Reklama

Krakowska Via Dolorosa

Wielu z nas chciałoby bardziej zaangażować się w przeżywanie Wielkiego Postu, uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych, Drodze Krzyżowej czy „Gorzkich żalach”. Jednak często zgiełk codzienności odciąga nas skutecznie od tych postanowień. Czy po raz kolejny nam się nie uda? A może spróbować wpleść tajemnice męki Pana Jezusa w nasze życie, rozważać je, ot, choćby przemieszczając się ulicami Krakowa...

Niedziela małopolska 12/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stacja I
Sąd Okręgowy w Krakowie
Wyrok

Nie trzeba być sędzią, by wydać wyrok. Wszak każdy z nas wydaje osądy, ocenia, nieraz tylko na podstawie pozorów. Przechodząc koło sądu, zapytajmy siebie: Czy swoim sądem nie krzywdzimy drugiego człowieka? Pomódlmy się za sędziów, którymi w jakiejś mierze i my jesteśmy. Aby prawo nigdy nie zostało bez miłosierdzia...

Stacja II
Areszt Śledczy w Krakowie
Pan Jezus bierze krzyż

Konsekwencje. Każdy nasz czyn powoduje konkretne skutki. I wprawdzie świat próbuje nas przekonywać, że istnieją „przyjemności” bez konsekwencji, ale to tak naprawdę wierutne kłamstwo. Przechodząc obok Aresztu, pomyślmy o bolesnych skutkach naszych czynów. Módlmy się za osadzonych w zakładach karnych, a także za nas - o wyzwolenie z niewoli grzechów. Podejmijmy szczerą pokutę...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stacja III
sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile
Upadek

Kiedy przechodzimy obok świątyni, mamy okazję do spotkania z Bogiem. Nie zawsze musi to być Msza św. czy inne nabożeństwo. Nieraz wystarczy wejść na kilka minut, pokłonić się Najwyższemu. Kościoły noszące wezwanie Świętego Krzyża przypominają nam o tym, że każdy nasz grzech, upadek został odkupiony przez Jezusa. I choć jesteśmy słabi, On zawsze chce nas podtrzymywać. Nie zapomnijmy Mu za to podziękować...

Stacja IV
Dom Samotnej Matki Caritasu
Spotkanie z Matką

Wiele współczesnych matek staje przed dylematem wyboru pomiędzy swoim „ja” a dzieckiem, które noszą pod sercem. Bóg nigdy nie zapomina o swoich dzieciach. Przechodząc obok Domu Samotnej Matki, westchnijmy za kobietami w trudnej sytuacji życiowej, by nie zabrakło im odwagi i Bożej łaski w trosce o życie i dobro ich dzieci.

Stacja V
Hospicjum św. Łazarza
Cyrenejczyk

Kiedyś Terri Schiavo, niedawno Eluana Englaro... Skazane na śmierć głodową, mimo że byli ludzie chcący opiekować się nimi aż do naturalnej śmierci. Pytamy: dlaczego? Trudno nam to zrozumieć... Całe szczęście, że są miejsca, gdzie godność ludzka jest priorytetem. Przechodząc koło Hospicjum, pomódlmy się o siły i wiarę dla opiekujących się terminalnie chorymi oraz o godną śmierć dla umierających.

Stacja VI
Dom Pomocy Społecznej Helclów
Weronika

Starzy, chorzy ludzie. Zapominają się, trzeba ich myć, zmieniać pampersy... Niektórych to przerasta. Dziękujmy Bogu za placówki, które pomagają w opiece nad starszymi ludźmi. Za osoby, które podejmują tą szczególną posługę. Za to, że mają odwagę i siłę...

Reklama

Stacja VII
Kościół Świętego Krzyża
Drugi upadek

Przy tej małej parafii działa duszpasterstwo osób w związkach niesakramentalnych. Zdawałoby się, że ci, którzy upadli, zrywając przysięgę małżeńską, pozostają na marginesie. A jednak są w Kościele miejsca i dla tych, którzy chcą podnosić się ze swoich upadków... Nie zapominajmy o nich w modlitwie.

Stacja VIII
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Kobierzynie
Płaczące niewiasty

Nikt nie staje się uzależniony z dnia na dzień. Czy chodzi o alkohol, czy o papierosy, internet, seks czy o inne formy zniewolenia. Łatwo oskarżać, łatwo kogoś żałować. Trudniej pomóc. Dziękujmy, że istnieją ośrodki odwykowe, że zniewoleni nie są pozostawieni na pastwę swoich nałogów.

Stacja IX
kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie na Kurdwanowie
Trzeci upadek

Pan Jezus czeka na nas nie tylko w starych kościołach Krakowa, ale w każdej świątyni. Czeka w każdym konfesjonale. Przebaczenia, które nam daje w sakramencie pokuty, nie da się porównać do żadnej wizyty u psychoterapeuty. Dziękujmy za łaskę spowiedzi!

Stacja X
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Faustyny
Odarcie z szat

Kult ciała. Pełno go w telewizji i na krzyczących nagością billboardach. Nic dziwnego, że wiele osób uległo tej wyjątkowej presji. Jednak jest droga wyjścia - nawrócenie. Módlmy się o Bożą pomoc dla tych, którzy są na życiowym zakręcie...

Stacja XI
sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
Przybicie do krzyża

„Miłosierdzie (...) jest największym przymiotem Boga, (...) jest nieustannym cudem” - pisze św. Faustyna. W mętliku codziennych spraw wysławiajmy Miłosierdzie Boże! Za to, że żyjemy, że możemy budzić się i zasypiać, a w trudnych sprawach nigdy nie pozostajemy sami. Miłosierdzie Boże, które wytrysnęło z boku Jezusa Chrystusa, nigdy się nie wyczerpie.

Stacja XII
Szpital Onkologiczny
Śmierć

Bladzi, osłabieni chemioterapią ludzie. Wydawałoby się, że ich krótka przyszłość nie przedstawia już żadnej wartości. Niektórzy chcieliby im „pomóc”, przyspieszając śmierć. Jak wielu jednak jest umierających, którzy poza światłem kamer ofiarowują cierpienie za swoich bliskich! Jak wielka jest to ofiara! Zakończmy dyskusję o eutanazji i towarzyszmy cierpiącym w ich drodze krzyżowej...

Reklama

Stacja XIII
Poradnia Miłosierdzia w Łagiewnikach
Zdjęcie z krzyża

Człowiek spotyka na swojej drodze wiele problemów i przeszkód. Z niektórymi nie potrafi sobie sam poradzić. Jak dobrze, że są osoby, które bezinteresownie pomagają innym, pracując w poradniach takich jak ta w Łagiewnikach. Nie zapominajmy i o nich w modlitwie.

Stacja XIV
Cmentarz na Batowicach, kwatera bezimiennych
Grób

Bliscy Pana Jezusa zaopiekowali się Jego Ciałem. Mimo postępu cywilizacyjnego wciąż wiele osób umiera w samotności, bliscy ich nie szukają. Pamiętajmy o zapomnianych zmarłych, którzy potrzebują naszej modlitwy. Dziękujmy, że znaleźli się ludzie, którzy zadbali o ich godny pochówek.

W Krakowie, ale i w każdym innym miejscu Polski znajdziemy wiele miejsc, w których możemy włączyć się w Chrystusową Via Dolorosa. Nawet gdy brakuje nam czasu na nabożeństwo w kościele, możemy w duchu Wielkiego Postu zdobyć się na więcej refleksji, które pozwolą nam spotkać Chrystusa w drugim człowieku...

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

papież Franciszek

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o namaszczeniu podczas Mszy Krzyżma

2024-03-28 12:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Czas naszego życia, działania, aktywności w Kościele jest czasem łaski Boga, ciągłego Bożego działania, miłości, miłosierdzia - mówił kard. Ryś podczas Mszy Krzyżma.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję