"Medale za zasługi dla obronności kraju" otrzymali artyści scen polskich, którzy 15 września br. wystąpili w Oratorium, jakie towarzyszyło poświęceniu Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej WP. Dekoracji dokonał gen. bryg. Witold Szymański, dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej w obecności biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia. Uroczystość odbyła się 14 listopada w rezydencji Biskupa Polowego WP w Warszawie.
Złotymi medalami zostali uhonorowani Olgierd Łukaszewicz, Czesław Niemen i Zbigniew Zapasiewicz. Srebrne medale otrzymali Maja Komorowska, Anna Chodakowska, Barbara Piasecka oraz scenarzysta i reżyser Oratorium Bogdan Augustyniak.
Bp Głódź podkreślił, że medale są wyrazem wdzięczności za hołd oddany polskim oficerom poległym w Charkowie, Miednoje i Katyniu. - Bez udziału artystów uroczystość ta byłaby skromniejsza. Przez Państwa udział uzyskała ona wymiar artystyczny i ogólnonarodowy - podkreślił Biskup. Zwrócił też uwagę, że kultura, oświata i wiara składają się na tożsamość narodową i winny być chronione, niezależnie od globalizacji czy kosmopolityzmu. Wyjaśnił, że twórca, artysta wzrasta w konkretnym kręgu kulturowym. "Kultura narodowa powinna być chroniona ustawowo" - powiedział hierarcha. Przypomniał, że Kanada ustawowo zapewniła ochronę dóbr kulturalnych swojego kraju.
- Wręczone medale są symbolem pewnych wartości, których Państwo jesteście stróżami - powiedział gen. bryg. Witold Szymański. Dodał, że są one wyrazem szacunku dla dokonań artystycznych wyróżnionych.
- Jesteśmy zaskoczeni, że za występ można dostać medal tej rangi; traktujemy to jako fakt, który nam uświadamia naszą misję, misję kultury w dialogu z Narodem - powiedział Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich dziękując w imieniu odznaczonych. Podkreślił, że artyści chcą nadal być w dialogu z Narodem i z własną historią.
Oratorium wystawiono 15 września 2002 r., kiedy to Prymas Polski kard. Józef Glemp wraz z Biskupem Polowym WP poświęcili Kaplicę Matki Bożej Katyńskiej-Mauzoleum w Katedrze Polowej WP. Odznaczeni artyści recytowali poezję i wykonywali pieśni o tematyce religijnej i patriotycznej odnoszące się do zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Charkowie, Miednoje i Katyniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu