Reklama

Niedziela Małopolska

Małopolskie propozycje duchowego wypoczynku

Spotkania powołaniowe, pielgrzymki, uwielbienie, odkrywanie na nowo wybranej drogi życiowej czy po prostu kontakt z przyrodą – to tylko niektóre propozycje duchowego wypoczynku organizowanego przez duszpasterstwa, ruchy, wspólnoty i zakony archidiecezji krakowskiej. Rekolekcje wakacyjne to doskonały czas, aby w ciszy i z daleka od codziennych problemów spotkać się z Bogiem i ludźmi.

[ TEMATY ]

Kraków

wakacje

martinak15 / Foter.com / CC BY

Tradycyjnie rekolekcje dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej organizuje Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Celem rekolekcji jest pogłębienie relacji z Jezusem, doświadczenie życia we wspólnocie oraz wdrożenie wiary do codziennego życia. Przewidziano także rekolekcje dla ministrantów i scholistek. Młodzi będą mogli odpoczywać m.in. w Mucharzu, Stadnikach, Lipnicy Małej, Kamionnej i Michalczowej. Podobne propozycje przygotowały także Grupy Apostolskie Ruch Apostolstwa Młodzieży. Na miejsce rekolekcji wybrano Kasinę Małą, Spytkowice, Suche oraz Zawadkę. Szczegółowe informacje na stronach www.krakow.oaza.pl i www.grupyapostolskie.pl.

Ofertę do dzieci i młodzieży kieruje także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (www.krakow.ksm.org.pl). Obóz formacyjny w Ustrzykach Dolnych, obóz kajakowy w Augustowie czy „Wakacje z Bogiem” w Soli k. Żywca to jedne z wielu ciekawych wyjazdów wakacyjnych przygotowanych przez KSM-owiczów. Jak zapowiadają organizatorzy czas wakacji to wyjątkowy okres, który „trzeba spędzić aktywnie” oraz podczas którego „trzeba zadbać o najważniejsze aspekty naszego życia, o rozwój ducha oraz intelektu, by przy Bożej pomocy Kształtować Swoją Młodość”.

Reklama

Na krótsze spotkania młodzieży zapraszają zakony. Jubileuszowe X Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu w Czernej odbędzie się od 21-14 sierpnia. Wspólna modlitwa, śpiewy oraz spotkania w grupach nad nurtującymi młodzież pytaniami odbywają się pod specjalną opieką św. Józefa. Z kolei Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Kalwarii Pacławskiej w dniach 20-26 lipca już po raz 27. Każde spotkanie ma swój temat, który jest odwołaniem do aktualnie przeżywanego tematu na rok duszpasterski. Podczas tego biwakowego wydarzenia, poza modlitwą, uwielbianiem Boga, codzienną Eucharystią, odbywają się koncerty muzyków i zespołów chrześcijańskim. W tym roku wystąpią m.in. 40 i 30 na 70, A&D, Full Power Spirit czy Fioretti.

„Idziemy na Syjon” to nietypowe rekolekcje wakacyjne organizowane w Zakopanem. Salezjański klimat radości i spontaniczności gwarantują pogodne wieczory, Msza Święta przy górskim potoku, spowiedź w drodze na szczyt i wieczorne adoracje. Rekolekcje kierowane dla studentów, narzeczonych czy młodych małżeństw odbędą się od 14 do 21 lipca, a poprowadzi je ks. Adam Piekarzewski SDB (kontakt: 730-358-130). Natomiast w Murzasichlu Duszpasterstwo Powołań Braci Mniejszych Kapucynów organizuje rekolekcje rozeznania powołania – kierowane są dla młodzieży męskiej szukającej drogi życia. Więcej informacji o rekolekcjach przewidzianych na 14-18 lipca na stronie www.powolanie-kapucyni.pl.

Bogatą ofertę rekolekcji przygotowało także Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. „Ojciec Leon zaprasza do Tyńca” to spotkanie mające na celu pogłębienie wiary i zdobycie umiejętności radzenia sobie z problemami wewnętrznymi i otaczającą rzeczywistością. Ciekawą propozycją są też „Rekolekcje z postem wg św. Hildegardy”, podczas których uczestnicy uczestniczą w wykładach, wycieczkach, medytacjach, a co najważniejsze przez post oczyszczają swoje ciało i duszę. Jest też propozycja dla młodzieży – „Letnia Szkoła Wiary”, która stanowi połączenie aktywnego wypoczynku z okazją do poznania życia mniszego oraz szansą na odkrycie wartości chrześcijańskich. Dane na temat terminów spotkań dostępne są pod adresem www.instytut.benedyktyni.com/rekolekcje.

Reklama

Ośrodek Totus Tuus w Zembrzycach przygotował specjalną propozycję rekolekcji dla kobiet konsekrowanych pt. „Pragnienia serca kobiety” i „Maryja Nową Ewą”. W czasie rekolekcji w spotkaniach z biblijnymi niewiastami oraz konferencjach uczestniczki dotykać będą wybranych aspektów życia zakonnego: relacje siostrzane we wspólnocie, posługa władzy i jej przyjmowanie, kryzysy i szanse kolejnych etapów formacji, przyjaźń i miłość w życiu konsekrowanym. Rekolekcje poprowadzi ks. Paweł Rybski (kontakt: 734 165 929).

Jak co roku, w sierpniu z Krakowa wyruszy także piesza pielgrzymka do Częstochowy. Hasło XXXIV Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę brzmi „Wierzę w Syna Bożego”. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie też wieńczyć pierwszy rok przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Pielgrzymka wędrować będzie w dniach 6-11 sierpnia.

2014-07-01 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: świat potrzebuje kapłanów, którzy są świadkami Chrystusa

2020-09-12 15:15

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

katedra na Wawelu

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

– Współczesny świat potrzebuje kapłanów – świadków na wzór Chrystusa, który o sobie powiedział: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał i wykonać Jego dzieło” - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Krzyżma, odprawionej w katedrze na Wawelu.

Na początku Mszy św. metropolita krakowski przypomniał, że ze względu na pandemię wierni nie mogli spotkać się na wspólnej Mszy św. w Wielki Czwartek rano, gdy poświęca się oleje święte, a kapłani odnawiają swe przyrzeczenia.

W homilii abp Jędraszewski wskazywał, że kapłan nie może mówić o swoim kapłaństwie, powinien z czcią i wdzięcznością mówić o kapłaństwie Chrystusowym, które z łaski Zbawiciela stało się jego udziałem. Jezus pokazuje co to znaczy być kapłanem i ofiarą, składaną na ołtarzu krzyża. Św. Jan obdarzył Zbawiciela wyjątkowym tytułem: „świadek wierny”.

Abp Jędraszewski przywołał stwierdzenie papieża Pawła VI, że współcześnie potrzebni są bardziej świadkowie niż nauczyciele. Świat słucha tych nauczycieli, którzy są świadkami. – Współczesny świat potrzebuje kapłanów – świadków na wzór Chrystusa, który o sobie powiedział: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał i wykonać Jego dzieło” - wskazywał kaznodzieja.

Metropolita krakowski podkreślił, że świat współczesny potrzebuje świadków, zwłaszcza wobec licznych przejmujących profanacji Chrystusa, Matki Bożej Częstochowskiej, krzyża i ołtarza. Stwierdził, że kryje się za tym strategia osłabienia wrażliwości ludzkiej i doprowadzenia do wewnętrznego zobojętnienia.

Abp Jędraszewski przypominał, że św. Jan Paweł II był świadkiem szczególnej godności i transcendentnego wymiaru osoby ludzkiej. Zaznaczył przy tym, że dziś wiele ideologii usiłuje zrównać człowieka ze zwierzętami, ulegając materialistycznej i ateistycznej wizji świata. Podkreślił, że należy bronić człowieka, jego godności i świętości jego życia od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci.

"Ciśnie się na usta pytanie: kiedy będziemy wreszcie humanitarni wobec najbardziej bezbronnych i niewinnych? Kiedy im zagwarantujemy prawa do życia, przysługujące, bo są od samego poczęcia ludźmi?" – pytał metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przypomniał, że dziś przypada święto Najświętszego Imienia Maryi, która ukochała swego Syna, towarzyszyła Mu aż pod krzyż i była z Kościołem w Wieczerniku, prosząc o zesłanie Ducha Świętego. – Modlimy się do Niej, Matki kapłanów o wierność, o wdzięczność za Chrystusowe kapłaństwo. O to, byśmy tak, jak zawarte jest w wierszu ks. Jana Twardowskiego, przed tym kapłaństwem Chrystusowym, które stało się naszym udziałem potrafili każdego dnia ze czcią klękać – zakończył metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

2020-09-24 13:37

[ TEMATY ]

Ewangelia

Vatican News

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii. Jak sądzono do tej pory, kodeks pochodził z XI stulecia, jednak niedawne badania C-14 cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, ufundowanym prawdopodobnie już około VI wieku, chociaż później wielokrotnie spalony i refundowany, zwłaszcza w średniowieczu. Rękopisy te składają się z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym. Do niedawna sądzono, że to dzieło pochodzi z XI w. Ostatnie badania cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

KAI

Na temat tego odkrycia Radiu Watykańskiemu mówi jezuita ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii:

„Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku – wyjaśnia ks. Zarzeczny. – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele.“

Kodeksy zawierają bardzo bogate i charakterystyczne zdobienia. Znajdują się w nich wizerunki ukazujące czterech ewangelistów, jak i wiele innych, dodatkowych ilustracji i ornamentów, które bardzo przypominają manuskrypty syryjskie z tego samego lub z nieco późniejszego okresu, m.in. Rabbuli, który datuje się na koniec VI wieku. Warto również zaznaczyć, że w ilustracjach Abba Garima można znaleźć najstarsze przestawienie Świątyni Jerozolimskiej.

„Rękopisy te znamy już od lat ’70 więc nie są one żadną nową sensacją, natomiast ważne są one dla nas ze względu na krytykę tekstu Pisma Świętego przełożonego na język klasyczny etiopski (jest to język starożytny, który możemy rozumieć jako „etiopską łacinę”). Już w okresie starożytnym ich obecność w tychże klasztorach w tak wczesnym okresie przede wszystkim potwierdza rozprzestrzenienie się cywilizacji chrześcijańskiej na rogu Afryki już w okresie starożytnym. Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego.“

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

v

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję