Reklama

Zdrowie

Dr Radziwiłł: lekarze powinni postępować według aktualnej wiedzy medycznej, ale i w zgodzie z sumieniem

Lekarze dla zachowania swojej integralności i dla dobra swoich pacjentów powinni postępować nie tylko według aktualnych zasad wiedzy medycznej, ale także w zgodzie ze swoim sumieniem – uważa dr Konstanty Radziwiłł, b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, komentując dla KAI odwołanie prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala świętej Rodziny w Warszawie.

[ TEMATY ]

prof. Chazan

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała dziś, że rozwiąże umowę o pracę z prof. Bogdanem Chazanem, wieloletnim dyrektorem Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, gdyż nie wykonał on aborcji u pacjentki, której nienarodzone dziecko miało ciężkie wady.

Zdaniem byłego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Konstantego Radziwiłła, represja, jaka spotyka prof. Chazana, nie wpływa w żadnym stopniu na ocenę tego, czy miał on rację.

Reklama

„Według mnie, prawo lekarza (tak jak prawo każdego człowieka) do postępowania w zgodzie z sumieniem, jest jednocześnie obowiązkiem każdego z nas, bez względu na ewentualne negatywne skutki, które za taką postawę mogą nas spotkać. Niezależnie od tego, że prawo to gwarantuje nam Konstytucja, Karta Praw Podstawowych UE, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, a Zgromadzenie Ogólne Rady Europy apeluje o jego przestrzeganie w jednej ze swoich rezolucji, byli, są i będą ludzie skłonni prześladować tych, którzy z tego prawa korzystają. Jest to smutne, ale taki jest świat” – uważa dr Radziwiłł.

„Lekarze dla zachowania swojej integralności, ale także dla dobra swoich pacjentów (silnych i słabych, dużych i małych, sprawnych i niesprawnych, rokujących dobrze i umierających) powinni postępować nie tylko według aktualnych zasad wiedzy medycznej, ale także w zgodzie ze swoim sumieniem” – podkreśla dr Radziwiłł. „W przypadku procedur budzących sprzeciw sumienia lekarza (jak np. zabicie dziecka nienarodzonego) dotyczy to także jakiejkolwiek pomocy (skierowania, „załatwiania”, doradzania) w zakresie tego, jak, gdzie i u kogo je wykonać” – dodaje b. prezes NRL.

„Lekarze, którzy skłonni są postępować według aktualnych przepisów, ale niezgodnie ze swoim sumieniem, w skrajnych przypadkach mogą być naprawdę groźni dla swoich pacjentów. Przykładów tego typu postaw w historii medycyny niestety nie brakuje i nie przynoszą one chluby zawodowi lekarskiemu” – przypomina Radziwiłł.

„Dlatego nie mam wątpliwości, że moralni lekarze powinni być gotowi ponieść konsekwencje swojego przywiązania do wartości - na dłuższą metę tylko taka postawa prowadzi do zwycięstwa dobra i prawdy” – podkreślił dr Konstanty Radziwiłł.

2014-07-09 20:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w Polsce zapanowała cywilizacja śmierci? - oświadczenie Szczecińskiej Kapituły Katedralnej

[ TEMATY ]

oświadczenie

prof. Chazan

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Czyżby w narodzie św. Jana Pawła II zapanowała cywilizacja śmierci? - pyta w specjalnym oświadczeniu Szczecińska Kapituła Katedralna. W skład tego gremium wchodzi m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Kapituła wyraża solidarność z prof. Bogdanem Chazanem i, jak się zaznacza, "całą polską służbą zdrowia, zatroskaną o każde poczęte życie, kierującą się naturalnym prawem Bożym, nie kolidującym przecież z żadną godziwą normą prawa państwowego".

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję