Reklama

Otoczmy troską powołania

Apostolstwo Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne

Przy naszym Wyższym Seminarium Duchownym reaktywowało swoją działalność Apostolstwo Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Księży o popularyzację tej idei w parafiach i wspólnotach oraz o dalszą gorliwość w modlitwie o nowe powołania.Głównym celem Apostolstwa Modlitwy o Powołania jest wytrwała modlitwa i ofiara osobista za dzieło powołań oraz krzewienie wśród innych idei modlitwy o powołania

Niedziela częstochowska 18/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Zaproszenie do udziału w Apostolstwie jest skierowane do wszystkich wiernych, duchownych i świeckich, którzy pragną podjąć zobowiązanie do modlitewnej pamięci o powołaniach kapłańskich i zakonnych. Apostolstwo Modlitwy o Powołania pragnie nawiązać w swoich ideach i praktycznych pomysłach do inicjatywy grupy alumnów Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie z 2 lutego 1973 r., którzy, świadomi odpowiedzialności za budzenie nowych powołań, stworzyli wspólnotę modlitwy w tej intencji.
Podstawową formą udziału w Apostolstwie jest codzienna modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Propozycją jest codzienne odmówienie modlitwy „Pod Twoją obronę” i wezwań: „Jezu, Dawco powołań kapłańskich - zmiłuj się nad nami! Maryjo, uproś nam u Syna nowe powołania!”.
Ponadto, każdy członek Apostolstwa Modlitwy o Powołania, w każdy pierwszy czwartek miesiąca zobowiązuje się do pełnego uczestnictwa we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.) lub odmówienie części Różańca w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Krzewienie idei modlitwy o powołania ma się dokonywać przez propagowanie jej w parafiach, ruchach i stowarzyszeniach, pośród znajomych i we wspólnotach, a szczególnie w rodzinach, tak, aby jak największa ilość wiernych modliła się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Należy dążyć do tego, aby w każdej parafii i wspólnocie powstała grupa osób modlących się o nowe powołania. Swój udział w Apostolstwie wierni zgłaszają w formie konkretnej deklaracji modlitwy, w której zaznaczają formę i czas tej modlitwy. Deklaracje te należy zgłosić na adres: Apostolstwo Modlitwy o Powołania, ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa lub drogą internetową: seminarium@niedziela.pl Osoby, które zechcą upublicznić swój udział w Apostolstwie Modlitwy o Powołania, przez złożenie pisemnej deklaracji, zostaną wpisane do Księgi Apostolstwa Modlitwy o Powołania. Ważną intencją modlitwy w ramach Apostolstwa ma być również modlitwa za rodziny, które są kolebką powołań i pierwszym seminarium.

Wspólnota Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej

Jeśli pragniesz w swojej parafii lub wspólnocie propagować ideę powołań kapłańskich i zakonnych; troszczyć się o modlitwy w tej intencji; towarzyszyć swoją modlitwą, cierpieniem i służbą formacji seminaryjnej alumnów, wspierać podejmowane przez nich akcje powołań i zbiórek na rzecz seminarium, jeśli chcesz wspierać duchowo i materialnie nasze seminarium duchowne, jeśli po prostu chcesz zostać przyjacielem naszej Wspólnoty to skontaktuj się z nami, a otrzymasz wszelkie informacje o przynależności do Wspólnoty Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Wspólnota Przyjaciół WSD Archidiecezji Częstochowskiej jest grupą osób, które pragną wspierać i towarzyszyć formacji alumnów i wszelkim inicjatywom podejmowanym przez nasze Wyższe Seminarium Duchowne. Głównym celem Wspólnoty jest budowanie środowiska przyjaznego powołaniom kapłańskim i wizerunkowi kapłana we wspólnotach parafialnych i środowiskach życia, a także stały kontakt z seminarium duchownym. Podstawową formą przyjaźni jest pamięć modlitewna za całe seminarium, jak i za konkretnych jego alumnów i wychowawców. Członkowie Wspólnoty zobowiązują się do inicjowania i podejmowania modlitwy za alumnów w swoich parafiach i wspólnotach. Ta pamięć modlitewna wyraża się w podejmowaniu systematycznej modlitwy o powołania, włączaniu tej intencji do modlitwy wiernych podczas Mszy św., organizowanie i popularyzowanie uczestnictwa w pierwszoczwartkowych modlitwach o powołania kapłańskie i zakonne, podejmowanie adoracji i spotkań modlitewnych za kleryków i kapłanów naszej archidiecezji. Członkowie Wspólnoty w miarę możliwości i zaistniałej potrzeby włączają się w akcje pomocy materialnej dla Seminarium i dla alumnów przez udział w organizacji zbiórek pieniężnych i rzeczowych dla seminarium, zbieranie intencji mszalnych dla kapłanów pracujących w seminarium w charakterze wychowawców i profesorów. Osoby należące do wspólnoty korzystają również z cyklicznych spotkań formacyjnych i zjazdów organizowanych przez seminarium duchowne. Członkiem Wspólnoty może zostać każdy wierny, który, za zgodą swojego duszpasterza, pragnie podjąć się wyżej wymienionych form wspierania, kontaktu i przyjaźni z seminarium duchownym.
Przyjaciele Seminarium nie tworzą żadnego osobnego ruchu, powinny to być osoby zaangażowane w życie parafii i wspólnot katolickich, które w sposób szczególny chcą służyć dziełu budzenia i towarzyszenia powołaniom. Są to, po prostu, nasi przyjaciele!
Nasz adres: Wspólnota Przyjaciół WSD, 42-200 Częstochowa, ul. św. Barbary 41 lub adres internetowy: seminarium@niedziela.pl

List do rozeznającego powołanie

Drogi Bracie!
Ważne jest abyś rozeznał swoje powołanie. Możemy Ci pomóc odkryć drogę Twojego powołania.
Pomyśl jak Ciebie Bóg powołuje? Każdy z nas ma swoje powołanie, każdy od Boga otrzymuje konkretną propozycję. Na pewno wobec Ciebie Bóg ma swój wspaniały plan. Bóg może powołać człowieka do kapłaństwa, do życia w samotności, lub do życia w rodzinie, do służby bliźnim jako kierowca, mechanik, prawnik, nauczyciel, itp. Powołaniem Bożym jest także powołanie, które realizują Nasi rodzice. Twoje życie jest bardzo cenne i nie możesz pozwolić, aby przeminęło bezowocnie.
Dlatego też informujemy Cię, że w naszym Seminarium w ramach Apostolstwa Powołań Archidiecezji Częstochowskiej powstała wspólnota o nazwie „Seminarium w diasporze”. Towarzyszy ona młodym ludziom w ich rozeznawaniu i pielęgnowaniu powołania. Odczytanie powołania nie jest sprawą łatwą. Wymaga nade wszystko odwagi ze strony człowieka, który stanie do dyspozycji Pana Boga i pozwoli Mu działać. W świecie nieprzyjaznym rozwojowi powołania, a szczególnie do kapłaństwa, wydaje się być szczególnie ważnym towarzyszenie młodym ludziom w ich rozeznawaniu i pielęgnowaniu powołania oraz tworzenie wspólnot, w których rozwój powołania może się bezpiecznie dokonać. Powołanie jest wielką tajemnicą duszy. Wyraża ono Twoje najbardziej tajemne pragnienie, często schowane i zakryte, które w końcu się ujawni.
Drogi Bracie! Bóg wybiera kogo chce i kiedy chce. Każdy człowiek może zostać powołanym. Wbrew przekonaniu ludzi, Bóg nie wybiera tylko najlepszych, wybiera tego, kogo będzie potrzebował. Możemy zapytać: w jaki sposób Bóg powołuje? Najczęściej posługuje się pewnymi osobami, wydarzeniami, które decydują o tym, że wybieramy taką, a nie inną drogę życia. Jeżeli Bóg nas do czegoś powołuje to równocześnie daje nam dary i potrzebne zdolności do realizacji tego powołania, np. człowiek mdlejący na widok krwi nie może być chirurgiem. Trzeba też zadawać sobie pytanie; dlaczego chcę to robić, dlaczego tak wybieram? Można też spróbować wyobrazić siebie samego w roli nauczyciela, lekarza, informatyka, a przy tym ojca. Porównać te sytuacje z życiem zakonnym, kapłańskim i zastanowić się gdzie byłbym najbardziej szczęśliwy i najbardziej potrzebny. Najważniejszą jednak rzeczą dla człowieka, który chce odnaleźć swoje powołanie jest modlitwa. Jeśli oddasz Bogu swoje plany, to zapewniam Cię, że pomoże Ci wejść na właściwą drogę Twego powołania i na niej wytrwać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: zatrzymując się na poziomie zwykłego humanizmu, można uśpić sumienie

2025-04-18 07:15

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Kupny

Abp Kupny

Zatrzymując się tylko na poziomie zwykłego humanizmu, można uśpić sumienie. Humanizm zachęca bowiem do szacunku wobec drugiego człowieka; miłość chrześcijańska zachęca do pójścia jeszcze dalej - powiedział PAP zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Kupny.

PAP: W centrum obchodów Wielkiego Piątku jest męka i śmierć Chrystusa na krzyżu. Czy mimo upływu ponad dwóch tysięcy lat nie jest on wciąż zgorszeniem i znakiem sprzeciwu dla świata?
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję