Reklama

Wiadomości

Prezydent: zawsze będę stał przy polskiej policji

Zawsze będę stał przy polskiej policji, przy uczciwych, profesjonalnych policjantkach i policjantach; dzięki policji Polska jest państwem bezpiecznym - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Policji.

[ TEMATY ]

policja

Andrzej Duda

PAP/Leszek Szymański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Policji, podczas których prezydent podziękował funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom policji za ich służbę dla Rzeczypospolitej - jak mówił - jedną z najważniejszych z punktu widzenia państwowego i społecznego.

Duda wskazywał, że każdy z nas chce móc spokojnie żyć, iść ulicą bez obawy przed napaścią, rabunkiem, pobiciem, śmiercią, czy porwaniem; każdy chce spokojnie położyć się spać, bez obawy przed włamaniem; każdy chce, by nasze dzieci bezpiecznie wróciły ze szkoły do domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił prezydent, dzięki policji Polska jest państwem bezpiecznym. "Właśnie dzięki państwu, dzięki wam, funkcjonariusze i funkcjonariuszki, dzięki waszej służbie i pracy, dzięki waszemu oddaniu, profesjonalizmowi, gotowości służby i gotowości do ryzyka, możemy cieszyć się bezpiecznym wewnętrznie, spokojnym krajem" - mówił Duda, zwracając się do policjantów i policjantek.

Prezydent oświadczył, że dla niego najważniejsze jest, by interwencje policji były adekwatne: by zawsze kończyły się bezpiecznie dla policjanta, dla osoby, wobec której ta interwencja następuje i dla osób trzecich.

"Zawsze będę stał przy polskiej policji, przy uczciwych, profesjonalnych policjantkach i policjantach, którzy rzetelnie wykonują swoją służbę, nawet jeśli muszą interweniować w sposób zdecydowany" - zapewnił Duda. "Jeżeli będzie adekwatna interwencja policji, taka, że nikomu nie stanie się krzywda, policjant zawsze będzie broniony przeze mnie osobiście, przez prezydenta RP, gwarantuję wam to. Bo taka jest rola policjanta i Policji: ma stać na straży bezpieczeństwa" - dodał.

Po prezydencie głos zabrał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który także dziękował policjantkom i policjantom. Jego zdaniem efektem ich służby i miarą ich sukcesu jest poczucie bezpieczeństwa Polaków. Minister przypomniał m.in., że według badań opinii 96 proc. obywateli czuje się bezpiecznie w swojej okolicy, a 88 proc. uważa, że Polska jest państwem bezpiecznym mimo toczącej się za jej granicą wojny.

Reklama

Zwracając się do funkcjonariuszy, szef MSWiA podkreślił, że to dzięki ich profesjonalizmowi, zaangażowaniu i ofiarności Polacy czują się bezpieczni we własnych domach i w granicach własnego kraju. "Bo przecież granic naszego kraju też bronicie" - zaznaczył.

"W tych dniach 500 kolejnych funkcjonariuszy polskiej policji z oddziałów prewencji i kontrterroryści pojechało bronić i strzec wschodniej granicy naszego kraju. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego, żeby zwykli Polacy, nie politycy i ministrowie, czuli się bezpiecznie. Bo to jest siła, która ich ochroni przed złem zewnętrznym i wewnętrznym. To jest między innymi, a może nawet i przede wszystkim, Polska policja. Nowoczesna, dobrze zorganizowana formacja państwa polskiego, chroniąca obywateli niezależenie od ich poglądów politycznych. Taka jest i będzie polska policja" - mówił Mariusz Kamiński.

"W związku z dzisiejszą uroczystością chciałbym szczególne życzenia złożyć tym, którzy dziś złożyli być może najważniejszą w swoim życiu przysięgę. Naszym nowym funkcjonariuszom, którzy dziś na naszych oczach przysięgali, że nawet z narażeniem życia będą bronić naszych obywateli. Bardzo serdeczne życzenia również dla naszych nowych oficerów policji" - dodał.

Podziękowania na początku uroczystości składał też komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje naszej pomocy. Począwszy od awantury domowej, wypadku drogowego, pożaru, bójki, czy też kradzieży. Każdego dnia blisko 20 tysięcy funkcjonariuszy podejmuje blisko 15 tysięcy interwencji" - powiedział.

Gen. Szymczyk dziękował też rodzinom i bliskim funkcjonariuszy za wyrozumiałość i wsparcie. "Świadomość, że jest ktoś, kto się o nas martwi i czeka na nas w domu, dodaje nam otuchy i motywacji do działania" - dodał.

Reklama

Podczas obchodów prezydent wręczył funkcjonariuszom Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, a minister spraw wewnętrznych z komendantem głównym wręczyli odznaczenia resortowe, w tym Medale za Zasługi dla Policji i Medale im. podkom. Andrzeja Struja. Odbyła się także uroczysta promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski, a nowo przyjęci policjanci garnizonu stołecznego złożyli ślubowanie. Wydarzenie zakończyła defilada policyjnych pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Policji.

Święto Policji przypada 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku przypada 104. rocznica jej powstania.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Aleksandra Rebelińska, Bartłomiej Figaj

agzi/ reb/ bf/ apiech/

2023-07-24 17:22

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomiędzy 56. a 70. rokiem

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Andrzej Duda

Karolina Krasowska

Wydarzenia Zielonogórskie, czyli wystąpienie 30 maja 1960 r. ok. 5 tys. zielonogórzan przeciwko milicji w obronie tamtejszego Domu Katolickiego, który ówczesne władze chciały zlikwidować to jeden z największych protestów, jakie miały miejsce pomiędzy Poznańskim Czerwcem 1956 r. a grudniem 1970 r. na Wybrzeżu. 27 maja w Zielonej Górze z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się obchody 58. rocznicy tego wydarzenia.

W obchodach 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, co podniosło rangę uroczystości. Zgodnie z planem Prezydent złożył wieniec na grobie śp. ks. Kazimierza Michalskiego oraz wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym mieszkańcom województwa lubuskiego, w tym uczestnikom tamtych wydarzeń. W okolicznościowym przemówieniu wyjaśnił dlaczego w Polsce tak mało wie się na temat wydarzeń z ostatnich dni maja 1960 r. – Tutaj miało nie być Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj miało nie być wiary. Tutaj miało nie być Kościoła. Tutaj miała być tylko ideologia socjalistyczna, wiara w Lenina i tego typu „wartości”. Czyli tutaj miał żyć wyjałowiony człowiek, którego wydarto i któremu siłą wpajano ideologię, z którą z reguły nie miał nic wspólnego. To właśnie dlatego milczano o tamtych wydarzeniach, bo one stanowiły zaprzeczenie tego wszystkiego, co przez 15 lat władza komunistyczna z całym swoim aparatem represji i propagandy usiłowała na mieszkańcach tych ziem wycisnąć - odejście od tradycji, od pamięci, od wiary tak mocno przecież i odwiecznie wpisanej w Polskę i w polskość. Nie udało się. Dzięki Bogu, dzięki wam, dzięki waszym pradziadkom, dziadkom, ojcom – nie udało się. Nie udało się wydrzeć tego, co tak polskie i co tak naprawdę w wielkim stopniu o Polsce stanowi – mówił na rynku w Zielonej Górze Andrzej Duda. – 5 tys. ludzi w 50-tysięcznym mieście. To 10 procent całej społeczności przyszło po to, żeby stanąć w obronie Domu Katolickiego, po to, żeby powiedzieć: „nie zgadzamy się”, żebyście nam zabierali tą resztkę godności, która jeszcze nam została. A przecież wiedzieli na jakim świecie żyją, w jakich okolicznościach i co grozi za podniesienie ręki na władzę ludową. A jednak byli tak zdesperowani, że odważyli się ją podnieść - dla wiary i dla poczucia wspólnoty, dla wartości i dlatego, żeby nie dać sobie odebrać tej absolutnej resztki wolności. Jakże silnie dzięki temu co się wtedy wydarzyło razem zakorzeniliście się Państwo tutaj, jakże właśnie dzięki takim aktom, jak ten – brew propagandzie i mimo niej – uczyniliście tą ziemię na powrót polską. Dla Polski żeście to zrobili. Był to najpotężniejszy protest od 56 roku aż do 70. Kolejny kamień na drodze do solidarności i do wolności, jakże potrzebnej tutaj, na Ziemiach Zachodnich – kontynuował prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję