Reklama

Niedziela Przemyska

Nasze życie jest misją

Oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Niedziela przemyska 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

strażacy

Zdzisław Wójcik

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strażacki klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” powstał 10 marca 1987 r. przy ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu. Ten rodzinny klub skupia w swoich szeregach także żony, córki i synów strażaków. „Płomykowa” rodzina rośnie. W chwili powstania liczyła dwadzieścia osiem osób, obecnie jest ich osiemdziesiąt dziewięć.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 1078 litrów ratującego życie daru. Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach „Na ratunek”. Przez ostatnie 21 lat otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowywali przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 4265 czekolad, to jest 426,5 kg słodyczy. Co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi wypełnił „Oświadczenie woli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do grona zasłużonych krwiodawców należy ponad 50% klubowiczów. W 2000 r. klubowi został nadany sztandar, którego głównym fundatorem był śp. Wojciech Inglot. W 2008 r. klub został wyróżniony Odznaką Honorową PCK III stopnia, a w 2017 r. – brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Co dziesiąty strażak, który należy do grona „Płomykowców”, otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, przyznawaną przez Ministra Zdrowia.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 250 prelekcji. Od 19 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, mikołajek, które są prowadzone dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 18 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 9 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 1045 kg nakrętek.

Klubowicze wielokrotnie uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w ogólnopolskich, archidiecezjalnych i podkarpackich pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Członkowie „Płomyka” otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązo we Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Kryształowym Sercem, odznakami honorowymi PCK różnych stopni, odznaką Zasłużony dla RCKiK w Rzeszowie. W 2007 r. w II edycji ogólnopolskiego programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie” jeden z „Płomykowców” zdobył zaszczytne II miejsce w kategorii „najaktywniejszy strażak indywidualny”, a tym samym został wicemistrzem Polski w promocji tej idei.

W 2010 r. „Płomykowiec” Daniel Dryniak uratował wędkarza dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu; odniósł poważne obrażenia. W latach 2002-12 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu Zdzisław Wójcik wraz z paniami z PCK: w Przemyślu – Krystyną Lachowicz i Jarosławiu – Ewą Załęską, w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie ośmiu powiatów woj. podkarpackiego osiemdziesiąt pięć klubów HDK PCK, w tym trzydzieści trzy strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały ok. 12 tys. l krwi.

W szeregach „Płomyka” są: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Daniel Dryniak i komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych powiatu przemyskiego uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Dzień później w KM PSP w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażacy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeni. Apel był połączony z 35-leciem działalności klubu HDK PCK „Płomyk”, którego prezesem od początku jest Zdzisław Wójcik. W związku z jubileuszem członkom klubu wręczone zostały odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi różnych stopni. Uroczystości swoją obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości.

Nie musisz być silny i bogaty

Po 35 latach działalności „Płomyka” wiele dobra stało się udziałem strażaków krwiodawców. „Aby komuś pomóc, nie musisz być silny i bogaty. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących. Warto o tym pamiętać” – od zawsze tę maksymę, stale aktualną, powtarza prezes Wójcik.

Ufam, że przez kolejne lata „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym, bo patron krwiodawców św. o. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękujemy za dar krwi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2018, str. II

[ TEMATY ]

odznaczenia

krwiodawstwo

Honorowi Dawcy Krwi

Joanna Ferens

Odznaczenie odebrał również zasłużony dawca krwi, komendant biłgorajskiej Policji Marek Jamroz

Odznaczenie odebrał również zasłużony dawca krwi, komendant biłgorajskiej Policji Marek Jamroz

Podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbyło się spotkanie mające na celu uhonorowanie wszystkich krwiodawców z powiatu biłgorajskiego

Tegoroczne święto zorganizowane zostało 22 listopada. Było ono tym bardziej uroczyste, gdyż obchodzimy jubileusz 60-lecia działalności Honorowego Krwiodawstwa PCK w Polsce. Rok 1958 był także początkiem zorganizowania działalności honorowego krwiodawstwa w Biłgoraju. To dzięki staraniom władz PCK została utworzona stacja poboru krwi, a jej pierwszym kierownikiem został dr Jerzy Turczański. Z kolejnymi latami powstały kluby zrzeszające honorowych dawców krwi, a Polski Czerwony Krzyż, mimo wielu transferów oraz zmian ustrojowych i gospodarczych w kraju, w dalszym ciągu zajmuje się działalnością promującą honorowe krwiodawstwo, współpracując z Lubelskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z tej okazji słowa uznania i podziękowania do wszystkich zaangażowanych w to dzieło skierował Roman Skubis, prezes Koła HDK przy PCK w Biłgoraju. – Wspólnie z koordynatorami od 2007 r. zaczęliśmy organizować dodatkowe akcje poboru krwi w Łukowej, Soli, Bidaczowie, a w ostatnich latach w Korchowie, Aleksandrowie, Potoku Górnym, Frampolu i Majdanie Starym. W 2018 r., podczas 31 otwartych akcji poboru krwi zorganizowanych w naszym biłgorajskim regionie, pobrano blisko 1200 donacji, co daje 540 litrów krwi. Słowa podziękowania składamy inicjatorom i organizatorom wszystkich akcji na terenie powiatu biłgorajskiego czy comiesięcznych akcji odbywających się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju – mówił prezes Skubis.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Wybierając się na spacer po Lublinie, warto zajrzeć do Wieży Trynitarskiej, która zmienia się z każdym sezonem - zaprasza ks. Łukasz Trzciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję