Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XI Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego” w Starym Dzikowie

Dzięki nim obrzędy, zwyczaje, tradycja nie zaginą

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2013, str. 5

[ TEMATY ]

folklor

Adam Łazar

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

„Wyskubki pierza” w wykonaniu zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie 3 lutego br. zainaugurowano imprezę, która niezmiennie nosi nazwę: Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego”. Patronat nad nią sprawuje starosta lubaczowski Józef Michalik, a jej organizatorem jest Wójt Gminy Stary Dzików i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Wspierają ich od lat: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „Lech - Kom” z Lubaczowa - Maria i Jan Lechowicz. Poszczególne grupy obrzędowe zaskakują publiczność i organizatorów przedstawieniami. Wydobywają z bogatej i wielokulturowej przeszłości swoich regionów nowe obrzędy, zwyczaje, zapomniane piosenki, wyrażenia gwarowe, tańce, muzykę, stroje i rekwizyty; wykorzystują je do pisania nowych scenariuszy swoich prezentacji. W szybko zmieniającym się świecie, pędzącym za nowościami technicznymi, pieniądzem, grupy obrzędowe pokazują, jak i czym żyła wieś w minionym czasie.

Reklama

Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Płocica - teatrolog z Przemyśla, Jolanta Danak-Gajda - etnomuzykolog z Łańcuta, dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf z Rzeszowa.

Zdobywczyni licznych nagród Aniela Mrówka wraz ze swoim zespołem „Stokrotki” z Cewkowa Woli na tegoroczny przegląd przygotowała scenę z życia wsi zatytułowaną „Zimowy zarobek”. A był nim sprzedaż do miasta wiązek porżniętego i porąbanego suchego i smolnego drewna na rozpałkę - do pieców. Zobaczyliśmy zaangażowanie całej rodziny przy tym zajęciu, posłuchaliśmy ich rozmów, a także obejrzeliśmy scenkę z medycyny ludowej, tj. odczyniania uroków celem leczenia od przestrachu. To przedstawienie zostało najwyżej ocenione przez jurorów i nagrodzenie Pucharem Starosty Lubaczowskiego oraz nagrodą pieniężną Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Utytułowany zespół ludowy „Białoboczoki” z Białoboków, działający od 1993 r. pod kierownictwem Władysławy Wołowiec, przedstawił „Puste noce”. Było to 3-dobowe czuwanie przy zmarłym przed pogrzebem, połączone z modlitwą i śpiewaniem zapomnianych dzisiaj pieśni żałobnych w intencji spokojnego przejścia duszy z padołu ziemskiego do nieba. To przejście nazywano „pustymi nocami”, ponieważ uważano, że od chwili śmierci do pogrzebu panuje pustka, gdyż dusza nie odeszła jeszcze w zaświaty i błąka się gdzieś w przestworzach. To przedstawienie zajęło ex aequo I miejsce, nagrodzone zostało Pucharem Wójta Gminy Stary Dzików i taką samą nagrodą pieniężną od Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

Dwa równorzędne II miejsca jury przyznało: zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa i zespołowi z Zamchu (gmina Obsza, pow. biłgorajski). Miejscowy zespół, prowadzony przez Danutę Nieckarz, przedstawił „Wyskubki pierza”. Gospodyni mająca na wydaniu córkę zaprosiła sąsiadki do domu, by pomogły skubać pierze przeznaczone na poduszkę i pierzynę na wiano. Podczas tej zimowej wieczornej schadzki śpiewano piosenki, opowiadano zabawne anegdoty, ale była i trafna ocena rzeczywistości. Zespół z Zamchu, kierowany przez Wandę Lis, przedstawił dziś zapomniany obrzęd „Pieczenia korowaja”. Był to nieodłączny element zamchskiego wesela, o wymownej symbolice, połączony ze śpiewaniem odpowiednich pieśni. Występy te nagrodzone zostały pucharami i nagrodami pieniężnymi Starosty lubaczowskiego i Wójta dzikowskiego. Dwa równorzędne III miejsca zdobyły: panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ułazowie za przedstawienie „Młócenie cepami i mielenie na żarnach” oraz zespół „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego (gm. Adamówka) za przedstawienie „Śniadania Wielkanocnego”, przygotowanego dla rodziny po przyjściu z kościoła po Mszy św. rezurekcyjnej. Zespoły te otrzymały nagrody: Dyrektora Banku Spółdzielczego i GOK w Starym Dzikowie. Ponadto jury przyznało indywidualne wyróżnienia dla osobowości scenicznych: Danuty Nieckarz z zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Anieli Mrówki z zespołu „Stokrotki” z Cewkowa Woli, Zofii Marczak z zespołu z Ułazowa. Nagrody ufundował i wręczył starosta lubaczowski Józef Michalik. Nagrodę rzeczową - tablet ufundowaną przez firmę „Lech - Kom” Maria Lechowicz wręczyła najmłodszemu aktorowi - Mateuszowi Ziemniakowi za pełną wyrazu grę aktorską. W części końcowej protokołu komisja artystyczna napisała: „Jury pragnie podkreślić wysoki poziom, rozmaitość tematyczną i oryginalność tegorocznych prezentacji. Z zadowoleniem przyjmujemy udział młodzieży w widowiskach. Dziękujemy za stworzenie doskonałej atmosfery i sprawne przeprowadzenie imprezy. Widzimy celowość jej organizacji i mamy nadzieję na kontynuację w przyszłości”. Możemy być pewni, że dzięki takim przeglądom tradycja, zwyczaje, obrzędy nigdy nie zaginą.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowo i folklorystycznie

Już po raz 10. do Lubania zjechały zespoły śpiewacze, chóry, kapele ludowe i soliści z całego regionu, by wziąć udział w jubileuszowym Festiwalu Folklorystycznym FolkArt 2013, który został zorganizowany przez tutejszy Miejski Dom Kultury 27 lipca w samym sercu miasta

W tym roku - przy wyjątkowo pięknej pogodzie - o palmę pierwszeństwa rywalizowało 13 wykonawców. Były to grupy śpiewacze, chóry, kapele i soliści. Piosenką, tańcem i barwnymi strojami podbijali serca jurorów, a przede wszystkim publiczności, rywalizując o najwyższe trofeum Łużyckie Skrzypce.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję