Reklama

Niedziela Wrocławska

Chleb czy wolność?

We Wrocławiu odbył się IX Międzynarodowy Marsz Golgoty Wschodu.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga otrzymał medal 95-lecia istnienia Związku Sybiraków.

Bp Maciej Małyga otrzymał medal 95-lecia istnienia Związku Sybiraków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz Golgoty Wschodu organizowany jest co drugi rok przez Centrum Historii Zajezdnia oraz Oddział Związku Sybiraków we Wrocławiu i w sposób szczególny upamiętnia drugą deportację polskich obywateli z okupowanych przez Związek Sowiecki wschodnich województw II Rzeczypospolitej na Syberię.

Obchody Sybirackie rozpoczęły się od Eucharystii w parafii NMP Matki Pocieszeniu u ojców redemptorystów, której przewodniczył bp Maciej Małyga. Biskup Maciej otrzymał także od Sybiraków specjalne odznaczenie. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, harcerze, poczty sztandarowe i uczniowie wrocławskich szkół. – To uroczystość religijno-patriotyczna i obie te rzeczywistości są ważne: i Bóg i nasza Ojczyzna. Dla Sybiraków wiara to nie był teatr czy jakiś zwyczaj. Ci, którzy przeszli Golgotę Wschodu lub na niej pozostali, traktowali Boga i Ojczyznę jako duchową siłę. I od nich chcemy się dziś uczyć tej gorliwości: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił na początku Eucharystii bp Małyga. W homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii, w której tłum chciał obwołać Jezusa królem. Dlaczego? Bo dał im za darmo chleb. – Jezus nie takim chciał być królem. Jakim był królem, to widzieliśmy podczas Triduum Paschalnego. Ale to jest ciągle dylemat człowieka: chleb czy wolność? Czy iść za Jezusem, który daje wolność, ale nie zawsze daje chleb, ten zwyczajny, który zaspokoi głód? To był też dylemat naszych bliskich, którzy kilkadziesiąt lat temu i przez całą historię naszego kraju, musieli takich wyborów dokonywać. Chleb od królów, ale za jaką cenę? Za cenę wyrzeczenia się tego, co szlachetne, co dobre. Wolność też miała swoją cenę. Nieraz najwyższą, czyli śmierć w wymiarze masowym. To jest także nasz dylemat: chleb czy wolność – zastanawiał się hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ja osobiście często się zastanawiam, ile jest wart patriotyzm, jeśli nie ma w nim czegoś więcej. Jakiejś transcendencji, czyli Boga. Dla mnie osobiście piękny jest ten patriotyzm, który potrafi się wzbić „ponad” właśnie dzięki obecności Boga – przyznał biskup Maciej.

– Jesteśmy w różnych sytuacjach życiowych, mamy różne historie, różne zadania, ale ciągle dokonujemy wyborów: chleb czy wolność? Czy Bóg, czy Honor, czy Ojczyzna? To pewne dziedzictwo, któremu chcemy być wierni. Świadectwo Golgoty Wschodu – ludzi, którzy nie chcieli życia w imperium kłamstwa, niewoli i śmierci. Każdy z nas ma serce i musi w swoim osobistym życiu takich wyborów dokonywać. Słowo Boże nas wyraźnie zaprasza do tego, by pójść za Jezusem – zachęcał bp Małyga.

2024-04-12 17:06

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi karmiących nas wiarą

2024-05-28 10:12

[ TEMATY ]

wiara

Pismo Święte

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Karol Porwich/Niedziela

„Na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi, którzy karmią nas swoją wiarą” - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski. Wybitny biblista był gościem Bydgoskiego Kluby Frondy. Wydarzenie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym nosiło tytuł: „Jak czytać Pismo Święte? Przyczynek do nowego tłumaczenia Pięcioksięgu Mojżeszowego”.

Według ks. prof. Chrostowskiego, zetknięcie się z Pismem Świętym, kształtuje pamięć o spotkaniu Boga z ludem Jego wybrania, o doświadczeniach religijnych tych, którzy żyli ponad dwa tysiące lat temu. Pamięć o Chrystusie, utrwaloną przez tych, którzy Go znali. - Kształtuje wreszcie pamięć o tradycji chrześcijańskiej, w przypadku Polski, zwłaszcza katolickiej, gdzie od ponad tysiąca lat karmieni jesteśmy biblijnymi wątkami, które pozwalają nam zrozumieć kulturę europejską - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

[ TEMATY ]

Unia

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego. Skala niepokoju jest wielka i to nie tylko w szeregach EPP, które zostało tym ruchem całkowicie zaszachowane. EPP jest teraz jak bokser, który wiózł przez trzynaście rund przewagę i czekał na końcowy gong w piętnastej, ale pod koniec 13-ej dostał potężnego sierpa, po którym ledwo utrzymał równowagę. Ale o tym za chwilę.

Podobne wrażenie wywołało wyrzucenie z ID niemieckiej AfD i otwarta już propozycja M. LePen skierowana do G. Meloni, zawierająca propozycję ścisłej współpracy ECR z ID. Zmora powstania bloku porównywalnego swoją siłą z EPP i z S&Dwywołała prawdziwy popłoch w środowiskach lewicowych.

CZYTAJ DALEJ

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej bezpieczeństwem. Historia pewnych objawień

2024-05-28 21:27

[ TEMATY ]

książka

objawienia

Mat.prasowy

Prywatne objawienia mogą mieć charakter proroczy i być cenną pomocą w lepszym zrozumieniu i życiu Ewangelią w określonym czasie - pisał papież Benedykt XVI w "Verbum Domini".

Historia Objawień Maryjnych. TOM II

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję