Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2012, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górnicy

Ludzie twardych dłoni i szlachetnych serc

Ponad 3 tys. osób zgromadziła 25 listopada br. 22. Pielgrzymka Górników. Przyjeżdżają co roku na Jasną Górę przed tradycyjną Barbórką, czyli świętem górniczym. Przybyli górnicy nie tylko z kopalni węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, wydobywający siarkę i ropę naftową, a także rodziny górnicze, emeryci i renciści. - Modlimy się przede wszystkim o bezpieczną pracę, o utrzymanie miejsc pracy, o rozwój polskiego górnictwa - powiedział Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Zebraną brać górniczą powitał o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz tej paulińskiej parafii. Stamtąd górnicy wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Jan Zinówko, były górnik. - Górnik to człowiek o twardych dłoniach, ale o szlachetnym sercu - mówił paulin. - Górnictwo jest wyjątkowo trudnym i niebezpiecznym zawodem. Praca górnika jest bardzo odpowiedzialna i wymaga niezwykłej determinacji. Równocześnie niezwykle ważne jest w niej to, co jest w nas, co w nas trwa. Myślę, że należy się górnikom słowo ogromnej wdzięczności za ich wielki wysiłek - mówił w homilii bp Jan Kopiec.

Pielgrzymom towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”. Organizatorem pielgrzymki był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rolnicy ekologiczni

Na Jasnej Górze zapachniał polski chleb

Pachniał na Jasnej Górze ekologiczny chleb, woń roztaczały kiełbasy bez sztucznych dodatków, oko cieszyły niepryskane chemią rumiane jabłuszka. Z dziękczynieniem przywieźli to wszystko do sanktuarium 24 listopada uczestnicy 9. Pielgrzymki Rolników Ekologicznych. Przybyli przedstawiciele ekologicznych gospodarstw i przedsiębiorstw przetwórczych z całego kraju, ale i sympatycy zdrowego jedzenia, w sumie 500 osób. Tegoroczną pielgrzymkę zdominowała modlitwa za śp. Zbigniewa Przybylaka, inicjatora jasnogórskich spotkań, dziennikarza i publicystę, założyciela i redaktora naczelnego „Eko Arki”, który zmarł 1 lipca 2012 r. Karol Przybylak, syn Zbigniewa, podjął się kontynuacji dzieła swojego ojca.

Reklama

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Marian Lubelski, paulin. W sali o. Kordeckiego uczestnicy spotkania wspólnie połamali się chlebem i kosztowali przywiezionych produktów ekologicznych.

Pod patronatem św. Cecylii

Święto patronki muzyki kościelnej

Z okazji święta patronalnego św. Cecylii zostały zorganizowane na Jasnej Górze muzyczne uroczystości. 21 listopada podczas Liturgii Słowa pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, do Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” przyjęto 12 nowych chórzystów. Na znak przynależności do chóru chłopcy otrzymali komże - stroje liturgiczne. Chór chłopięcy prowadzi Jarosław Jasiura. W dniu patronalnym św. Cecylii, 22 listopada, w Bazylice Jasnogórskiej zostały odśpiewane Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie, skomponowane przez Stefana Stuligrosza. Kompozycję wykonały: Chór „Pueri Claromontani” oraz Zespół Wokalny „Camerata” pod dyr. Jarosława Jasiury. Wystąpiły też: Chór „Dwie Korony” z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie pod dyr. Marii Kloś, Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, który obecnie przeżywa jubileusz 60-lecia swego istnienia, oraz Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy pod dyr. Anny Łuszczyk-Matyi. Wieczór ten wpisał się w obchody XIV Święta Muzyki w Częstochowie, którego pomysłodawcą był nieżyjący prof. Krzysztof Pośpiech. Święto Muzyki organizowane jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”.

25 listopada w Bazylice Jasnogórskiej miał miejsce koncert chórów jasnogórskich. Śpiewali: Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej oraz Zespół Wokalny „Camerata” i Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury. W koncercie uczestniczyła również Jasnogórska Szkoła Muzyczna. Mszy św. z oprawą muzyczną chórów przewodniczył o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Obecny był o. Wojciech Dec, dyrektor chórów jasnogórskich.

Reklama

Z żałobnej karty

W ciągu jednego tygodnia dwóch ojców z Zakonu Paulinów odeszło do wieczności.

Śp. o. Gordian Słaboń
28 listopada br. odbył się pogrzeb o. Gordiana Słabonia. Urodził się 10 marca 1933 r. w miejscowości Chlina, gmina Żarnowiec w powiecie olkuskim. Sakrament kapłaństwa otrzymał na Jasnej Górze 29 czerwca 1957 r. Przez kilkanaście lat służył w Skandynawii, w Szwecji, gdzie pełnił posługę w trudnych warunkach światopoglądowych, w środowisku protestanckim. I tam właściwie był apostołem i misjonarzem - mówił na pogrzebie bp Antoni Długosz.

Śp. o. Stanisław Go
1 grudnia br. został pożegnany o. Stanisław Go. Urodził się 25 września 1960 r. w Krzepicach k. Częstochowy. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1993 r. na Jasnej Górze. Był proboszczem parafii w Brdowie, a wcześniej posługiwał w Łęczeszycach i Toruniu. Życiowym mottem o. Stanisława były słowa: „Wszędzie szukać śladów Boga”. Uroczystościom pogrzebowym na Jasnej Górze przewodniczył bp Jan Wątroba.

Zaproszenie na Jasnogórskie Dni Skupienia 2012/2013

Z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne

Hasło: „Niech ci się stanie, jak wierzysz”

Rekolekcje prowadzi o. Marcin Ciechanowski OSPPE - egzorcysta archidiecezji częstochowskiej

Terminy:
14-16 grudnia 2012
11-13 stycznia 2013
21-24 lutego 2013
7-10 marca 2013

Kontakt:
O. Marcin Ciechanowski OSPPE ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. 519-329-972 lub (34) 377-77-77,
e-mail: ojciecmarcinc@gmail.com

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję