Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Dla każdego utrudzonego

Pasja Bożych, szalonych ludzi doprowadziła do powstania miejsca, jakiego nie było w mieście i diecezji – opowiadamy historię Domu Miłosierdzia w Koszalinie.

Niedziela Plus 9/2024, str. II

[ TEMATY ]

Koszalin

Archiwum Domu Miłosierdzia w Koszalinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa studentów miłujących całym sercem Tego, który troszczy się o każdego człowieka, spotkała na swojej drodze życiowej ks. Radosława Siwińskiego z Koszalina, który odbywał studia doktoranckie w Krakowie.

Iskra Miłosierdzia

Wspólnie się modlili i rozmawiali, m.in. o tym, że brakuje miejsc otwartych całkowicie – cały dzień i całą noc – dla każdego człowieka. Pokłosiem tej rozmowy były znaki potwierdzające, że Bóg chce takiego domu dla każdego utrudzonego, czyli dla bezdomnego, niechcianego przez nikogo, alkoholika, narkomana, osób w stanach depresyjnych, kobiet po trudnych doświadczeniach. Bóg wskazał nawet miejsce w Koszalinie. Uwierzył w to ówczesny biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. I tak 12 października 2010 r., we wspomnienie bł. Jana Beyzyma, jezuity posługującego wśród trędowatych, powstało Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia. W marcu 2012 r. podczas nowenny do św. Józefa stowarzyszenie kupiło budynek w centrum Koszalina, który stał się Domem Miłosierdzia. Wymagał on remontu, dlatego w pomoc włączyły się wszystkie ruchy katolickie w mieście, a decyzją dyrekcji Zakładu Karnego dwudziestu pięciu osadzonych za darmo remontowało obiekt przez 4 lata. Prace remontowe szybko posuwały się naprzód i niebawem pierwszych dziesięć osób zamieszkało w domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Serce domu i cuda

To, Kto jest gospodarzem domu, jasno pokazuje otwarta kilka miesięcy po jego kupnie, jeszcze w czasie trwania remontu, kaplica Jezusa Miłosiernego, w której od 11 lat przez dzień i noc jest adorowany Najświętszy Sakrament. Nie dziwi więc, że mieszkańcy domu są świadkami cudów: małych, dużych, a nawet niemal lawiny cudów, którymi są kolejne domy: dla mężczyzn na Roli, dla kobiet w Warcinie (przeprowadziły się tu z małego domu w Uliszkach) oraz nowy dom w Wietrznie, zakupiony w 2023 r., obecnie remontowany. Kolejny cud to cud pieniędzy – na powstanie tych dzieł stowarzyszenie nigdy nie otrzymało środków finansowych od miasta, Unii Europejskiej, instytucji państwowych czy kościelnych, a jedynie wsparcie ze strony pojedynczych osób. Największy cud to powstanie dwóch nowych zgromadzeń w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To Bracia Miłosiernego Pana (dziesięć osób) i Siostry Miłosiernego Pana (cztery osoby). Tworzą je byli wolontariusze, którzy chcieli czegoś więcej, pragnęli oddać się Bogu. Bracia mieszkają w Pustelni Bożego Miłosierdzia pod Białym Borem, jedynej tak dużej w Polsce; obecnie powstaje ósmy erem. Osoby z zewnątrz mogą rezerwować terminy pobytu telefonicznie: nr 731 426 725. – Chcemy zaświadczyć, że cudowność tych dzieł i ich rozmnożenie wynikają z adorowania Jezusa. On jest naszą mocą i całym naszym światem – podkreśla ks. dr Radosław Siwiński, prezes Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia. Dla członków stowarzyszenia dewizą życia są słowa: „Jedni ufają koniom, inni rydwanom, a nasza siła w Bogu naszym” (por. Ps 8, 20).

Reklama

W przeróżnych potrzebach

W domach Miłosierdzia osoby w przeróżnych potrzebach są objęte długotrwałym i kompleksowym wsparciem, aby mogły wyjść na prostą. Na początek zostają nakarmione, a potem odnajdują swoje nowe miejsce w społeczeństwie. I tak: alkoholik trafia na odwyk, były więzień znajduje pracę i możliwość nawiązania kontaktu z rodziną, człowiek z depresją otrzymuje wsparcie psychologiczne. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy w nocy karetka pogotowia przywozi osobę wypisaną ze szpitala, której nikt nie chce i która zostaje w Domu Miłosierdzia. Strategie wyjścia z trudności i znalezienia ich przyczyn wspólnie opracowują: pracownicy socjalni, prawnik, doradcy zawodowi, a także psychologowie i terapeuci. – Naszą misją jest zajmowanie się osobami zarówno żyjącymi w ubóstwie, jak i zmagającymi się na co dzień z biedą ukrytą. Nie chcemy odgrywać roli specjalistycznych ośrodków. Pragniemy zapewnić ciągłe, kilkuletnie wsparcie człowiekowi, który tego potrzebuje. A wszystko to dokonuje się przy największym lekarzu – Jezusie – wyjaśnia ks. Siwiński.

Reklama

Domy to niejedyne dzieła służące dobru człowieka na różnych płaszczyznach. Kolejne dzieła to: Kawiarnia Matki Bożej Niepokalanej, Piekarnia Bożego Miłosierdzia (każdy chleb pieczony bez chemii ma imię świętego; dochód ze sprzedaży zasila utrzymanie domów), Punkt Wsparcia Psychologicznego bł. Jana Beyzyma (czynny w czwartki w godz. 13-15), Jadłodajnia św. Matki Teresy z Kalkuty (obiad z dwóch dań jest wydawany codziennie w godz. 11-13 dla 200 osób (w sumie codziennie pomoc żywieniową otrzymuje 400 osób) oraz łaźnia (czynna codziennie w godz. 7-19).

Źródło mocy

Szeroki wachlarz pomocowy – od nakarmienia i przyjęcia pod dach, po rozmowy i trwanie przed Najświętszym Sakramentem – wymaga zaplecza modlitewnego, ponieważ największą i najbardziej skuteczną pomoc daje człowiekowi Jezus. Obok kompleksowej i kompetentnej pomocy ludzkiej istotna jest zatem pomoc duchowa. Ma ona swoje źródło w sakramentach. To m.in.: Msza św. w tygodniu o godz. 19 oraz w niedziele i święta o godz. 8 (z mieszkańcami), 11 i 20; Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 19; spowiedź św. – codziennie godzinę przed Mszą św. oraz podczas modlitwy wstawienniczej w każdy czwartek w godz. 13-18. Na modlitwie gromadzą się konkretni ludzie, którzy tworzą: Wspólnotę Jezusa Miłosiernego (spotkania w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 19 w rozmównicy św. Faustyny – otwarte dla wszystkich), Wspólnotę św. Michała Archanioła, Rycerstwo św. Michała Archanioła, grupę adoracyjną (ponad 200 osób na dobę), oraz wolontariusze, grupa ratownicza. Jednym z zadań domu jest ewangelizacja, dlatego w jego murach odbywają się różne akcje, np. latem spotykają się ewangelizatorzy z całej Polski biorący udział w Ewangelizacji Nadmorskiej, w Ewangelizacjach Wioskowych czy w Karawanie Miłosierdzia. – Myślimy, że Bóg wybrał miasta mało znaczące na objawienie Bożego Miłosierdzia. Jesteśmy świadkami tego, że na naszych oczach Bóg rozwinął to dzieło, a także świadkami potężnej obecności Maryi – podsumowuje ks. Siwiński.

Reklama

O tym, jak pobyt w Domu Miłosierdzia zmienia życie, przekonali się Monika – wolontariuszka i Jacek – mieszkaniec, a potem wolontariusz. Tam się poznali, pokochali i wzięli ślub. Dziś cieszą się dwójką dzieci. We współczesnym świecie osoby z ustabilizowaną sytuacją zawodową czy finansową też mogą być pogubione. Taka właśnie jest historia eleganckiego i obytego w świecie człowieka, który trafił do Domu Miłosierdzia i stanął na nogi. Okazało się, że jest wykładowcą akademickim. Obecnie pracuje w swoim zawodzie i mieszka w tym domu, a w wolnym czasie jest szefem kuchni.

Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia dąży do tego, aby każdy mieszkaniec Domu czuł się w nim jak u siebie, a relacje między ludźmi były podobne do tych, które panują między członkami rodziny. Dlatego współpracuje z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta, Powiatowym Biurem Pracy, Kurią Biskupią, Domem Samotnej Matki i Centrum Kryzysowym. We wszystkich domach Miłosierdzia na stałe mieszka 180 podopiecznych i 20 wolontariuszy, w tym dwóch kapłanów. Posługuje się tu przez całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy, aby każdy potrzebujący, począwszy od alkoholika po człowieka w depresji, mógł znaleźć wsparcie.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, że…

Niedziela Plus 2/2024, str. I

[ TEMATY ]

Koszalin

smsznieba.pl

Na spotkania zawsze przybywa wiele osób spragnionych ewangelizacji

Na spotkania zawsze przybywa wiele osób spragnionych ewangelizacji

...projekt ewangelizacyjny SMS z Nieba ma już 18 lat?

Projekt prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji w Koszalinie (diec. koszalińsko-kołobrzeska) funkcjonuje od 2006 r. Inicjatorem i pomysłodawcą tego dzieła jest ks. Rafał Jarosiewicz, obecnie znany bardziej z oryginalnych pomysłów, takich jak Mobilny Konfesjonał, Ewangelia na dachach, Chrześcijańska Księga Rekordów, i często nietypowo prowadzonych inicjatyw ewangelizacyjnych. W 2018 r., kiedy Kościół przeżywał synod poświęcony młodzieży, w samym sercu Polski – na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbyły się 12-godzinne rekolekcje pn. Stadion Młodych. Inną oryginalną inicjatywą było przerobienie food trucka na „kaplicę na kółkach”, która ma za zadanie docierać ze słowem Bożym do ludzi w całej Polsce. Mobilna kaplica jest również wotum wdzięczności za beatyfikację m. Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego. Mobilne oratorium zostało uroczyście zaprezentowane 18 września 2021 r. na spotkaniu z młodzieżą w Skrzatuszu.

CZYTAJ DALEJ

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Adobe Stock

Dla ponad 226 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych we wtorek o godz. 9. egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy. W każdym dniu uczniowie będą zdawać egzamin z innego przedmiotu.

Wśród przystępujących do egzaminu ósmoklasisty jest 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny.

CZYTAJ DALEJ

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

[ TEMATY ]

muzyka

pieśni maryjne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

- Jest tak wiele ważnych dla mnie pieśni maryjnych, że trudno mi wybrać, które lubię najbardziej. Każda z nich ma swoje miejsce w mojej codzienności i swoją funkcję. Mam wrażenie, że jest to zbiór pieśni religijnych niezwykle zróżnicowany w formie tekstowej, w narracji, ale też w formie muzycznej. Takie pachnące ziołami i kwiatami królestwo pomocy. Niebieskie Uniwersum z liliami w herbie - opowiada w rozmowie z KAI Ania Broda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję