Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 53/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2023 na Jasnej Górze

Rok 2023 był Rokiem o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż pozostaje światowym fenomenem. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 9 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych – pół tysiąca. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, drifterów i Straży Ochrony Kolei. W drugim roku wojny w Ukrainie była modlitwa o pokój i różnego rodzaju formy wsparcia. – Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa – przypomniano.

Samarytanie z Markowej

Rok 2023 był również na Jasnej Górze czasem duchowego przygotowania do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w czasie niemieckiej okupacji. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki, zwłaszcza przemyska archidiecezjalna. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych błogosławionych podczas pielgrzymki małżeństw i rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Defensor Mariae

Rok 2023 to rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed szwedzkim potopem – o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci i 420. rocznicę urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca jego urodzenia, przez Wieruszów, gdzie zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Reklama

70 lat „modlitwy polskich serc”

W 2023 r. przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 grudnia 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w ojczyźnie. W Apelu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i słowami: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską – Modlitwa pokoleń.

Fenomen pieszego pielgrzymowania trwa

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano program roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Piesza pielgrzymka pokazuje, jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność – podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Szacowano np., że w jednej z najliczniejszych – pielgrzymce radomskiej co piątym uczestnikiem było dziecko, które nie ukończyło 13., 14. roku życia. – Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyły w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Kolejne setki Polaków przez swą gościnność włączyły się w pielgrzymowanie.

2023-12-21 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Specjalna aplikacja na smartfony w 300-lecie koronacji Obrazu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

aplikacja

niekverlaan/pixabay.com

Działa już specjalna aplikacja związana z Jubileuszem 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki niej każdego dnia tuż przed godz. 21.00 (godziną modlitwy Apelu Jasnogórskiego), można otrzymać na telefon maryjną myśl – inspirację do pogłębienia „relacji z Matką z Jasnej Góry”. Darmową aplikację dostępną na systemy Android oraz IOS, można ściągnąć ze strony koronamaryi.pl.

- Aplikacja „Diament z korony” ma nas inspirować do nawiązania głębszej relacji z Matką Bożą. Wiele jest dziś kłamstw, wielu ludzi czuje się niedowartościowanych, zapomnianych i dlatego przez ten komunikator chcemy przypomnieć, że jest Matka na Jasnej Górze, która zawsze jest z nami – powiedział o. Tomasz Tlałka, koordynujący dzieło Żywej Korony Maryi. Paulin zachęca do korzystania „z funkcji komentarzy i udostępniania, gdyż Maryja pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję