Reklama

Dolnośląska Częstochowa

Jeszcze po wojnie mawiano, że Bardo jest dla Dolnego Śląska tym, czym Częstochowa dla Polski. To tutaj w małej górskiej miejscowości, w diecezji świdnickiej, wznosi się zabytkowe sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. Barokowe sanktuarium wzniesiono na początku XVIII wieku, decyzją papieża Benedykta XVI 18 listopada 2008 r. uzyskało tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tytułu bazyliki mniejszej miało miejsce w ramach trzydniowych obchodów, które trwały od 3 do 5 lipca.

Niedziela świdnicka 30/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowadzone przez Redemptorystów sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim słynie z ukoronowanej w 1966 r. przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego abp. Bolesława Kominka figury Matki Bożej. Maryja czczona jest w tym miejscu od XII wieku jako Strażniczka Wiary. Niewielka czterdziestocentymetrowa cudowna figurka Matki Bożej Bardzkiej zwana jest także Madonną Uśmiechniętą. Od XII wieku do tego małego śląskiego miasteczka przybywały tysiące pielgrzymów i pątników, aby modlić się do Madonny i błagać Ją o łaski. Świadectwem tamtych wydarzeń są licznie wota zgromadzone w przyklasztornym muzeum.
Posługę w sanktuarium pełnią od ponad 100 lat Redemptoryści. Kustoszem jest obecnie o. Mirosław Grakowicz CSsR.
O tym, że sanktuarium Strażniczki Wiary ma się stać bazyliką mniejszą, zadecydował papież Benedykt XVI w listopadzie ubiegłego roku. XVII-wieczna świątynia zyskała papieski herb, a wierni kilka razy w roku mogą tu uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar doczesnych za grzechy.
Wyjątkowy dzień świętowały tłumy wiernych już od piątku wieczorem. Tysiące osób wzięły udział w pielgrzymkach i modlitwach. W sobotę w Mszy św. uczestniczyli m.in.: abp Marian Gołębiewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, bp senior Józef Pazdur, duchowni z diecezji świdnickiej, legnickiej, wrocławskiej, a nawet z Czech.
- Trzeba strzec skarbu wiary, która we współczesnym świecie jest zagrożona przez kulturę antyreligijną i antykatolicką - mówił w homilii 4 lipca podczas uroczystej Mszy św. abp Marian Gołębiewski. - To Maryja strzeże naszej wiary przed relatywizmem moralnym, rozmywaniem prawd wiary oraz jej zanikiem. Dziś stajemy w Bardzie przed cudowną figurką, by pokłonić się Maryi i powiedzieć: Będziemy strzec wiary naszych ojców! Będziemy jej wierni!
Jak mówił Ksiądz Arcybiskup, nadanie bardzkiemu sanktuarium tytułu bazyliki mniejszej stanowi ukoronowanie obecnej w tym miejscu żywej wiary.
- Raz jeszcze podkreślam: trzeba strzec skarbu wiary, która we współczesnym świecie jest zagrożona przez kulturę antyreligijną i antykatolicką wdzierającą się do naszych domów. Trzeba strzec skarbu, który jest darem łaski i który jako taki nosimy w kruchych naczyniach - mówił do wiernych, którzy wypełnili świątynię, abp Gołębiewski. - Chrystus na kartach Ewangelii domaga się od nas wiary, bo bez wiary niepodobna podobać się Bogu. W tym miejscu trzeba zapytać: Jak się ma rzecz z naszą wiarą? Czy jest ona silna, bezgraniczna, pełna zaufania, czy potrafimy wierzyć w chwilach trudnych, w momencie cierpienia?
Arcybiskup nawiązał do powodzi, jaka w ostatnich dniach czerwca i na początku lipca nawiedziła Kotlinę Kłodzką.
- Czy wtedy powiedzieć za św. Piotrem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego?” - pytał Hierarcha. - Przypomnę wam słowa papieża Benedykta XVI. Ojciec Święty mówi nam wyraźnie, że ani dobrobyt, ani postęp technologiczny nie da człowiekowi zbawienia. Tylko Bóg może dać człowiekowi zbawienie. Musimy w tę prawdę bardzo mocno uwierzyć.
W homilii abp Gołębiewski mówił również o tajemnicy odwiedzin Maryi u Elżbiety.
- Maryja to wzór chrześcijańskiego zasłuchania w Słowo Boga i gorliwości w wypełnianiu Jego woli. Bóg przemawia do człowieka na różne sposoby, a najpełniejszą realizacją Bożego Słowa jest służba Bogu i ludziom, która integralnie należy do misji Kościoła - podkreślał Metropolita Wrocławski. - To jest priorytet! Jeżeli w Roku Kapłańskim mamy sprawdzać swoją wierność powołaniu, to trzeba nam zwrócić uwagę nie tylko na głoszenie Słowa, posługę sakramentalną, ale przede wszystkim na zaangażowanie charytatywne. Sądzeni będziemy z miłości! Weźmy to sobie do serca.
Mszę św. w Bardzie wraz z abp. Gołębiewskim koncelebrowali: bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, bp pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, bp senior Józef Pazdur z Wrocławia, bp pomocniczy Gerard Kusz z Gliwic, bp senior Adam Dyczkowski z Zielonej Góry. Z biskupami modlili się: prowincjał Redemptorystów o. Ryszard Bożek, duchowni diecezjalni i zakonni z diecezji świdnickiej, legnickiej, wrocławskiej, a także z Czech i Śląska. Wśród kilku tysięcy wiernych, którzy wzięli udział w uroczystości, byli też kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej, klerycy świdnickiego seminarium oraz delegacje zakonów żeńskich.
Reprezentacji parlamentu oraz władz szczebla wojewódzkiego i samorządu lokalnego symbolicznie przewodniczył Józef Zych, były marszałek Sejmu. Gospodarzami uroczystości byli o. Mirosław Grakowicz, kustosz sanktuarium, oraz Krzysztof Żegański, burmistrz miasta.
Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Ryszard Bożek, przemawiając na zakończenie uroczystej liturgii, transmitowanej przez Radio Maryja i Radio Rodzina oraz przez Telewizję Trwam, wskazał na związek uroczystości w Bardzie z całorocznym jubileuszem, który polscy Redemptoryści obchodzą z okazji stulecia kanonizacji św. Klemensa M. Hofbauera i powstania Prowincji Warszawskiej zakonu.
Dzień wcześniej natomiast, w piątek 3 lipca, miała miejsce konferencja naukowa pt. „Bardo i jego skarby sztuki”. Wzięli w niej udział m.in. profesorowie z Wrocławskiej ASP. W tym samym dniu spotkali się także członkowie Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.
W sobotę 4 lipca jako kontynuacja głównych uroczystości została pomyślana wieczorna procesja różańcowa, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Z kolei 5 lipca w bazylice spotkali się mali pielgrzymi z Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, którzy do Barda przybyły wraz z bp. Antonim Długoszem.

Ósma bazylika

Zabytkowe sanktuarium Strażniczki Wiary w Bardzie to już ósma bazylika mniejsza na Dolnym Śląsku (bazyliki większej nie ma w naszym kraju). W ubiegłym roku taki zaszczytny tytuł dostała od Papieża świątynia w Ziębicach. Starania o nobilitację świątyni rozpoczęli księża z parafii pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu. Chcieliby uzyskać nominację w 2011 r. Najwięcej bazylik jest w archidiecezji wrocławskiej. W diecezji legnickiej jest tylko jedna - bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie - kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686-1704 za rządów opata Augustyna Neudecka wg projektu Michała Kleina. Od 1230 r. kościół w Bardzie podlegał Augustianom z Kamieńca Ząbkowickiego, których miejsce zajęli w 1251 r. Cystersi, którzy przybyli z Lubiąża. Od XIII wieku Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywali do słynącej z cudów figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny. W czasie wojen figurę wywożono do bezpiecznych miejsc: Kłodzka i Kamieńca Ząbkowickiego. W późnobarokowym zespole ciekawa jest świątynia z kształcie trójnawowej emporowej bazyliki bez transeptu. We wnętrzu znajduje się zespół późnobarokowych ołtarzy. Przy dekoracji pracowali H. Hartmann i M. Richter. Organy stworzył F. J. Eberhardt. Obok kościoła postawiono budynki klasztorne, gdzie do 1810 r. przebywali cystersi. Na początku XX wieku straż przy cudownej figurze objęli osadzeni w 1900 r. w klasztorze redemptoryści. Obecnie w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historią kultu maryjnego w Bardzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję