Reklama

Częstochowska Via Dolorosa

Zabiegani wokół spraw codziennych, zapominamy o modlitwie, odsuwamy ją na granice dnia. A przecież modlić można się wszędzie. W drodze do pracy, do szkoły, na zakupy. Można przejść przez miasto swoistą częstochowską Via Dolorosa, drogę krzyżową

Niedziela częstochowska 14/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STACJA I, Prokuratura rejonowa w Częstochowie
Oskarżenie

Wydajemy wyroki zanim dowiemy się istoty sprawy. Oceniamy, przypinamy łatki, plotkujemy, oczerniamy. Nie ma w nas litości dla tych, którym poplątały się w życiu drogi. Jak surowi wobec innych, tak łagodni wobec własnych przewin, módlmy się za tych, których czeka sąd, zapłata za uczynione krzywdy. Niech znajdą w sobie siły do bycia dobrym człowiekiem, niech odnajdą w sobie dziecko Boże.

STACJA II, Urząd Pracy w Częstochowie
Pan Jezus bierze krzyż

Bezrobocie. Czasem z dnia na dzień wali nam się na głowę świat. Dławiący strach, niepewność czy zdołamy utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki. Nagle stajemy się osamotnieni wobec ogromu tego świata, niepotrzebni, odrzuceni. Ludzi przestają nas znać. Przyjaciele zapominają oddzwonić. Módlmy się za tych, którzy stracili pracę, by Bóg ujął im lęku, a dodał odwagi w znoszeniu trudów poszukiwania nowego zatrudnienia…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

STACJA III, schronisko dla bezdomnych im. św. Alberta ul. Krakowska
Upadek

Bezdomni. Zastanawiamy się co sprawiło, że ich mieszkaniem stała się ulica. Czy tak bardzo poraniło ich życie, czy tak wziął w posiadanie nałóg, że nie mieli już siły, a może i okazji, by wrócić do normalnego życia. Nie odwracajmy od nich wzroku, gdy wyciągają do nas rękę w geście żebraka. Pomódlmy się, by odnaleźli swoje miejsce na ziemi, by spotkali ludzi, którzy podadzą im pomocną dłoń. Pomódlmy się także za nas, byśmy codziennie znajdowali w sobie pokłady miłosierdzia dla zagubionych bliźnich.

STACJA IV, Dom Samotnej Matki w Żarkach
Spotkanie z Matką

Samotne macierzyństwo. Niechciane dzieci. Odrzucenie przez najbliższych, bieda, brak perspektyw. Młode kobiety z problemami, które je przerastają. Matki, które nie mają dokąd iść. Dzięki takim miejscom, jak to, w Żarkach, dostają szansę na lepszy start w nowe życie. Módlmy się za kobiety, które znalazły się na życiowym wirażu, by odnalazły drogę, by pojęły, że każde życie jest święte. Módlmy się też za matki borykające się z trudami codzienności, zapracowane, przemęczone, zamartwiające się o swoje potomstwo. Niech dobry Bóg wynagrodzi stokrotnie ich trud i poświęcenie

Reklama

STACJA V, Hospicjum Ziemi Częstochowskiej
Cyrenejczyk

Ci, co pomagają umierającym w cierpieniu. Ludziom chorym nieuleczalnie. Trwający godzinami przy łożach boleści. Towarzysze ostatniej drogi, przynoszący ulgę i pocieszenie. Niech Bóg błogosławi ich pracy i daje siłę, by umieli godnie ją wykonywać. Módlmy się też za siebie, byśmy umieli towarzyszyć cierpieniu drugiego człowieka, byśmy w godzinie próby wytrwali ufni w miłosierdzie Boże…

STACJA VI, Domy Seniora przy ul. Wieluńskiej i Ogrodowej
Weronika

Starość zamiast jutra posiada wczoraj, powiedział ktoś mądry. Schorowana, z niskimi emeryturami, z nieustannym lękiem o jutro - nie jest łatwa polska starość dla większości z nas. Dobrze, gdy mija wśród najbliższych, w otoczeniu dzieci i wnuków, w poczuciu bezpieczeństwa i spełnienia. Czasem jednak bywa inaczej... Nie zapominajmy o naszych bliskich, mieszkających w domach seniora. Nie zapominajmy o częstych wizytach, ale i o modlitwie. Módlmy się o siły dla nich i o dobre, wyrozumiałe serca dla opiekunów i dla nas.

STACJA VII, Domy Dziecka przy ul. Wręczyckiej i ul. Św. Kazimierza

Wokół nas za dużo jest dzieci w domach dziecka. Zbyt dużo tego niezawinionego dramatu braku miłości. Skończmy z dużymi państwowymi domami dziecka, gdzie smutek i samotność okaleczają na długie lata. Módlmy się za ludzi, w których rodzi się pragnienie przygarnięcia osieroconego dziecka, by znaleźli w sobie dość odwagi do podjęcia tej decyzji. Módlmy się za małżeństwa, które nie mogą mieć własnych dzieci, by zdecydowały się na adopcję lub stworzenie rodziny zastępczej.

STACJA VIII, Duszpasterstwo Zagubionych Społecznie i Moralnie Charytatywny Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Osób Uzależnionych „Betania”

Nikt nie staje się narkomanem z dnia na dzień. Nikt nie popada w uzależnienie w jednej chwili. Spadanie w dół trwa zawsze długo. Dramatem jest, że na tej drodze zbyt rzadko znajdują się ludzie, którzy zdolni są dostrzec czające się zło, mało tych, co rzucą w porę koło ratunkowe. Jak zwykle sporo będzie tych, co wytkną palcem i skażą na banicję ze społeczeństwa.
Najtrudniej - jak zwykle - jest pomóc. Módlmy się za tych, którzy niosą pomoc uzależnionym, którzy potrafią pochylić się nad ludzką słabością w geście samarytanina. Módlmy się także za nas, byśmy mieli mniej kamienne serca.

Reklama

STACJA IX, kościół parafialny

Nie omijaj swojego kościoła. Wejdź do niego w zwyczajny, szary dzień. Pomódl się, albo przynajmniej posiedź chwilę w ciszy. Opowiedz Bogu co się dręczy, co rani serce i duszę. Nie omijaj miesiącami, czy latami konfesjonału. Zwłaszcza teraz, na tydzień przed świętami. Kościół to dom Boga, twojego Ojca - więc jakby dom rodzinny. Módlmy się za wszystkich synów marnotrawnych, by powrócili na czas… Módlmy się za nas, byśmy odnaleźli szybko drogę do domu Boga.

STACJA X, Dom Dobroczynności przy ul. Staszica

Módlmy się o Bożą pomoc dla tych, którzy są na życiowym zakręcie... O pogrążonych w rozpaczy, zagubionych, szukających celu życia. Módlmy się za tych, którym życie kiepsko się ułożyło, którzy nie mają dokąd pójść, by odnaleźli w sobie moc i siłę na powstanie z upadku...

STACJA XI, stołówki dla ubogich w częstochowskich parafiach Świętej Rodziny, św. Antoniego z Padwy, św. Józefa, Miłosierdzia Bożego, Dzieło w Służbie Miłosierdzia; w Zawierciu - św. Apostołów Piotra i Pawła; w Radomsku - św. Lamberta; drzwi zakonów - miejsca rozdawania chleba

„Byłem głodny...” - mówił Jezus. A my mówimy - Nie mam czasu, muszę utrzymać rodzinę, za mało zarabiam... Dlaczego tak niewiele w nas codziennego miłosierdzia, okazywanego bliźnim w drobnych gestach życzliwości. Zbyt mało wyobraźni miłosierdzia - nie dopuszczamy do siebie myśli, że czasem jeden błąd może sprawić, że i my staniemy w kolejce po talerz zupy w parafialnej stołówce, czy przed furtą miejskiego klasztoru. To zmienia optykę myślenia. Módlmy się za głodujących, by nie zabrakło dobrych ludzi, którzy ich nakarmią... I sami nie zapominajmy, że Bóg nagradza tych, co dają jałmużnę..

STACJA XII, szpitale

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera” - mówi Pani Róża w książce Erica-Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”. Chorujemy i umieramy nie tylko dlatego, że niedomaga ciało. Czasem umieramy też duchowo. Serce przestaje bić, ale może wcześniej stać się równie bezużyteczne, bo kamienne. Módlmy się za chorych i cierpiących. Ilekroć mijamy szpital, niech towarzyszy nam myśl o ilości cierpienia, które kryją jego mury. Jednak módlmy się także o prawdziwe życie dla naszego ducha, o wrażliwe i współczujące serce...

Reklama

STACJA XIII, poradnie pomocy rodzinie, grupy wsparcia, poradnie

Bywa, że życie zbyt nas przygniata. Tempo codzienności sprawia, że gubimy wątek w najważniejszych sprawach. Coraz częściej potrzebujemy więc pomocy, rady, wsparcia. To żaden wstyd, gdy ktoś mądrzejszy zdejmie nam z barków część ciężaru. Wyjaśni, wytłumaczy, powie, co zrobić, by nie popełniać błędów. Módlmy się za ludzi, którzy pomagają nam iść przez życie - począwszy od rodziców, przyjaciół, przez nauczycieli, wychowawców, psychologów, kapłanów...

STACJA XIV, kwatery bezimiennych, zapomnianych

Cmentarz. A przecież dla chrześcijan śmierć nie jest niczym smutnym. Jest jedynie przejściem do innego życia. Módlmy się o zrozumienie tej prawdy - najtrudniejszej z prawd, jakie przychodzi nam przyjąć... Bo dzięki temu, że kiedyś Grób okazał się pusty, jest i dla nas nadzieja na życie wieczne.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że od kilku lat słowo Paraklet, jedno z imion Ducha Świętego, nie może się „zadomowić w Ewangelii”. Często tłumaczone jest jako „Pocieszyciel”, ale ten przekład zawęża znaczenie słowa „Paraklet", które „ma w sobie jeszcze odcień mówienia o Obrońcy i o tym, który jest Rzecznikiem”.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję