Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: „Kohelet i czas chaosu” – wystawa inspirowana biblijną Księgą Eklezjasty

„W tym chaotycznym kontekście warto sięgnąć dziś po mądrość Księgi Koheleta, bo ten biblijny mędrzec, symbol sceptycyzmu i akceptacji, może pomóc nam zrozumieć znaczenie życia i poszukiwać sensu w otaczającym nas świecie” - uważa Piotr Czadankiewicz, pomysłodawca i kurator wystawy „Kohelet i czas chaosu”. Ekspozycję można oglądać do 26 kwietnia w Galerii PPP w Bielsku-Białej. Czternastu artystów zaproponowało za pomocą języka plastyki własną interpretację biblijnego mędrca, łączącego świat egzystencjalnej i metafizycznej refleksji.

[ TEMATY ]

Biblia

wystawa

Bielsko‑Biała

Kohelet

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według kuratora, w kontekście cywilizacyjnych przewartościowań i zmian, ważne jest wciąż sięganie po kwestie dotyczące własnej tożsamości i sensu życia. Jak zaznacza twórca, często problemy te zostają zepchnięte na margines, przysłonięte przez hałas codzienności.

- Jak rzutuje to na nasze prywatne bycie, nasze lęki, nadzieje, relacje rodzinne i zawodowe? Sztuka obejmuje bardzo różnorodne obszary działań i postaw. To nie tylko estetyka, poszukiwania formalne i warsztatowe, zabawa, "odkrywane" nowości i polityczne działania. To również, a może przede wszystkim, refleksje o zasadniczym dla człowieka charakterze - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wyjaśnia kurator wystawy, na wystawie znalazły się prace odwołujące się do języka klasycznego. - Artyści przynieśli swoje przyzwyczajenia warsztatowe od rysunku, takiego nawet bardzo miniaturowego, malutkiego, przez większy, rozbudowany, przez malarstwo, grafikę, plakat. Jednak popisy warsztatowe są na drugim planie - zaznacza Czadankiewicz.

Reklama

- W tym chaotycznym kontekście warto sięgnąć po mądrość Księgi Koheleta. Ten biblijny mędrzec, symbol sceptycyzmu i akceptacji, może pomóc nam zrozumieć znaczenie życia i poszukiwać sensu w otaczającym nas świecie - zachęca twórca.

Na wystawie zobaczyć można prace takich artystów, jak: Piotr Czadankiewicz, Michał Kliś, Piotr Kutryba, Wiesław Łysakowski, Aleksandra Magnuszewska-Oczko, Jolanta Nikt, Zdzisław Nitka, Teresa Sztwiertnia, Jerzy Talik, Mateusz Taranowski, Agata Tomiczek-Wołonciej, Piotr Wisła, Joanna Zając-Slapničar, Barbara Maria Żak.

Wystawa dostępna jest w Galerii PPP (ul. Rynek 27) od poniedziałku do piątku od 12.00 do 16.00 i na telefon (602-323-345).

2024-04-12 17:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ucho igielne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Biblia

WOJCIECH MŚCICHOWSKI

„Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: Któż więc może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe” (Mt 19, 24). Z pewnością wszyscy znamy to zdanie. Jezus wypowiada je po rozmowie z bogatym młodzieńcem, który pytał, co ma robić, aby osiągnąć życie wieczne. Gdy słyszy odpowiedź, że powinien sprzedać wszystko co ma i rozdać ubogim, a następnie pójść za Jezusem, odchodzi zasmucony. Ma bowiem wiele bogactw i nie potrafi się od nich uwolnić. To wydarzenie staje się dla Jezusa pretekstem, aby wypowiedzieć powyższe zdanie. O co w nim chodzi?

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

2024-05-28 17:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent odniósł się do sprawy podczas wtorkowego briefingu przez wylotem do czeskiej Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję