Reklama

Niedziela Częstochowska

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie dziękuje za 70 lat działalności

– Służymy całemu Kościołowi w Polsce, dając nowe powołania – powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego w Niedzielę Dobrego Pasterza ks. Szymon Stępniak, prefekt Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie uczestniczyli uczniowie, absolwenci, profesorowie i przełożeni NSD, jedynego tego typu męskiego liceum ogólnokształcącego w Polsce, dziękując za 70 lat działalności szkoły.

– Maryjo, Matko zmartwychwstałego Pana, pragniemy razem z Tobą i przez Twoje macierzyńskie serce powtórzyć słowa Twojego Syna: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” – powiedział w rozważaniu ks. Stępniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił, „Jezus zaprasza nas do modlitwy o powołania do kapłaństwa, do ewangelizacji i do różnych form posługi w Kościele, aby Jego królestwo było głoszone i coraz lepiej poznawane”. – Ta modlitwa jest niezwykle ważna, bo od niej zależy, czy On pośle swych robotników – zaznaczył kapłan. Dodał, że „każdy ochrzczony jest wezwany do modlitwy o powołania, ale jednocześnie sam jest zaproszony, aby odpowiedzieć na swoje życiowe powołanie i wielkodusznie je wypełnić”.

Prefekt NSD zwrócił się do Maryi, która jest „wzorem odpowiedzi na Boże powołanie i która uczy ufnej i pełnej miłości odpowiedzi na wezwanie samego Boga”: – Twoje „fiat” wypowiedziane w Nazarecie stało się początkiem nowej relacji między Bogiem a człowiekiem. Uwielbiamy Boga za Twoje powołanie i za to, że w doskonały sposób odpowiedziałaś na Boże powołanie i wypełniłaś je w pełni, do końca swoich dni.

Ks. Stępniak zaznaczył, że Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie jest jedyną tego typu szkołą w Polsce. W tym roku obchodzi ona jubileusz 70-lecia działalności. – Realizując program nauczania liceum ogólnokształcącego, szkoła pomaga w rozpoznawaniu życiowego powołania, a zarazem jest miejscem budzenia licznych powołań kapłańskich. Służymy całemu Kościołowi w Polsce, dając nowe powołania – kontynuował prefekt.

Kapłan dziękował za wszystkich, którzy przez 70 lat „na wzór św. Józefa tworzyli i wciąż z twórczą odwagą tworzą seminaryjną wspólnotę nauki i wzrastania w Bożej łasce”. Wyraził wdzięczność za absolwentów, obecnych uczniów i ich rodziny, za ich gotowość do nauki i formacji w „niezwykłej szkole”. Dziękował za księży przełożonych, profesorów, braci i siostry zakonne, za pracowników świeckich oraz za wszystkich, którzy wspierali szkołę modlitwą oraz pomocą materialną i którzy nadal to czynią.

Reklama

Ks. Stępniak zwrócił uwagę, że jubileusz Niższego Seminarium Duchownego zbiega się z obchodzonym w Kościele Rokiem św. Józefa, który jest patronem szkoły. W tym kontekście przytoczył fragment tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Dzień Modlitw o Powołania: „Chętnie myślę o świętym Józefie, opiekunie Jezusa i Kościoła, jako o opiekunie powołań. Z jego gotowości do służby wypływa bowiem jego troska wyrażająca się w opiece. «Wstał, wziął w nocy Dziecię, i Jego Matkę» (Mt 2, 14) – mówi Ewangelia, wskazując na jego gotowość i poświęcenie dla rodziny. Ta wrażliwa i troskliwa opieka jest znakiem właściwie realizowanego powołania”.

– Ojciec Święty zaprasza nas wszystkich do odkrywania i realizowania swojego powołania z twórczą odwagą, na wzór św. Józefa, opiekuna powołań. Jego opieki doświadcza w sposób szczególny wspólnota naszej szkoły. Modlimy się, aby również w przyszłości nasze seminarium było uprzywilejowanym miejscem budzenia licznych powołań do kapłaństwa oraz formacji młodzieży ożywionej duchem ewangelicznym i zdolnej do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie – powiedział ks. Stępniak.

Kapłan przypomniał, że „również w tym roku uczniowie klas 8 mogą składać wnioski o przyjęcie do NSD, gdzie przez 4 lata będą uczyć się w liceum ogólnokształcącym i mieszkać w internacie seminaryjnym pod czujną i dobrą opieką wychowawców i przełożonych, każdego dnia uczestnicząc w Eucharystii”. – Będzie to czas rozeznania i pielęgnowania swojego powołania – podkreślił.

Reklama

Odnosząc się do listu abp. Wacława Depo napisanego z okazji tegorocznego Dnia Modlitw o Powołania, ks. Stępniak powiedział, że pragnieniem metropolity częstochowskiego jest, „aby absolwenci szkół podstawowych, zwłaszcza ministranci, zechcieli pójść za głosem powołania Chrystusowego, podejmując naukę w naszej niezwykłej szkole”. – Z pewnością św. Józef przyjdzie z pomocą ludziom młodym w rozeznawaniu swojego powołania i realizowaniu Bożych zamiarów – przyznał duchowny.

– Maryjo, Tobie polecamy tegorocznych maturzystów. Niech św. Józef, opiekun powołań, towarzyszy im z ojcowskim sercem w wyborze dalszej drogi – zakończył prefekt NSD.

W imieniu ludzi młodych modlitwę o nowe powołania do służby Bożej poprowadził Artur, uczeń NSD, tegoroczny maturzysta.

Przed błogosławieństwem abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który zwrócił uwagę, że warunkiem poznania specyfiki i tożsamości diecezji jest wejście do domów seminaryjnych. – Potwierdzeniem tych słów jest nasza dzisiejsza ufna modlitwa zarówno w intencji Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z okazji jubileuszu 70-lecia, jak również wyższych seminariów duchownych w całej Polsce. A my tutaj jesteśmy maryjni. Nasze tożsamość i charakter pochodzą od Maryi – podsumował metropolita częstochowski.

Apel Jasnogórski rozpoczął oficjalnie obchody 70-lecia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Ich kulminacją będzie uroczysta Msza św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, której 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Robotnika, będzie przewodniczyć abp Wacław Depo.

Na przestrzeni 70 lat mury NSD opuściło ponad 1100 uczniów. Święcenia kapłańskie przyjęło ponad 400 absolwentów. Pozostali realizują swoje powołanie jako laikat Kościoła. W ostatnich 30 lat szkołę ukończyło ponad 500 uczniów. 140 z nich przyjęło święcenia prezbiteratu. Pracują w wielu diecezjach w Polsce i poza jej granicami. Absolwent NSD, bp Dariusz Kałuża, kieruje jedną z diecezji w Papui-Nowej Gwinei.

Obecnie w różnych diecezjach do kapłaństwa i życia zakonnego przygotowują się kolejni absolwenci szkoły. To 21 kleryków oraz 4 diakonów, w tym jeden w zakonie paulinów. Dwóch absolwentów to bracia zakonni. W roku szkolnym 2020/21 w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uczy się młodzież z 15 polskich diecezji.

2021-04-25 22:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Słowa z Kibeho

Niedziela częstochowska 50/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Częstochowa

misje

wolontariat

Afryka

wolontariusze

Zdjęcia: Archiwum prywatne

Jola Stolarczyk i jej ciekawi świata uczniowie

Jola Stolarczyk i jej ciekawi świata uczniowie

Co łączy Matkę Bożą Lgocką z Matką Słowa z Kibeho i Matką Bożą z pallotyńskiej kaplicy w podwarszawskich Ząbkach? To Jola Stolarczyk, misyjna wolontariuszka, z Kolonii Lgota Wielka k. Radomska, do niedawna nauczycielka plastyki, od lat współpracująca z parafią w Lgocie Wielkiej, gdzie upiększała i projektowała. Nie myślała, że kiedyś będzie to robiła na misjach

O możliwości wyjazdu dowiedziałam się od przyjaciół z Radomska – mówi Jola. – Wraz z nimi wybrałam się w lutym 2018 r. do Warszawy na spotkanie wolontariatu prowadzonego przez werbistów. Zobaczyłam tam wiele młodych osób, zapalonych do udziału w misjach. Czy może to być moja droga? Czy ja, emerytka, podołam takim wyzwaniom? Kiedy udałam się do swojego pokoju, na modlitwie pytałam Boga, czy to jest dla mnie. Następnego dnia otrzymałam odpowiedź. W drodze na śniadanie o. Michał rzucił radośnie: – W lipcu jedziemy do Rwandy! Odpowiedziałam: – Chętnie, jeśli tylko będę do czegoś potrzebna. – Na pewno będziesz – zapewnił. Wylecieliśmy na miesiąc. Zakwaterowano nas w domu misyjnym w Kibeho.

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję