O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.
„Działania te pozwoliły na uzyskanie relacji siedmiu kobiet, które wskazały na zachowania mogące przypominać agresje seksualne albo napastowanie seksualne, popełnione przez o. Piotra pomiędzy końcem lat 70. (XX w.) i rokiem 2005 (dwa lata przed jego śmiercią w wieku 94 lat)” - głosi oświadczenie. Dodano w nim, że jedna z tych kobiet była w tamtym czasie niepełnoletnia. Ustalone fakty dotyczą pracownic i wolontariuszek ruchu Emaus, a także młodych kobiet, które należały do osobistego kręgu ojca Piotra. Ruch Emmaus wyraża uznanie dla odwagi tych, którzy złożyli zeznania, umożliwiając ujawnienie „tych niedopuszczalnych czynów”. Wierzy domniemanym ofiarom i wyraża z nimi solidarność. Utworzono specjalną grupę mającą dalej badać tę sprawę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Konferencja Episkopatu Francji oświadczyła po ujawnieniu raportu, że „z bólem” przyjęła te relacje i pragnie zapewnić osoby poszkodowane o „swym głębokim współczuciu i wstydzie, iż takie czyny mogły zostać popełnione przez duchownego”. Biskupi potwierdzili też swą determinację w pracy na rzecz uczynienia Kościoła „bezpiecznym domem” dla wszystkich. W specjalnym oświadczeniu biskupi napisali, że „abbé Pierre miał niezwykły wpływ we Francji i na całym świecie; obudził w ludziach świadomość odpowiedzialności, jaką wszyscy ponosimy wobec osób znajdujących się w niepewnej sytuacji i odnowił sposób, w jaki nasze społeczeństwo patrzy na najbiedniejszych”. Dodali zarazem, że nie może to zwalniać nikogo z koniecznej pracy nad prawdą, którą ruch Emaus właśnie wykonał z jasnością i odwagą.
Ojciec Piotr (abbé Pierre) był założycielem znanego w wielu krajach ruchu Emaus, którego celem jest wspieranie najuboższych, bezdomnych i uchodźców. Urodził się w 1912 roku w Lyonie w zamożnej rodzinie jako Henri Groues. W 1931 roku wstąpił do zakonu kapucynów, a 18 lat później założył stowarzyszenie Emaus i utworzył pierwsze schronisko dla ubogich w Neuilly-Plaisance. Duchowny zmarł w 2007 roku w Paryżu.