Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Caritas

Skarbonki wielkopostnej jałmużny

Milion skarbonek wielkopostnej jałmużny zostanie rozprowadzonych w tym roku dzięki akcji Caritas, prawosławnego Eleos i luterańskiej Diakonii. Kwoty zebrane w Wielkim Poście zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację chorych oraz na wsparcie hospicjów.

Akcja polega na zachęcaniu dzieci i młodzieży do rezygnacji w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności i odkładania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy do skarbonki. Po 40 dniach młodzi przynoszą skarbonki do parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, w czasie konferencji prasowej w Warszawie podkreślał wychowawczy wymiar akcji. - Przypominamy, co jest najważniejsze w Wielkim Poście: wiara, modlitwa i jałmużna - powiedział. - To rodzice powinni dać dobry przykład swoim dzieciom - zauważył.

Ks. Subocz zaznaczył, że pieniądze zbierane w poszczególnych diecezjach pozostaną w nich i nie będą przekazywane do centrali Caritas Polska. Dodał, że główny cel jałmużny: pomoc chorym i pacjentom hospicjów można wspierać, przekazując także 1 proc. podatku dochodowego.

Caritas w całym kraju prowadzi 9 hospicjów stacjonarnych oraz 114 wypożyczalni specjalistycznego sprzętu medycznego, jak np. łóżka z pilotem czy koncentratory tlenu i ssaki, które nie są refundowane przez NFZ, a ich zakup dla rodzin jest zbyt dużym wydatkiem. W ciągu dwóch ostatnich lat Caritas zakupiła 2,4 tys. łóżek, ponad 400 koncentratorów tlenu i ssaków, wydając w sumie 5 mln 799 tys. zł.

Obrona życia

Cel: milion podpisów

Rycerze Kolumba w Polsce zbierają podpisy pod projektem ustawy, która doprowadzi do zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na embrionach ludzkich. Akcja ma związek z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który 18 października 2011 r. wydał orzeczenie, że życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Rycerze Kolumba przyłączyli się tym samym do europejskiej inicjatywy „Jeden z nas”, której celem jest zebranie miliona podpisów w 2013 r.

Reklama

Artur Swend z radomskiej Rady Rycerzy Kolumba im. Matki Bożej Częstochowskiej, nawiązując do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, powiedział: - Embrion ludzki od samego początku wymaga szacunku i ma swoją godność. To z kolei wyklucza „możliwość opatentowania jakiejkolwiek procedury, która zakłada jego niszczenie lub tego wymaga”, jak czytamy w orzeczeniu Trybunału - podkreślił Swend. Dodał, że na tej podstawie przewodniczący włoskich ruchów pro-life Carlo Casini, ojciec inicjatywy ustawodawczej pod nazwą „Jeden z nas”, zainicjował akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy, która ma doprowadzić do zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na embrionach ludzkich.

Pod adresem internetowym: www.jedenznas.eu można już składać elektronicznie swoje podpisy. Po wejściu pod wskazany link należy kliknąć w zielone okienko „sign” i „poprzyj”. Instrukcja jest w języku polskim: trzeba wpisać obywatelstwo, potem kolejno PESEL, adres zamieszkania, imię i nazwisko oraz zatwierdzić.

Warszawa

Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI

Uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI z udziałem wszystkich polskich biskupów oraz gości zagranicznych planowana jest na 5 marca o godz. 18 w archikatedrze warszawskiej. Pasterze Kościoła kierować też będą prośby do Ducha Świętego o światło dla kardynałów elektorów, którzy mają dokonać wyboru kolejnego następcy św. Piotra na zbliżającym się konklawe. Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI planowana jest w trakcie obrad 361. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, jakie odbędzie się w Warszawie 5 i 6 marca br. Przewodniczyć jej będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. W Eucharystii uczestniczyć też będą biskupi z innych krajów Europy, gdyż tradycyjnie marcowe zebranie polskiego Episkopatu odbywa się z udziałem przedstawicieli innych konferencji biskupich kontynentu.

Reklama

Cudzysłów

Gdy Bóg otacza chwałą, wtedy byle kto staje się Jego przyjacielem. Ale gdy Bóg dotyka cierpieniem, wtedy nawet przyjaciele niekiedy Mu się opierają.

Bóg nie zwycięża mieczem ani groźbą, tylko sercem i miłością. Dlatego też miecze rdzewieją, siły się wyczerpują, ale na serce ciągle jest zapotrzebowanie, bo świadczy ono miłość wziętą z Boga.

Co człowiekowi łatwo przychodzi, nie jest należycie docenione, nie wywołuje uczucia wdzięczności, przeciwnie - mnoży zapotrzebowanie. Dlatego ceńmy sobie rzeczy trudne.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Prokuratura Wojskowa poinformowała, że tzw. brzoza smoleńska została ścięta na wysokości 666 cm. To sprzeczne z raportem Millera. Podano w nim, że brzoza została ścięta 1,5 m niżej.

Radio Maryja ma coraz więcej słuchaczy. Potwierdzają to kolejne badania. Od listopada 2012 r. do stycznia 2013 r. rozgłośnia zyskała 0,5 proc. słuchalności.

PiS złożył w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Jak zapowiadano, kandydatem na premiera jest prof. Piotr Gliński.

66 proc. Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju. To aż o 6 punktów procentowych więcej niż w styczniu.

CBOS zaznaczył w lutym spadek notowań rządu. Zmniejszającemu się poparciu dla gabinetu Donalda Tuska towarzyszy pogorszenie notowań PO. Efekty pracy rządu źle ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 26 proc.

Autorzy raportu „Szkoła milczenia” domagają się zmian podstaw programowych, wycofania części podręczników wychowania do życia w rodzinie, weryfikacji rzeczoznawców i nauczycieli. W to miejsce postulują wprowadzenie nowych podręczników, opartych na zasadach LGBTQ (Lesbian-Gay-Bisexual-Transgender-Queev).

Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu, została usunięta z KP Ruchu Palikota. Wielka awantura w partii spowodowała jej dołowanie w sondażach.

Aleksander Gudzowaty, jeden z najbogatszych Polaków, nie żyje. Miał 74 lata.

Zwolnienia grupowe zapowiada coraz więcej dużych firm. Komunikaty takie wydały władze TPS.A., LOT oraz kilku banków.

Nowy prezes LOT Sebastian Mikosz jeszcze w tym roku chce sprzedać narodowego przewoźnika. W tym celu chce doprowadzić do zmiany ustawy o LOT i zrestrukturyzować firmę.

Liczba przestępstw seksualnych w podstawówkach i gimnazjach wzrosła aż pięciokrotnie - alarmuje „Rzeczpospolita”.

2013-02-18 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję