Reklama

Wiadomości

Od 13 lipca nowo wydawane legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty

Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty, nazywanej dotąd e-legitymacją. Wszystkie wydane do dnia 12 lipca legitymacje w formie papierowej zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

2024-07-12 07:22

[ TEMATY ]

edukacja

gov.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 13 lipca także wszystkie nowo wydawane legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością oraz legitymacje służbowe nauczycieli będą musiały mieć formę plastikowej karty. Także w przypadku legitymacje przedszkolne wydane do dnia 12 lipca w formie papierowej zachowają swoją ważność do czasu ukończenia przez dziecko edukacji w danym przedszkolu, a papierowe legitymacje służbowe nauczycieli do końca okresu, na który zostały wydane.

Przejście z legitymacji papierowych na plastikowe wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem. Zgodnie z nimi dokumenty: legitymacje szkolne, przedszkolne i nauczycielskie, muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia zarówno w podłożu, jak i w druku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzory plastikowych legitymacji szkolnych, przedszkolnych i nauczycielskich określone zostały w rozporządzeniu ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków oraz w nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.

Plastikowe legitymacje są wielkości karty kredytowej (mają wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm). Można w nich stosować elektroniczną warstwę bezstykową.

Plastikowe legitymacje szkolne są w kolorze różowym. Na awersie karty jest miejsce na zdjęcie ucznia (z lewej strony), jego imię lub imiona, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, nazwę i adres szkoły, nazwisko dyrektora szkoły oraz datę wydania dokumentu. W lewym dolnym rogu jest miejsce na numer dokumentu, a prawym znajdzie się symbol mikroskopu. W tle jest rysunek przedstawiający globus, mikroskop i kolbę stożkową. Taki sam awers mają legitymacje dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i szkół dla dorosłych.

Na rewersie legitymacji szkolnej jest informacja o uprawnieniu posiadacza legitymacji do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego. Pod nią osiem miejsc na naklejki holograficzne. W tle jest rysunek przedstawiający mikroskop. Ważność legitymacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie poświadczana naklejką holograficzną co roku do 30 września, dla uczniów szkół policealnych i dla słuchaczy szkół dla dorosłych dwa razy do roku: do 1 marca i do 30 września.

Reklama

Możliwość wydawania legitymacji szkolnych w formie plastikowej karty wprowadzono w 2018 r. Funkcjonowały one do tej pory na równi z legitymacjami tradycyjnymi "papierowymi". Organy prowadzące mogły decydować, w jakiej formie wydadzą uczniowi dokument. Zmienia to ubiegłoroczne rozporządzenie ministra edukacji. Zgodnie z nim od 13 lipca br. wszystkie nowowydane legitymacje szkolne będą musiały mieć formę plastikowej karty. Jednocześnie wszystkie legitymacje "papierowe" wydane uczniom do dnia 12 lipca zachowają ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole. Oznacza to, że wszyscy uczniowie, którzy 1 września rozpoczną naukę w klasach I szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają plastikowe legitymacje.

Zachowane zostają dotychczasowe rozwiązania dotyczące mLegitymacji. Legitymacja mobilna to aplikacja w smartfonie potwierdzającą posiadanie przez ucznia legitymacji szkolnej. Poświadcza uprawnienie ucznia do korzystania ze zniżek przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego, a ponadto przy zakupie biletów do różnych instytucji kultury. Legitymacja mobilna zawiera kolorowe zdjęcie, imię lub imiona ucznia, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz informację, ile lat ma uczeń, a także nazwę, adres szkoły, imię i nazwisko dyrektora placówki. Podany jest też numer i data wydania legitymacji oraz termin jego ważności. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej.

Podziel się cytatem

Reklama

Od 13 lipca br. także wszystkie nowowydane legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością muszą mieć formę plastikowej karty. Podobnie jak w przypadku legitymacji szkolnych organy prowadzące dotychczas same mogły decydować, czy wydadzą dziecku legitymację przedszkolną w wersji papierowej czy plastikowej. Także w tym przypadku wydane przed dniem 12 lipca "papierowe" legitymacje zachowają swoją ważność do czasu zakończenia edukacji dziecka w danej placówce przedszkolnej.

Reklama

Plastikowe karty przedszkolne są pomarańczowo-niebieskie. Na awersie znajdzie się imię lub imiona dziecka, nazwisko, data urodzenia, nazwa i adres przedszkola oraz nazwisko dyrektora przedszkola, data wydania dokumentu i jego numer. Na rewersie jest informacja o uprawnieniach do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego oraz cztery miejsca na naklejki holograficzne.

Reklama

Od 13 lipca br. również wszystkie nowo wydane legitymacje służbowe nauczyciela muszą mieć formę plastikowej karty. Legitymacje służbowe nauczycieli "starego" wzoru, wydane przed dniem 12 lipca będą ważne do końca okresu, na który zostały wydane.

Reklama

Legitymacja służbowa nauczyciela będzie w kolorze turkusowym. Na jej awersie umieszczony jest napis w dwóch językach - polskim i angielski: "Legitymacja służbowa nauczyciela. Teacher Identity Card", zdjęcie nauczyciela, jego imię i nazwisko, data wydania i numer. W prawym górnym rogu karty jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis "Rzeczpospolita Polska. Republic of Poland". W tle w prawym dolnym rogu znajdzie się symbol atomu, którego jądro ma kształt Polski, a na środku otwarta książka z lupą. Na rewersie jest nazwa i adres siedziby pracodawcy, pod nią pięć miejsc na naklejki holograficzne. Ważność legitymacji będzie poświadczana co roku do 31 sierpnia. (PAP)

dsr/ agz/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEN: egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca

[ TEMATY ]

edukacja

Fotolia.com

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Egzamin ósmoklasisty w tym roku w terminie głównym będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca; 16 czerwca będzie egzamin z języka polskiego, 17 czerwca z matematyki, a 18 czerwca z języka obcego - przypomina MEN.

We wszystkie trzy dni egzamin będzie rozpoczynał się o godzinie 9. Egzamin z jęz. polskiego potrwa 120 minut, z matematyki - 100 minut, z języka obcego - 90 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony: o 60 minut – w przypadku języka polskiego, o 50 minut – w przypadku matematyki oraz o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

CZYTAJ DALEJ

Francjo, co zrobiłaś?

2024-08-02 20:08

Archiwum TK Niedziela

Parodia „ Ostatniej Wieczerzy” Leonardo da Vinci podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu po raz kolejny pokazała, że dla światowych "elyt” kultury i sztuki jest przyzwolenie, a nawet moda na atakowanie chrześcijaństwa.

Uwaga: nie chodzi o kpiny z religii jako takich, ale konkretnie o chrześcijaństwo, o religię, której w centrum jest Jezus Chrystus. Oto bowiem nie było na rozpoczęcie francuskich Igrzysk bluźnierstw i szyderstw z islamu czy judaizmu. Tutaj jakoś zabrakło odwagi autorom ceremonii otwarcia IO - autorom, którym osobiście, już po skandalu z „ Ostatnią Wieczerzą" gratulował prezydent Francji Emmanuel Macron!

CZYTAJ DALEJ

Liban ma nowego błogosławionego: miłosierny pasterz i nauczyciel braterstwa

2024-08-02 20:49

PKWP

W Libanie odbyła się beatyfikacja Stefana Duwajhiego, maronickiego patriarchy Antiochii. Liturgii, w imieniu papieża, przewodniczył kard. Marcelo Semeraro, który przypomniał, że nowy błogosławiony doświadczył wielu prześladowań i trudności, mimo to do końca był miłosiernym pasterzem oddanym swojemu ludowi i Kościołowi.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w pod Bejrutem, w Bkerké, gdzie mieści się siedziba patriarchy maronickiego. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przywołał w swej homilii biblijne nawiązanie do Libanu, które wybrzmiało przed Ewangelią: „Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, rozrośnie się jak cedr na Libanie” (Ps 92,13. Wyznał, że dla niego, który przybywa z Rzymu, obraz ten ma szczególne znaczenie. „Cedr jaśnieje swym majestatem, zielonym blaskiem liści i jakością drewna. W chrześcijańskiej reinterpretacji reprezentuje wierzącego, który jest dobrze zakorzeniony w domu Bożym, którym jest Kościół, ofiaruje cień, aby ulżyć swoim braciom” - podkreślił kard. Semeraro. Zauważył, że w tej perspektywie można spoglądać na nowego błogosławionego Stefana Duwajhiego. Papieski wysłannik przypomniał, że był on patriarchą Kościoła maronickiego przez ponad 30 bardzo trudnych lat: z powodu zewnętrznych prześladowań i wewnętrznych tarć. „W ciągu tych lat, można powiedzieć, że nie zaznał ani jednego spokojnego dnia. Wielokrotnie był zmuszony od opuszczenia siedziby patriarchatu i szukania schronienia w bezpieczniejszym miejscu, bardzo często w niezwykle trudnych warunkach” - zauważył kard. Semeraro.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję