Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był otwarty na Boga

– Kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był wrażliwy i otwarty na Boga, aby stawał się coraz bardziej Boży – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 27 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z WMSD, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii i parafii praktyk duszpasterskich neoprezbiterów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.

W homilii abp Depo podkreślił, że „przeżywamy szczególny czas modlitw o dary Ducha Świętego, który zwołuje nas dzisiaj do świątyni katedralnej, aby sześciu diakonów głębiej związało się z Chrystusem, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i Jedynym Pośrednikiem w sprawach pomiędzy Bogiem a ludźmi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup przypomniał słowa, które 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze powiedział Benedykt XVI: „Jak ważne jest byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem! (…) Maryja, czuwając z apostołami na modlitwie, uczyła ich wytrwałości w wierze. Jej wiara przekonywała, że Duch Święty w swojej mądrości zna dobrze drogę, którą ich prowadzi, że można zaufać Bogu, oddając Mu całkowicie do dyspozycji siebie, swoje talenty i ograniczenia oraz swoją przyszłość”.

– Potwierdzamy dzisiaj tę maryjną szkołę wiary i zjednoczenia z Chrystusem, choć zdajemy sobie sprawę z faktu, o którym mówił św. Paweł w liście do Koryntian, że nosimy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Odkrywamy, że Jezus stając się naszym bratem w człowieczeństwie nie przestaje być także Nauczycielem i Panem – mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „cała tajemnica łaski wybrania i posłania spoczywa w Jego ręku. To On nas namaszcza i posyła do głoszenia Ewangelii ubogim w Duchu Świętym. To On nas namaszcza i posyła dla scalenia serc ludzkich. Z Jego serca wypływa moc sakramentu kapłaństwa i wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Dlatego w Nim złożyliśmy cała nasza nadzieję”.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

– Co oznacza owo bycie kapłanem Jezusa Chrystusa przez tajemnicę nałożenia rąk apostolskich? – pytał abp Depo. – To znaczy stać przed Bogiem, aby Mu służyć w pokorze, czyli w poczuciu tajemnicy wybrania po imieniu – odpowiedział.

– Dlatego musi ponownie w naszym życiu zabrzmieć, nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem. Inicjatywa zawsze leży po stronie Boga. Te słowa oznaczają życie w obecności Boga, a także posługę w imię Boga wobec ludzi – kontynuował arcybiskup.

– Stawać przed Bogiem i czuwać w prawdzie głoszenia Ewangelii to pierwsze zadanie kapłana wobec powierzonych mu ludzi. To stawanie przed Bogiem daje siłę i odwagę, aby przeciwstawiać się narastającym siłom zła i wszelkiego rodzaju kłamstwa – przypomniał neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup w kontekście dzisiejszych czasów powiedział za Benedyktem XVI: „Może dzisiaj nie jest modne ukazywanie Kościoła wojującego (Ecclesia militans). W rzeczywistości jednak coraz lepiej rozumiemy, że jest prawdziwe, oddaje coś z prawdy. Widzimy, że zło chce opanować świat i konieczne jest podjęcie walki ze złem. Widzimy, że zło posługuje się w tym wieloma sposobami: okrutnymi, uciekając się do różnych form przemocy, ale też udaje dobro i w ten sposób narusza moralne fundamenty społeczeństwa”.

– Chrystus powiedział do nas: «Odwagi, Jam zwyciężył świat» – dodał arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Zwrócił uwagę na wydarzenia ostatnich dni w Europie i świecie. – W Hiszpanii przygotowano podręcznik szkolny pt. „Wychowanie cywilno-etyczne”, w którym nie tylko nie uwzględniono odniesienia religijnego do Boga, ale prawa rodziców do dzieci. U nas również próbuje się wprowadzić w szkole model europejski, w którym religia, Ewangelia, Kościół, Jego historia, czy nawet historia naszego narodu są ukazywane jako relikt przeszłości, a nieraz wprost jako argument przeciwko rozumowi – stwierdził abp Depo i dodał: – Rozum współczesnego człowieka znów chce ustalać prawa i granice dobra i zła poza Bogiem.

Reklama

– Rozumiemy kapłańskie stawanie przed Bogiem i odpowiedzialność przed Bogiem każdego z nas. Nie można odgradzać codziennego życia od życia Bożego. Zadaniem kapłana jest stawanie z odwagą w imieniu Boga przed ludźmi – podkreślił i zaapelował do nowych kapłanów: – Nie lękajcie się kiedy spotkacie się z odrzuceniem, bo budujecie swoje życie na Miłości Ukrzyżowanej, która zwycięża świat prawdą i przebaczeniem w imię Chrystusa. Wiara w Niego i moc sakramentu kapłaństwa musi przechodzić próby. Ale pamiętajcie On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Bo nie głosimy siebie samych, ale Chrystusa.

Karol Porwich/Niedziela

– Nasze posłuszeństwo wyraża się również w tym, że wierzymy z Kościołem i mówimy w jedności z Kościołem i w jedności z Piotrem. To razem z Nim jesteśmy współpracownikami Prawdy. Ta Prawda jest uosobiona w Jezusie Chrystusie i idzie do nas – wskazał arcybiskup.

Na zakończenie zacytował słowa św. Jan Paweł II z przemówienia w Watykanie do pielgrzymów z WSD w Radomiu, z 9 grudnia 2003 r.: „Niech nie opuszcza was wiara, że na drogi świata wychodzi z wami sam Zmartwychwstały i że wyposażył was w moc Ducha Świętego. Wtedy wasze oddanie Bogu i ludziom nie będzie ciężarem, ale ufnym i radosnym uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Chrystusa. (…) Niech w waszym życiu teraz, a szczególnie w kapłaństwie nie braknie miejsca na modlitwę. Owszem, dokładajcie wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się do kapłańskich zadań, przez solidne zdobywanie wiedzy — nie tylko teologicznej, ale również w dziedzinach, które pomogą w porozumieniu ze współczesnym człowiekiem — czy też przez nabywanie duszpasterskiej praktyki, ale oprzyjcie to przygotowanie na solidnym fundamencie modlitwy. Kładę wam to na serce: bądźcie ludźmi modlitwy, a uda się wam naśladować to, co sprawować będziecie”.

Reklama

– Niech te słowa św. Jana Pawła II staną się ciałem w waszej posłudze i w waszym życiu – życzył neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Święcenia prezbiteratu otrzymali diakoni: Adrian Figurski (parafia Ducha Świętego w Grudziądzu), Karol Iwańczak (parafia św. Stanisława Kostki w Częstochowie), Mariusz Mroczkowski (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej) Tomasz Nowak (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie), Sebastian Woźniak (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach) i Paweł Wilk (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach).

Patronem rocznika jest św. Jan od Krzyża (1542-1591), wielki mistyk hiszpański i doktor Kościoła.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które poprowadził ojciec duchowny WMSD ks. Michał Pabiańczyk.

Karol Porwich/Niedziela

Natomiast, wieczorem 26 maja, w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyli uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń prezbiteratu.

W homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD wskazał na potrójne zadanie jakie mają do wypełnienia prezbiterzy: nauczanie, uświęcanie i służenie ludowi Bożemu.

– Te trzy zadania kapłanów można zogniskować w pięknym obrazie Dobrego Pasterza – kontynuował ksiądz rektor i wskazał, że pasterz to ten, który broni, karmi i przewodzi swoim owcom.

Ksiądz rektor przypomniał również słowa św. Grzegorza Wielkiego, który nauczał, że troska o dusze, rząd dusz to sztuka nad sztukami. Diakoni podpisali wyznanie wiary na ołtarzu i złożyli przysięgę na księgę Ewangelii.

2023-05-27 16:15

Oceń: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie Prawdy

Niedziela małopolska 23/2023, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Biuro Prasowe AK

Abp Marek Jędraszewski wyświęcił siedmiu nowych kapłanów

Abp Marek Jędraszewski wyświęcił siedmiu nowych kapłanów

Niech Bóg, który rozpoczyna w was dobre dzieło, sam go dokona! – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

W sobotę 27 maja w katedrze na Wawelu święcenia kapłańskie przyjęło siedmiu diakonów archidiecezji krakowskiej – Mateusz Cudzich, Radosław Korkosz, Michał Krasowski, Artur Kulak, Grzegorz Liput, Jakub Łabuz, Tomasz Szlachetka.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi w Watykanie: potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie

2024-05-23 17:14

[ TEMATY ]

Watykan

Francja

biskupi

Episkopat News

Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia - powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie. Rozmawiano o forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona eutanazji oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Poproszony o komentarz dla prognoz przewidujących wysokie notowania ugrupowań prawicowych, abp Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że episkopat nie będzie wskazywał, na kogo głosować. Martwi go natomiast brak dyskusji o Europie. „Jaką Europę zostawiamy przyszłym pokoleniom? Co tak naprawdę chcemy zbudować i jaki świat przygotowujemy dla tych, którzy przyjdą po nas?” - mówił przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję