W czasie piątkowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, która obradowała w KPRP, dyskutowano na temat zjawiska alienacji rodzicielskiej.
Alienacja rodzicielska jest stanem psychicznym dziecka, którego rodzice znajdują się w sytuacji konfliktowej, separacji, rozstania lub rozwodu, silnie sprzymierzającego się z jednym z rodziców (preferowanym) i zrywającego więzi z drugim z rodziców (wyalienowanym) bez uprawnionego uzasadnienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Sądy i obowiązujące ustawodawstwo są aktywnym czynnikiem modelowania takich sytuacji" - powiedział po zakończeniu obrad przewodniczący rady prof. Andrzej Waśko.
Zwrócił uwagę, że w Polsce rocznie rozwodzi się blisko 60 tys. małżeństw, co - jak ocenił - jest poważną liczbą, która przekłada się na skalę alienacji rodzicielskiej w naszym kraju.
Pedagog Dorota Dziamska zwróciła uwagę, że "sprzymierzenie się dziecka z jednym z rodziców w czasie separacji czy rozwodu pary może doprowadzić do jego zaburzeń psychicznych w przyszłości". Zaznaczyła, że "dziecko ma prawo być wychowywane przez ojca i matkę, więc w trakcie ich rozwodu nie powinno tracić rodziny, nie powinno rozwodzić się z rodziną".
Reklama
Zdaniem mecenasa Dariusza Szenkowskiego skala alienacji rodzicielskiej wynika w Polsce ze złych przepisów prawa, które przy rozpadzie rodziny decydują o wyborze rodzica, któremu powierzy się wykonywanie władzy czy też pieczy nad dzieckiem. Jak zaznaczył, "obowiązujące w kraju prawo prowadzi do ustawowego bezprawia".
"Po rozwodzie jednemu z rodziców zabiera się nagle prawo do opieki na dzieckiem, zamieniając je na tzw. kontakty i alimenty. Przez to całkowicie ginie prawo dziecka do obojga rodziców w sytuacji rozpadu rodziny a także ochrona rodziny i rodziców" - stwierdził Szenkowski. Zwrócił uwagę, że tego nie ma w innych państwach.
Jego zdaniem "w Polsce wystarczyłoby zmienić niektóre przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego". "Nie musimy mieć przepisów, które będą ustalać winę" - wskazał prawnik.
Ocenił, że aby dokonać zmian "niezbędna jest wola polityczna". "Niestety nie wszystkie grupy interesu są tym zainteresowane, zwłaszcza prawnicy i psychologowie, ponieważ to wpłynie na ich zarobki" - powiedział mecenas.
W ocenie Szenkowskiego, zjawisko alienacji rodzicielskiej wpływa na skalę samobójstw wśród dzieci i młodzieży oraz liczbę zaburzeń psychicznych i emocjonalnych w tej grupie wiekowej. Powiedział, że Polsce przybiera ono na sile, co sprawia, że od paru lat jesteśmy na szczycie, jeśli chodzi o ilość samobójstw dzieci i młodzieży.
Z danych Komend Wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej wynika, że w 2023 r. liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 r.ż. wyniosła 2139. Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się zgonem wynosi sumarycznie 146 przypadków. W aż 8 województwach zanotowano wzrost wobec 2022 roku.
Reklama
Osoby w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.
Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20.
Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18.
W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/ mhr/