Reklama

Polska

Archikatedra warszawska: Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

– Pamięć, która nie rozmija się z prawdą wskazuje kierunek życia i naucza, ostrzegając przed złem i zachęcając do dobrego – powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

[ TEMATY ]

Warszawa

katastrofa smoleńska

archikatedra

PAP/Leszek Szymański

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w WarszawMsza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w WarszawMsza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele rodzin i bliskich ofiar katastrofy z Jarosławem Kaczyńskim na czele, przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, górnicy, leśnicy, pielgrzymi z Wileńszczyzny i Zielonej Góry.

Na początku Mszy św. wprowadzony został sztandar Wojska Polskiego i odegrany Mazurek Dąbrowskiego. Zebranych na liturgii powitał proboszcz archikatedry, ks. Bogdan Bartołd. Wskazał, że w listopadzie Kościół szczególnie poleca Bożemu Miłosierdziu tych, którzy odeszli. “Dziś jesteśmy w archikatedrze warszawskiej, mając w sercu i pamięci tych wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej” - mówił, wskazując na wagę pamięci o nich oraz, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, dodając intencję modlitwy za ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Lechowicz powiedział, że wigilia święta niepodległości naszej Ojczyzny „zachęca do stawiania sobie pytań między innymi o nasze bezpieczeństwo i naszą suwerenność”. – Odpowiedzmy na nie, idąc śladem słowa Bożego przed chwilą usłyszanego. Tym bardziej, że jak się okaże, sugestie płynące z Biblii wzmacniają argumenty za tym, by kontynuować gromadzenie się na Eucharystii 10 dnia każdego miesiąca we wspomnienie katastrofy smoleńskiej – powiedział. Dodał, że dla ludzi wierzących modlitwa jest czymś naturalnym. – To pierwsza forma naszej odpowiedzialności za Ojczyznę i wdzięczności wobec tych, których dzisiaj wspominamy – powiedział. Przywołał słowa wiersza Mariana Hemara, „Modlitwa”.

Biskup polowy wskazywał, że „drugim wyrazem troski o los naszej Ojczyzny i zarazem motywem comiesięcznej modlitwy jest pielęgnowanie pamięci”. Zwrócił uwagę, że Ewangelia mówiąca o przemienieniu na górze Tabor, to wskazanie uczniom, że Jezus jest Synem Bożym i kontynuatorem misji Mojżesza oraz Eliasza. – Wszystko po to, by w dniach śmierci Jezusa apostołowie przypomnieli sobie te słowa i wydarzenia, i by nie zwątpili. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że apostołowie, wprawdzie nie bez trudności i nie bez pomocy zmartwychwstałego Pana, odzyskali pamięć, która pchnęła ich następnie do odważnego głoszenia Ewangelii – powiedział.

Reklama

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że znając „wagę pamięci i my pragniemy ocalić od zapomnienia tak samą katastrofę, jak i ludzi, którzy w niej zginęli bynajmniej nie po to, by rozpalać w sobie ogień nienawiści czy wrogości”. Przywołał słowa Cycerona, który mówił, że „pamięć służyć powinna, zachowaniu prawdy”. – On nazwał historię nauczycielką życia – magistra vitae, ale również światłem prawdy – lux veritatis. Pamięć, która nie rozmija się z prawdą wskazuje kierunek życia i naucza, ostrzegając przed złem i zachęcając do dobrego. Do czego prowadzi amnezja, mogliśmy się całkiem niedawno przekonać i wciąż niestety się przekonujemy widząc jak różne są postawy decydujących o losach choćby Europy w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie. Do czego prowadzi kłamstwo też się wciąż przekonujemy. Ono zawsze prowadzi do upadku, tak jak kłamstwo katyńskie doprowadziło do upadku gmach na nim budowany – stwierdził bp Lechowicz. Dodał, że prawda w pamięci przechowana i przekazana to światło na lepszą przyszłość.

Jak podkreślił bp Lechowicz trzecim warunkiem życia w wolnej Polsce i motywem comiesięcznej obecności na Eucharystii „winno być pragnienie kształtowania swego życia według nauki Jezusa”, czyli „chęć nawrócenia, zmiany w naszym życiu osobistym, w działalności politycznej, w aktywności społecznej tego wszystkiego, co nie jest zgodne ze słowem Bożym”. – Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego powtarzamy „Bogu niech będą dzięki!” – w tym zdaniu wyrażamy nie tylko wdzięczność, ale i gotowość podążania za usłyszanym słowem – powiedział biskup.

Reklama

Podkreślił, że dzisiejsze czytanie z listu św. Pawła do Filemona, w którym Apostoł prosi o ponowne przyjęcie do domu Onezyma jest pytaniem także o nasze wzajemne relacje. Biskup przywołał fragment książki Wiktora Świetlika „Polska Stasiaka”, ze wstępem prof. Andrzeja Nowaka, w którym krakowski historyk podkreśla, że Władysław Stasiak „był ze szkoły Arystotelesa, który uważał, ze fundamentem wspólnoty, także państwowej, jest przyjaźń, wzajemny szacunek, wierność wspólnym wartościom i wspólne uczestnictwo w rzeczywistości”. – Te ideały, które mu przyświecały pokrywają się z duchem słów skierowanych do Filemona przez Pawła ujmującego się za Onezymem. Nade wszystko korespondują z przykładem życia i nauczaniem Jezusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć; który przeszedł przez życie dobrze czyniąc, a miłość do człowieka okazał w stopniu najwyższym z możliwych – powiedział biskup.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego „nieustająca modlitwa, trwała pamięć i ciągłe nawracanie się – to nie tylko motywy comiesięcznej obecności na Mszy świętej za ofiary katastrofy, ale także „warunki, od których spełnienia w dużym stopniu zależeć będzie przyszłość naszej Ojczyzny”. – Jej bowiem wolność i bezpieczeństwo nie zależy tylko od siły gospodarczej i militarnej oraz od układów międzynarodowych. Zależy także od ducha patriotycznego, który przejawia się między innymi poprzez modlitwę oraz troskę o dobrą pamięć i braterskie wzajemne relacje – powiedział.

2022-11-10 20:17

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwórzmy drzwi

Jezus Chrystus stoi przed naszymi drzwiami i puka. Wejdzie do każdego, kto mu otworzy - mówił bp Tadeusz Pikus podczas inauguracji Roku Wiary w archikatedrze warszawskiej

W kościołach na całym świecie 11 października uroczyście zainaugurowano Rok Wiary. To ważne wydarzenie miało swoją symboliczną wymowę, w każdej warszawskiej parafii. Najbardziej uroczyste liturgie zostały jednak odprawione katedrach.
Na początku Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela procesyjnie wyniesiono Ewangeliarz, który złożono na ołtarzu. Drugim symbolem tej uroczystej liturgii było ustawienie na specjalnym podeście księgi z dokumentami Soboru Watykańskiego II oraz specjalne wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. To właśnie one są widocznym znakiem rozpoczętego Roku Wiary i będą towarzyszyć nam aż do 24 listopada 2013 r., gdy obchodzić będziemy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
- Katechizm i dokumenty soborowe będą teraz w centrum naszych rozważań, ale pragniemy także, aby stały się pouczeniem i światłem dla naszej duszy - podkreślił bp Tadeusz Pikus, który przewodniczył uroczystości w archikatedrze na Starym Mieście. Wyraził on nadzieję, że ta nauka obecna będzie w umysłach i sercach wiernych nie tylko w okresie Roku Wiary, ale przez całe ich życie.
W ogólnodiecezjalnej uroczystości obok bp Pikusa, uczestniczyli: bp Marian Duś, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak oraz profesorowie z warszawskiego seminarium duchownego, alumni, siostry zakonne, liczne grono kapłanów i świeccy wierni.
Bp Pikus zachęcał, aby w Roku Wiary pójść za Jezusem do Jordanu oraz ponownie spojrzeć na sakrament chrztu. Bowiem to właśnie poprzez chrzest jednoczymy się z Chrystusem. - Trzeba ponownie zadać sobie pytanie: kim jest dla mnie Chrystus - mówił Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wskazał on, że wiara w Zbawiciela jest światłem i cennym darem, który jednak wymaga naszej decyzji. - Jezus Chrystus stoi w naszych drzwiach i do nich puka. Wejdzie do każdego, kto mu otworzy. Ale gdy już wejdzie, to puka również od środka. Pragnie byśmy otworzyli Mu drzwi na zewnątrz.
Kaznodzieja zachęcał również do niesienia Chrystusa, a więc dzielenia się wiarą z innymi. - A wszystko po to, aby każdy mógł ustami swymi wyznać, że Jezus jest Panem, i aby w sercu swoim mógł uwierzyć, że Bóg go wskrzesił z martwych, by mógł zbawienie osiągnąć - zakończył.
W trakcie uroczystości w archikatedrze św. Jana Chrzciciela powód do gorliwej modlitwy był podwójny. Dokładnie w dniu inauguracji Roku Wiary, 11 października, przypadła 3. rocznica kanonizacji arcybiskupa warszawskiego św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, którego relikwie znajdują się w katedrze. - Dlatego też zaprosiliśmy siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które przygotowały nabożeństwo różańcowe - tłumaczy ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej. Zgromadzanie to w XIX wieku założył właśnie św. Feliński, a jego kanonizacja była możliwa m. in. dzięki cudowi uzdrowienia siostry z tego zakonu.
Wychodząc z kościoła wierni otrzymali obrazek Chrystusa Pantokratora z sycylijskiej katedry w Cefalu z tekstem Symbolu Wiary. - Zabierzmy je do naszych domów, aby przypominały nam, że powinniśmy wzmocnić swoją wiarę i dawać o niej świadectwo - podkreślił ks. Bartołd.
Podczas inauguracji Roku Wiary w archikatedrze św. Jana Chrzciciela nieobecny był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W tym czasie brał on udział w Synodzie Biskupów w Rzymie. - Polecamy Bogu ich pracę, aby wskazali dla całego świata, który czasem tonie w mrokach, gdzie jest źródło światła - mówił bp Pikus. Przed wyjazdem Ksiądz Kardynał napisał jednak list do wiernych, w którym wskazuje, że nie wystarczy nawet najlepsza znajomość nauczania Kościoła. „Nie możemy zapomnieć, że wiara jest darem Boga, czyli łaską, do przyjęcia której należy się przygotować, którą trzeba otwartym i czystym sercem przyjąć i której należy strzec, ale przede wszystkim w której należy wzrastać” - podkreślił w liście kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Ekspertka: dzisiejszej nocy duża szansa na obserwację zorzy polarnej

2024-05-10 19:36

[ TEMATY ]

zorza polarna

wikipedia/United States Air Force photo by Senior Airman Joshua Strang - Public-Domain

Zorza polarna

Zorza polarna

Prognozowana jest bardzo silna burza geomagnetyczna, w związku z czym dzisiejszej nocy będzie duża szansa na obserwację zorzy polarnej - powiedziała PAP Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

"Od kilku dni naukowcy obserwują silne rozbłyski na Słońcu - dokładnie w obszarach oznaczonych numerami 3663 i 3664. Niektóre z nich to rozbłyski erupcyjne, wyrzucające plazmę słoneczną w przestrzeń kosmiczną. Najsilniejsze wśród nich to rozbłyski klasy X. W trakcie majówki obserwowaliśmy trzy rozbłyski klasy X, w poniedziałek - kolejne dwa, a od poniedziałku jeszcze pięć. Dołączają do nich mniejsze, o klasie M i C" - opisała specjalistka z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

CZYTAJ DALEJ

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję