Reklama

Polska

Warszawa: nietypowe spotkanie zainspirowane postawą papieża

Przedstawiciele różnych religii z licznych krajów - nie tylko europejskich, ale także m.in. z Izraela, Chin, Kirgistanu - spotkali się na żywo i online w stolicy Polski, by przez dwa dni zgłębiać temat ludzkiego braterstwa. 9-10 kwietnia w Collegium Bobolanum Akademii Teologicznej w Warszawie miała miejsce specjalna konferencja naukowa. Okazję do jej zorganizowania stanowiła 5. rocznica podpisania wspólnego dokumentu przez papieża Franciszka oraz wielkiego imama Al-Azhar Ahmeda el-Tayeba.

[ TEMATY ]

spotkanie

Warszawa

papież Franciszek

religie

PAP/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję wymyśloną i przygotowaną w dużej mierze przez o. prof. Zbigniewa Kubackiego SJ zatytułowano „Braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia”. Jedna z jej organizatorek, dr Kamilla Frejusz, zauważa w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że podczas wydarzenia można było zobaczyć, jak różne kultury oraz społeczności odbierają wspomniane przesłanie przywódców religijnych na ten temat. „Głos zabierali zarówno teologowie chrześcijańscy, jak i muzułmańscy” - opisuje.

Podsumowując spotkanie, dr Frejusz powiedział, że duże wrażenie zrobił na nim wykład o. Davida Neuhausa, jezuity z Jerozolimy. - Mówił on, że z jednej strony mamy piękny dokument o ludzkim braterstwie, a z drugiej strony widzimy, jak w Ziemi Świętej obie strony konfliktu wykorzystują religię w celu uzasadnienia przemocy, a nawet zbrodni. Bardzo istotne było też dla mnie, że na konferencji wysłuchaliśmy nie tylko interesujących wykładów naukowych, ale także świadectw, świadectw o tym, jak konkretne organizacje religijne w praktyce realizują ideę dialogu międzyreligijnego oraz ducha braterstwa”.

Jak zaznacza dr Frejusz, wydarzenie to nie była wyłącznie konferencja akademicka, co okazało się szczególnie cenne. „Zaproponowaliśmy także warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Były one prowadzone przez młodzież palestyńską, przez turecką Fundację Dunaj oraz przedstawicieli Jezuickiej Służby Uchodźcom - opowiada kobieta. - Jak myślę, najcenniejsze było to, że młodzież miała szansę poznać główne idee dokumentu, ale także uczestniczyć w praktycznych działaniach związanych z wielokulturowością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-12 16:05

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór autorski Danuty Kalinowskiej

Niedziela podlaska 23/2015, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Lech Zakrzewski

Bohaterką spotkania była Danuta Kalinowska (w środku)

Bohaterką spotkania była Danuta Kalinowska (w środku)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 13 maja odbył się kolejny „Wieczór przy świecach”. Spotkanie poetyckie, którego bohaterką była Danuta Kalinowska – poetka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Seniorynki” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Beatyfikacja.info

Prymas Wyszyński nauczał, że Bóg kocha każdego człowieka i dlatego każdy człowiek ma ogromną godność. Mówił o świętości w codzienności, w pracy w rodzinie, w relacjach z najbliższymi. Zwracał też uwagę na znaczenie wspólnoty – Kościoła i narodu. Myślał dalekosiężnie. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa, czemu służyły realizowane przezeń programy duszpasterskie zawarte w Ślubach Jasnogórskich, Wielkiej Nowennie i odchodach Millennium Chrztu Polski. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. Teksty i kazania kard. Wyszyńskiego często zaskakują prostotą i przystępnością języka, obrazowymi przykładami i humorem.

Umiłowane Dzieci Boże

CZYTAJ DALEJ

Świętych obcowanie w praktyce

2024-05-28 21:37

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

parafia św. Łukasza na Tarchominie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Do parafii św. Łukasza Ewangelisty na Kępie Tarchomińskiej uroczyście wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Koncelebrowanej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Maciej Miętek, kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję