Włodzimierz Rędzioch

Natomiast 19 marca w salach kompleksu muzealnego przy bazylice San Salvatore in Lauro, w centrum Rzymu, ta sama kolekcja obrazów sakralnych została zaprezentowana włoskim miłośnikom sztuki podczas uroczystego wernisażu. Gości, wśród których byli przybyli z Polski malarze, przywitał dyrektor muzeum Lorenzo Zichichi, który podkreślił, że San Salvatore in Lauro stało się miejscem spotkania i wzbogacenia refleksji nad postrzeganiem piękna. Podkreślił, że artystyczny projekt „Namalować katolicyzm od nowa” zbiega się z celami przyświecającymi zespołowi muzeum, który gromadzi i wspiera utalentowanych artystów, które w dalszym ciągu chcą tworzyć dzieła inspirowane Ewangelią.
Podczas inauguracji wystawy głos zabrał również rektor Papieskiego Uniwersytetu Angelicum o. Thomas Joseph White OP, który podziękował Dariuszowi Karłowiczowi, pomysłodawcy projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, i dyrekcji Muzeum San Salvatore in Lauro za wkład w rozwój dialogu między sztuką współczesną a sztuką sakralną, Kościołem i wiarą. Nawiązują co tematu „Zwiastowania”, które jest pierwszą tajemnicą różańca, stwierdził, że tajemnice różańca są wielkim intelektualnym wyzwaniem, ale i niezwykle wspaniałymi tematami do malarskiej ekspresji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włodzimierz Rędzioch

Reklama
Z kolei Dariusz Karłowicz przypomniał idee przyświecające ambitnemu projektowi „Namalować katolicyzm od nowa”, w tym cel pobudzenia malarstwa sakralnego, jak i ponowne nawiązanie dialogu między Kościołem a światem kultury. „Jeśli chrześcijaństwo nie chce ‘zamieszkać’ w muzeum, trzeba powiedzieć sobie stanowczo, że dawne malarstwo i dawna kultura nie wystarczą. Celem nie może być kopiowanie istniejących dzieł, ale tworzenie nowych obrazów sakralnych, które przemawiają współczesnym językiem i zdolne są służyć w modlitwie i kulcie człowiekowi XXI wieku” – stwierdził.
Włodzimierz Rędzioch

Karłowicz podkreślił fakt, że projekt ten jest realizowany dzięki hojności prywatnych przedsiębiorców z Polski oraz szeregu zaangażowanych osób, które włączają się w intelektualne i organizacyjne zaplecze tego przedsięwzięcia.
Po przemówieniach zebrani goście wysłuchali krótkiego koncertu skrzypaczki Igi Gałczyńskiej, po czym uroczystym przecięciem wstęgi Dariusz Karłowicz i Lorenzo Zichichi zainaugurowali rzymską wystawę polskich malarzy.
Włodzimierz Rędzioch

Wystawę będzie otwarta do 13 kwietnia a można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10-13 / 16-19.