Reklama

Niedziela Kielecka

Pomagamy

Zima i okres świąt Bożego Narodzenia wymagają zorganizowanych form pomocy najuboższym: bezdomnym, chorym, samotnym. Kościelne i świeckie instytucje organizowały wigilie dla bezdomnych połączone z dystrybucją paczek i różnymi formami wsparcia. Pilną sprawą jest także zapewnienie schronienia lub ciepłego posiłku dla migrujących bezdomnych oraz ofiar przemocy w rodzinie

Niedziela kielecka 2/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

T. D.

Zima to trudny czas dla bezdomnych

Zima to trudny czas dla bezdomnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariusze Caritas zebrali do koszy 19 ton żywności podczas przedświątecznych zbiórek w sklepach diecezji, co skutkowało przygotowaniem ok. 1500 świątecznych paczek.

Wolontariusze w akcji

Ta rekordowa pula żywności, jaką Caritas kielecka we współpracy z Kieleckim Bankiem Żywności zdołała zgromadzić, pozwoliła na wręczanie świątecznych paczek podczas organizowanych wieczerzy wigilijnych, np. 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury z udziałem bp. Mariana Florczyka oraz w ramach innych spotkań. Część paczek rozprowadzały parafialne zespoły Caritas. Zbiórki żywności były prowadzone w dwóch turach: 7-8 grudnia oraz 14-15 grudnia w prawie 60 sklepach na terenie województwa świętokrzyskiego. Wolontariusze z logo Caritas kwestowali w sieci sklepów: Biedronka, PSS Społem, Lewiatan, Tesco, Stokrotka, Real, Delikatesy Centrum, Lidl, Piotr i Paweł, Carrefour, Wafelek, POLOmarket. Akcja odbywała się w Kielcach oraz m.in. w Jędrzejowie, Małogoszczy, Pińczowie, Chęcinach, Kazimierzy Wielkiej, Koniecpolu, Morawicy Sędziszowie i Busku-Zdroju. W zbiórkę zaangażowało się co najmniej 800 wolontariuszy. Wiele parafii na własną rękę i z własnych zasobów organizowało paczkowe akcje świątecznej pomocy. Warto wspomnieć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i dochód uzyskiwany ze sprzedaży świec na wigilijny stół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Caritas, MOPR i inni

Reklama

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w tym pracownicy działu bezdomności, ściśle współpracują z policją i strażą miejską, patrolującymi w mroźne dni i noce dworce, baraki, pustostany. W wyszukiwaniu bezdomnych pomagają streetworkerzy. Od września MOPR przyznawał opał na zimę. Potrzebujący mogą także otrzymać jeden gorący posiłek przez siedem dni w tygodniu. W magazynach z odzieżą dostępne są kurtki, buty, pościel, bielizna. Utworzono także specjalny dział bezdomności, który mieści się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3. Pracownicy działu zajmują się udzielaniem pomocy osobom bezdomnym pochodzącym nie tylko z gminy Kielce, ale także wszystkim przebywającym w mieście. W okresie zimowym do urzędu można się zgłaszać w godzinach od 8 do 18, a także kontaktować się telefonicznie pod numerem 41 345-33-10. Miasto Kielce we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Pomost i Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta stara się o przyznanie 1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na pilotażowy projekt skutecznego wychodzenia z bezdomności.

W kieleckiej Noclegowni, gdzie bezdomni otrzymują kolacje, śniadanie i możliwość kąpieli, pomoc każdej nocy uzyskuje co najmniej 20 osób, z kolei co najmniej 30 osób korzysta z Ogrzewalni. Placówki funkcjonują przy stacjonarnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, które prowadzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we współpracy z Caritas kielecką. W Schronisku może zamieszkać 50 mężczyzn. Z kolei w Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas - 25 osób (przeważnie kobiety z dziećmi).

Wojewódzki raport o ubóstwie

Raport o ubóstwie w województwie świętokrzyskim przygotował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Wskazuje on m.in. na zależność ubóstwa od poziomu wykształcenia, szczególnie głowy rodziny, oraz na zagrożenie ubóstwem środowiska rolników.

Reklama

Raport „Problem ubóstwa w województwie świętokrzyskim” został przeprowadzony przez działające w ramach ROPS Obserwatorium Integracji Społecznej. W ramach badania na próbie 1260 wybranych losowo respondentów przeprowadzono m.in. bezpośrednie wywiady, które miały określić skalę zagrożenia ubóstwem świętokrzyskich rodzin. Z zebranych danych wynika, że ponad 26 proc. spośród badanych gospodarstw domowych w województwie świętokrzyskim osiąga dochód netto na 1 osobę poniżej przyjętej granicy ubóstwa, tj. poniżej 763 zł miesięcznie. Największy odsetek gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem występuje w powiecie kazimierskim, w którym prawie 2/3 ankietowanych gospodarstw zadeklarowało dochody netto poniżej 763 zł. Z kolei najmniejszy odsetek gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem odnotowano w powiecie opatowskim.

W 2011 r. w gospodarstwach domowych, które w swym składzie miały co najmniej jedną osobę bezrobotną, zagrożonych ubóstwem ustawowym było ponad 11, 5 proc. osób. W gospodarstwach z dwiema i więcej osobami bezrobotnymi problem ten dotyczył niemal co trzeciej osoby. Grupa, która w znaczący sposób zagrożona była ubóstwem w Polsce, to rolnicy. W najtrudniejszej sytuacji były osoby mieszkające w gospodarstwach rolników, których powierzchnia użytków rolnych wynosiła poniżej 2 ha - wskaźniki zagrożenia ubóstwem były dla nich dwukrotnie wyższe niż dla ogółu osób w gospodarstwach domowych rolników. Zrealizowane badanie wskazuje na korelację poziomu wykształcenia z zagrożeniem ubóstwem. Wyższe wykształcenie osoby będącej głową rodziny praktycznie wyklucza gospodarstwo domowe z populacji skrajnie ubogich.

W gospodarstwach domowych, w których głowa rodziny posiada wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, stopa ubóstwa ustawowego wyniosła 14 proc. W przypadku wykształcenia zawodowego wartość tych wskaźników ukształtowała się na poziomie 9, 5 proc. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie ubóstwem jest również wielodzietność oraz obecność w rodzinie osób niepełnosprawnych.

Pomagajmy. Nie tylko zimą. Nie tylko w Boże Narodzenie.

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrażliwość na potrzeby innych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

koło Caritas

młodzież

Joanna Ferens

Nowe koło Caritas powstało w Dereźni Solskiej

Nowe koło Caritas powstało w Dereźni Solskiej

W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju spotkały się Szkolne Koła Caritas działające w rejonie biłgorajskim

Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcin Jakubiak. W rozmowie wyjaśniał, jaka idea przyświeca temu spotkaniu. – To przede wszystkim wspólne świętowanie, bycie razem i podtrzymywanie idei wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. Przyjeżdżają przedstawiciele wszystkich istniejących obecnie na tym terenie kół z opiekunami. Jest to okazja do prezentacji poszczególnych kół, abyśmy się poznali, zobaczyli, co robią inni i mogli czerpać nawzajem ze swojego doświadczenia. Dzięki tym młodym wolontariuszom dzieje się tutaj wiele dobra – wskazał ks. dyrektor.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Byli prezydenci Kuczma, Juszczenko i Poroszenko zrzekli się Orderu Orła Białego

2026-06-21 07:18

[ TEMATY ]

Ukraina

Order Orła Białego

Andrzej Hrechowicz/KPRM

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.

„W związku z decyzją prezydenta Polski Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 roku” – podała rzeczniczka Fundacji Prezydenckiej Leonida Kuczmy „Ukraina” Darka Olifer oświadczenie Kuczmy na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję