościelnemu nie szczędzili pochwał Doktorzy Kościoła i Papieże, którzy w naszych czasach, począwszy od św. Piusa X, bardzo jasno określili służebną funkcję muzyki w liturgii. Toteż muzyka kościelna jest tym świętsza, im ściślej wiąże się z czynnością liturgiczną, serdeczniej wyrażając modlitwę, przyczyniając się do jednomyślności i nadając uroczysty charakter obrzędom liturgicznym. Czynność liturgiczna przybiera godniejszą postać, gdy służba Boża odbywa się ze śpiewem. (...) Z największą troskliwością należy zachowywać i otaczać opieką skarbiec muzyki kościelnej. Należy starannie popierać zespoły śpiewacze. Biskupi i inni duszpasterze niechaj gorliwie dbają o to, by w każdej śpiewanej czynności liturgicznej wszyscy wierni mogli czynnie uczestniczyć w sposób im właściwy.
Ksiądz Biskup akcentował także znaczenie i piękno śpiewu gregoriańskiego, które Kościół też podkreśla w wyżej wspomnianym dokumencie. "Nie wykluczając współczesnych utworów, Kościół troszczy się, by i ten śpiew miał charakter zgodny z liturgią - by pomagał wiernym godnie uczestniczyć w świętych misteriach, które uobecniają się w czasie liturgii, a zwłaszcza w czasie Eucharystii".
"(...) Moi Drodzy, mówił Biskup Legnicki, chcę wyrazić radość, że z okazji dnia św. Cecylii - patronki śpiewu kościelnego i muzyki kościelnej, możemy dziękować Panu Bogu za to, iż w naszych parafiach, w naszych kościołach rozbrzmiewa piękny śpiew ludu i zespołów chóralnych, które Wy tu reprezentujecie. W okresie posoborowym niektórzy zaczęli głosić poglądy, że chóry są już niepotrzebne, że trzeba je rozwiązać, bo wszyscy ludzie muszą śpiewać. To prawda, że wszyscy ludzie powinni uczestniczyć w liturgii przez śpiew, jednak niezastąpiona jest rola zespołów chóralnych, które przez swój piękny śpiew nadają szczególny wymiar uroczystościom kościelnym i pomagają ludziom uczestniczyć w świętych tajemnicach uobecnianych w liturgii. (...) W każdym okresie liturgicznym śpiewamy pieśni pomagające nam odkrywać Boże tajemnice".
"(...) Chcę wyrazić uznanie wszystkim zespołom, wszystkim chórom - kontynuował Legnicki Arcypasterz. Chcę to uznanie wyrazić Wam, drodzy chórzyści, którzy - czasami mimo trudności - ćwiczycie, przychodzicie do świątyń i śpiewacie, by pochwalna melodia dźwięcznie płynęła ku Bogu... Cieszę się, że wśród nas jest także młodzież, która pięknie potrafi się angażować w śpiew. Wiem, że w wielu parafiach zespoły młodzieżowe w każdą niedzielę pięknie śpiewają, pomagając w modlitwie wiernym. Chcę także podziękować naszym klerykom, którzy wiele wysiłku wkładają w to, by dobrze przygotować się do swojej misji kapłańskiej także przez promocję śpiewu, przez troskę o śpiew w parafiach i przez promowanie chórów... Swe podziękowania kieruję także do wszystkich kapłanów i składam je na ręce ks. Piotra, który wiele serca wkłada w organizowanie tego spotkania".
"(...) Dziś dziękujemy Panu Bogu - mówił bp Rybak - że poprzez śpiew pozwala nam uczestniczyć w pięknie liturgii świętej. Możemy bowiem pomagać innym ludziom w zbliżaniu się do Pana Boga, wychwalaniu Jego wielkości i miłosierdzia, przepraszaniu za grzechy i wyjednywaniu Jego łaski, w tym dzisiejszym, trudny życiu... Wiedzcie o tym, że wasz wysiłek, wasz śpiew, stanowi wielką wartość życia religijnego w waszych parafiach, w naszej diecezji... Będziemy starać się o to, żeby zrozumienie dla roli śpiewu i chóru wciąż wzrastało. Niech informacja, że śpiew jest na chwałę Boga i dla dobra ludzi, będzie dla was satysfakcją wynagradzającą trudy przygotowania śpiewu oraz wasze długotrwałe i trudne próby".
Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup złożył zgromadzonym życzenia, "by Matka Najświętsza - Ta, która podczas nawiedzenia domu św. Elżbiety wyśpiewała Magnifikat, pomagała w wypełnianiu tej pięknej misji, która stała się ich udziałem. Niech św. Cecylia wyprasza Wam wiele chęci do dalszej Waszej służby Kościołowi św. i Ludowi Bożemu poprzez Wasz śpiew, poprzez muzykę kościelną".
Dziękując zgromadzonym, Biskup Legnicki pobłogosławił pracy muzyków i zaprosił wszystkie chóry naszej diecezji na przyszłoroczny taki zjazd.
Po Eucharystii w katedrze odbyła się prezentacja chóru z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego z Lubina, a następnie uczestnicy Zjazdu przeszli do auli Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Tam miały miejsce prezentacje poszczególnych chórów oraz prelekcja dotycząca muzyki chóralnej.
Drugi Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej zakończył koncert cecyliański w katedrze w wykonaniu Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny oraz legnickiego Chóru "Madrygał" pod kierownictwem Cezarego Radczaka.
"Myślę, że za rok chórzystów będzie więcej - podsumowuje ten zjazd ks. Dębski. Planujemy zorganizować podobny Zjazd w sobotę 22 listopada 2003 r. Zapraszamy także inne chóry, które dotąd nie brały udziału w spotkaniu, chóry, do których jeszcze nie dotarliśmy i o których jeszcze nie wiemy. Z tą inicjatywą zwracamy się zarówno do zespołów, które już działają, jak i te, które być może jeszcze powstaną i będą służyły Bogu muzyką i swym wysiłkiem (...) Formuła trzeciego Zjazdu będzie rozszerzona o pewne warsztatowe wykłady i ćwiczenia, mające na celu zwrócenie uwagi na technikę i repertuar, jaki należy dobrać do liturgii. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Otwarcie wystawy czasowej „Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim”

2025-04-18 22:25

Muzeum AK

    W samo południe we wtorek 15 kwietnia w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy czasowej „Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim”.

Ekspozycja została przygotowana z okazji obchodów 1000-lecia Korony Polskiej. Prezentuje dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim: Batalionu „Chrobry I” oraz Zgrupowania „Chrobry II”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję