Reklama

Akademia bez senatu

Dr Władysław Biegański był nazywany profesorem bez katedry. Założone przez niego i noszące jego imię Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie możemy dziś nazwać akademią bez senatu. Powodem są organizowane od kilku lat w Częstochowie znakomite konferencje naukowe, które gromadzą uczestników z odległych zakątków Polski i świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienią tego roku TLCz zorganizowało dwie konferencje o zasięgu międzynarodowym. Pierwsza - historyczna - nosiła tytuł „Szkoła lwowska i jej wpływ na rozwój medycyny polskiej”. Sesja odbywająca się w roku 70-lecia inwazji na Polskę przypomniała wybitne postaci medycznej szkoły lwowskiej i tragiczne losy tych, którzy w lipcu 1941 r. zostali aresztowani i zamordowani na Wzgórzach Wuleckich.
Sesja historyczna ma swoją historię. Początkowo była planowana jako sesja satelitarna VII Światowego Kongresu Polonii Medycznej, który miał odbyć się w Toruniu. Z powodu trudności Kongres przesunięto na rok przyszły. Honor organizatorów uratowało środowisko częstochowskie, które zorganizowało swoją część obrad. Do Częstochowy przyjechało ok. 100 reprezentantów Polonii Medycznej. Tutaj również - zamiast w Toruniu - odbyło się zebranie przedstawicieli Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i wybór przewodniczącego, którym został ponownie prof. Jan Borowiec z Uniwersytetu w Uppsali. - Mamy ogromną satysfakcję, że po czterech Kongresach Polonii Medycznej, które odbyły się w Częstochowie z dużym sukcesem zorganizowaliśmy kolejne spotkanie lekarzy polskiego pochodzenia - mówi Beata Zawadowicz, prezes TLCz. - Przedstawiciele Polonii Medycznej chętnie przyjeżdżają do duchowej stolicy Polski i spotykają się tutaj z gorącym przyjęciem. Niezwykłym wyróżnieniem było dla nich imienne powitanie podczas Apelu Jasnogórskiego w dniu poprzedzającym sesję historyczną.
Moderatorami konferencji byli: prof. Zbigniew Chłap ze Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” z Krakowa, prof. Igor Gościński z Krakowa, dr Ewelina Hrycaj-Małanicz ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie oraz prof. Wanda Wojtkiewicz-Rok z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Lwowski Uniwersytet Medyczny reprezentowali: dziekan - dr hab. n. med. Bogdan Dybas, prof. Jerzy Mazur i jego córka Julia Mazur, dr. n. med. Borys Sawczyk. Uczestnicy owacyjnie przyjęli wykład „Lwowska szkoła lekarska i jej tragiczne losy podczas II wojny światowej” wygłoszony przez dr Helenę Tarnawiecką ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie. Jako wykład wiodący uzyskał on tytuł wykładu im. dr. W. Biegańskiego. Sesja miała również konteksty częstochowskie. Historię Uniwersytetu Ziem Zachodnich w latach 1940-44, z jego filią w Częstochowie, gdzie potajemnie kształcono przyszłych lekarzy przedstawiła dr Beata Zawadowicz. Przypomniano postaci dwóch patronów częstochowskich szpitali: Rudolfa Weigla i Ludwika Rydygiera.
Podczas konferencji wręczono, przyznane przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie po raz drugi, Honorowe Statuetki Biegańskiego. Dr Konstanty Radziwiłł - prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dziękując za przyznaną mu statuetkę powiedział: - Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie to jedno z najważniejszych i najaktywniejszych Towarzystw w Polsce. Chciałabym szczególnie podziękować za organizację sesji naukowej poświęconej szkole lwowskiej. Trzeba odbudowywać wiedzę na ten temat, niwelować braki pamięci. Ta sesja jest potrzebna dla tych, którzy tam zostali, ale także dla tych, którzy żyją tutaj. Szkoła lwowska jest niezmiernie ważna dla polskiej medycyny.
„Postępy i dylematy kardiologii” to tytuł konferencji, którą była wydarzeniem, jakiego nie powstydziłyby się renomowane ośrodki naukowe. Na konferencję poświęconą pamięci prof. Zbigniewa Religi, przyjechało wielu wychowanków Profesora, dziś wybitnych kardiologów. W gościnnej auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej przedstawiono wspomnienia o Profesorze - wśród nich film Haliny Szymury, a następnie kilkanaście wykładów z dziedziny chorób układu krążenia. W grupie wykładowców było 3 profesorów, którzy na tę okazję przylecieli specjalnie - i dodajmy na własny koszt - z USA. Wykład przewodni „Funkcja śródbłonka w cukrzycy i otyłości” wygłosił prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, doktor honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku, który za prace badawcze w dziedzinie nanomedycyny dwukrotnie był nominowany do nagrody Nobla. Jego wykład był podstawą bloku tematycznego, poświęconego leczeniu objawowej choroby niedokrwiennej serca u pacjentów z cukrzycą. Wady i zalety stosowanych obecnie metod: leczenia kardiochirurgicznego, zakładania stentów oraz leczenia farmakologicznego przedstawili: dr n. med Mirosław Wilczyński z Katowic, dr hab. n. med. Andrzej Lekston z Zabrza oraz prof. Stefan Grajek z Poznania. Prof. Tadeusz Maliński wzbogacił tę dyskusję informacjami na temat leków, które należy stosować u chorych na cukrzycę, u których zaburzone jest funkcjonowanie śródbłonka. Drugi blok konferencji był poświęcony optymalnemu leczeniu choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej. Wykładowcami byli prof. Adam Styś z University of South Dakota w USA, prof. Paweł Buszman z Katowic oraz dr n. med. Mirosław Wilczyński z Katowic, który wygłosił wykład prof. Andrzeja Bochenka. Prezentacje przypadków przedstawiła dr Beata Zawadowicz. Dyskusję specjalistów uzupełnił prof. Tadeusz Maliński, który zaproponował stosowanie stentów powlekanych lekiem zwiększającym wydzielanie tlenku azotu przez śródbłonek, ważnego dla życia związku, który odpowiedzialny jest za każde uderzenie serca.
Kolejny wykład był prezentacją najnowszych rozwiązań w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych. To groźna choroba, u pewnego odsetka pacjentów kończy się amputacją kończyn dolnych. Prof. Stefan Kiesz z San Antonio w Teksasie przedstawił metody leczenia - jak na razie niedostępne w Polsce - które pozwalają oszczędzić chorym tak drastycznych zabiegów.
W trakcie obrad prezes TLCz Beata Zawadowicz wręczyła profesorom pracującym w USA dyplomy Honorowego Członkostwa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego jako wyraz uznania i wdzięczności za udział w konferencjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Biblista przypomniał przykładowe fragmenty z Ewangelii, które mówią o niebie: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16, 16), „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 54), „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce” (J 14, 2).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję