Reklama

Niedziela Legnicka

Co nowego na Rok Wiary?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MONIKA ŁUKASZÓW: - Księże Dyrektorze, Ojciec Święty ogłaszając Rok Wiary zaprosił wiernych m.in. do pogłębienia lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy w związku z tym zaleceniem papieskim w naszej diecezji również zostały podjęte jakieś inicjatywy?

KS. BOGUSŁAW WOLAŃSKI: - Odpowiadając na to pytanie warto wrócić myślą do 2008 r. To właśnie wtedy Biskup Legnicki podjął decyzję, że w kościołach diecezji legnickiej 5 minut przed rozpoczęciem każdej Eucharystii niedzielnej będą czytane tzw. „Katechezy niedzielne”. Ta inicjatywa pojawiła się najpierw w diecezji płockiej. Duchowni i świeccy na prośbę Biskupa Płockiego rozpisali Katechizm Kościoła Katolickiego na krótkie katechezy. Powstało ich 290 i wszystkie zostały odczytane przed Mszami św. Bp Stefan Cichy uznał, że jest to świetna inicjatywa, która pozwala dotrzeć z katechizmem do szerokiego gremium. Poza dniem, jakim jest niedziela trudno jest zebrać taką rzeszę dorosłych i ich katechizować. Stąd zwrócił się do bp. Piotra Libery z prośbą o możliwość czytania tych katechez w naszej diecezji. I dzieło czytania katechizmu zaczęło się cztery lata przed rozpoczęciem Roku Wiary. To pokazuje jak Duch Święty działa przez Pasterza.
Obecnie jest przygotowywany szósty tom „Katechez niedzielnych” i na początku września 2013 r., czyli w czasie trwania Roku Wiary, zakończymy w diecezji legnickiej dzieło czytania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy to przypadek? Oczywiście, że nie. To dowód na to jak działa Duch Święty i jak nas prowadzi. Wierni wszystkich parafii mają taką wspaniałą okazję, bowiem Biskup prosił, by wszyscy księża zaangażowali się w tę inicjatywę. Trudno sobie wyobrazić, żeby mogło być inaczej. W tym miejscu chciałbym wspomnieć, że od 2008 r. „Katechezy niedzielne” są czytane również na falach Radia Plus Legnica. W każdą niedzielę o godz. 8.55, czyli 5 min. przed rozpoczęciem transmisji Mszy św. Wielkie ukłony dla dyrekcji i pracowników radia, że podjęli to dzieło i trwają w nim. Natomiast, jeśli chodzi o inaugurację Roku Wiary, to Stolica Apostolska zaleciła, by 11 października w procesji wejścia, na początku Eucharystii, obok Pisma Świętego, były niesione dokumenty Soboru Watykańskiego II, a także katechizm Kościoła Katolickiego. Ma to pokazać jak ważna jest to księga. Katechizm powinien być ułożony w dostępnym miejscu w świątyni, by każdy wierny w dowolnym czasie mógł do niego sięgnąć i sycić się świętą treścią.
Kilka dni później po inauguracji Roku Wiary, czyli 20 i 27 października zostały zaplanowane spotkania młodzieży w czterech rejonach diecezji, podczas których będzie promowany Katechizm Kościoła Katolickiego Dla Młodych Youcat. Księża Biskupi wręczą wówczas trzem przedstawicielom każdej parafii katechizmy, zachęcając tym samym do lektury. Wcześniej młodzi ludzie wysłuchają konferencji na temat wielkiej wartości katechizmu.
Kolejna inicjatywa odbędzie się 3 listopada w Legnicy. Jak każdego roku Biskup Legnicki spotka się ze świeckimi przedstawicielami rad parafialnych. W tym roku to spotkanie będzie połączone z wręczeniem Katechizmu Kościoła Katolickiego przedstawicielom rad parafialnych. To symboliczne przekazanie księgi wskaże wiernym, którzy ponoszą współodpowiedzialność za parafie, że trudno sobie wyobrazić pracę w parafiach bez pogłębionej świadomości. Dlatego katechizm musi być silnie obecny w życiu wspólnot parafialnych i w planowaniu działań przez radę. Wręczenie katechizmu zostanie poprzedzone prelekcją ks. dr. Krzysztofa Wiśniewskiego „Katechizm Kościoła Katolickiego cenną i niezbędną pomocą w systematycznym poznawaniu treści wiary”. To są wybrane inicjatywy, o których mogę powiedzieć już teraz. Nie zabraknie zapewne innych, które zwłaszcza w parafiach, będą odbywały się w Roku Wiary.

- Zostawiając księżom proboszczom decyzje, co do wyboru sposobów prezentacji KKK, zdaniem Księdza, lepiej byłoby prezentować katechizm na spotkaniach ogólnych czy w mniejszych grupach lub wspólnotach parafialnych?

- Każde spotkanie jest dobre, by korzystać z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Na spotkania ogólne polecam „Katechezy niedzielne”, o których mówiłem wcześniej. Warto, by księża często cytowali katechizm w kazaniach, a katecheci korzystali z niego podczas nauczania religii oraz uczyli korzystać z niego swoich podopiecznych. Oczywiście, należałoby przynosić katechizm na spotkania wspólnot parafialnych. Można też w Roku Wiary zorganizować w sali parafialnej np. raz w tygodniu „wieczory z katechizmem”. Wówczas można by czytać fragmenty i dyskutować na ten temat. To pogłębia świadomość, ale także mobilizuje do czytania w domu, by przygotować się do kolejnego spotkania. Rozpoczęcie takich spotkań może zaowocować kilkuletnim cyklem wieczorów. Niech przyjdzie dziesięć osób, a już powstanie piękne spotkanie. Obecni będą zarażać innych, a także będą dawać świadectwo swojej wiary. Mnie osobiście do czytania katechizmu zmobilizował krąg Domowego Kościoła, który prowadziłem w Wałbrzychu jako neoprezbiter. Małżeństwa należące do kręgu prosiły, byśmy w roku formacyjnym rozważyli modlitwę „Ojcze nasz”. Zacząłem szukać materiałów. Najlepszy, piękny i prosty materiał znalazłem w katechizmie. I tak cały rok wczytywaliśmy się w tą piękną treść i dyskutowaliśmy. Dla mnie, jako młodego wówczas księdza, była to wspaniała katecheza. Każda okazja jest dobra, dlatego nie zmarnujmy ich zwłaszcza w Roku Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sobór Watykański II - wiosna Kościoła?

Niedziela toruńska 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Sobór Watykański

Ks. Grzegorz Bartko

Prelegenci od lewej: ks. dr hab. Daniel Brzeziński, ks. dr hab. Marek Jagodziński, ks. prof. Jan Perszon

Prelegenci od lewej: ks. dr hab. Daniel Brzeziński, ks. dr hab. Marek Jagodziński, ks. prof. Jan Perszon

„Sobór Watykański II - wiosna Kościoła?” - pod takim hasłem w dniach 12-13 października w Toruniu odbywała się konferencja naukowa zorganizowana przez toruński Klub Inteligencji Katolickiej, a także wydziały Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - teologiczny oraz politologii i studiów międzynarodowych. Bezpośrednimi impulsami do pochylenia się nad dziedzictwem Soboru była 50. rocznica rozpoczęcia jego obrad oraz inauguracja Roku Wiary. W salach reprezentacyjnych toruńskiego Dworu Artusa obradowali teologowie i politolodzy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych

Konferencja rozpoczęła się w piątkowy wieczór. Bp dr Andrzej Wojciech Suski, który objął honorowy patronat nad spotkaniem, w jednym z pierwszych wystąpień zarysował historyczną sytuację Kościoła w okresie Soboru Watykańskiego II. Ksiądz Biskup w tym czasie był studentem w Rzymie i mógł obserwować przebieg ostatnich sesji soborowych. Pasterz diecezji toruńskiej zaznaczył, że fundamentalnym dla całej refleksji soborowej było pytanie: „Kościele, co mówisz sam o sobie?”. Szerzej tę perspektywę rozwinął w wystąpieniu „Sobór Watykański II w perspektywie teologiczno-eklezjalnej” ks. dr hab. Marek Jagodziński z warszawskiego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegent ukazał bogactwo różnych wymiarów myśli Ojców Soborowych, a jednocześnie zasygnalizował olbrzymie trudności we wprowadzaniu nauki Soboru w życie, stwierdzając: „Kościół ma badać znaki czasu i wyjaśniać je w świetle Ewangelii”. Tego samego dnia odbył się również niezwykle interesujący panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Jan Perszon, ks. dr Daniel Brzeziński, ks. dr hab. Marek Jagodziński, dr Dominika Kozłowska oraz red. Zbigniew Nosowski. Ks. prof. Jerzy Bagrowicz, który w znakomitym stylu prowadził spotkanie, zwrócił uwagę na znaczenie środowiska związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w okresie wprowadzania reform soborowych w Polsce. To właśnie tam, w Lublinie, pracowali profesorowie, którzy z ogromnym entuzjazmem, a zarazem z ostrożnością przenosili reformy Liturgii na polski grunt. Wśród wielu wątków, które pojawiły się podczas dyskusji panelowej warto zwrócić uwagę na głos prof. Andrzeja Wojciechowskiego. Słynny toruński pedagog i rzeźbiarz mówił o swoim osobistym doświadczeniu pełniejszego uczestnictwa w odnowionej Liturgii.
Drugi dzień sesji otworzył dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. Dariusz Kotecki, prof. UMK, który jednocześnie wskazał na potrzebę odkrywania na nowo nauczania Soboru Watykańskiego II tak, aby jego członkowie stawali się coraz bardziej świadomymi w wierze. Pierwszy sobotni wykład wygłosił Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”. „Naszym powołaniem jest być dla świata, ale w dialogu ze światem nie ma miejsca na kompromisy ze złem” - powiedział red. Nosowski. Kolejny prelegent ks. prof. Mirosław Mróz zwrócił uwagę na fakt, że Sobór Watykański II stoi na straży godności rozumu, prawdy i mądrości. Za sprawą kolejnego prelegenta ks. prof. Jose Ramona Villara z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie toruńska konferencja otrzymała wymiar międzynarodowy. Ks. prof. Villar, pracownik naukowy prestiżowego uniwersytetu związanego organicznie z Opus Dei, mówił o tożsamości wiernych świeckich w świetle Soboru Watykańskiego II. Prelegent zwrócił uwagę na nauczanie Pawła VI, który zaznaczył, że wszyscy członkowie Kościoła są uczestnikami jego wymiaru świeckiego polegającego na przynależeniu do świata stworzonego przez Boga oraz wskazał na szczególne zadanie wiernych świeckich, jakim jest nowa ewangelizacja.
Jeden z najbardziej znanych polskich biblistów ks. prof. Waldemar Chrostowski poruszył kwestię studiów biblijnych w Kościele, dla których niezwykle ważnym dokumentem jest soborowa konstytucja „Dei Verbum”. Kolejny prelegent ks. dr hab. Daniel Brzeziński poruszył wątek odnowy liturgicznej. „Liturgia jest podstawą życia Kościoła” - powiedział wykładowca toruńskiego seminarium duchownego. Kolejne wystąpienie dr. Pawła Milcarka poruszało delikatną kwestię dialogu religijnego. Natomiast wychowanie chrześcijańskie w nauczaniu soborowym było tematem wystąpienia ks. prof. dr. hab. Wojciecha Cichosza. Ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński skupił się w swoich rozważaniach na właściwym rozumieniu człowieka, stwierdzając m.in., że „nauczanie soborowe ukazuje człowieka jako obraz Boga, którego objawił Jezus Chrystus”. Soborowa koncepcja relacji między państwem a Kościołem była tematem wystąpienia ks. dr. hab. Wiesława Łużyńskiego. Na zakończenie obrad odbyła się dyskusja, podczas której zwrócono uwagę na palącą potrzebę nowej ewangelizacji.
Konferencja jest jednocześnie odpowiedzią na apel Benedykta XVI, który wzywa, aby na nowo odczytywać nauczanie Soboru Watykańskiego II. Pozostaje teraz czynić wszelkie starania, aby to orędzie docierało na nowo do wszystkich wiernych. Toruńskie obrady są początkiem wielu inicjatyw, które czekają nas w Roku Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję