Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Perłowy jubileusz kapłaństwa

28 marca proboszcz parafii konkatedralnej, dziekan dekanatu Lubaczów – ks. kan. Andrzej Stopyra obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2021, str. IV-V

Archiwum ks. Andrzeja. Stopyry

W lubaczowskiej konkatedrze

W lubaczowskiej konkatedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W radosne dziękczynienie włączyli się również kapłani wyświęceni przed 30 laty: ks. Stanisław Szałański z Bełżca, ks. Piotr Ciećkiewicz z Dubienki i ks. Stanisław Solilak z Cieszanowa. Po dziękczynnej Mszy św. były życzenia i gratulacje od władz samorządowych, przedstawicieli wspólnot, stowarzyszeń, organizacji i fundacji działających przy parafii św. Stanisława BM.

Ks. Andrzej Stopyra otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego abp. Mariana Jaworskiego 28 marca 1991 r. w Lubaczowie. Pozostał w tym mieście jako gorliwy wikariusz i sumienny katecheta. Posługę tę pełnił przez 4 lata. Jako młody kapłan włączył się w przygotowania wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w czasie jego 4. pielgrzymki do Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 21 czerwca 1995 r. do 18 czerwca 1998 r. był wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku koło Zamościa. Jesienią 1997 r. ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bp Jan Śrutwa polecił mu zorganizowanie diecezjalnej rozgłośni radiowej. Ks. Andrzej Stopyra był wcześniej korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej i miał doświadczenie pracy medialnej. Najtrudniejszą wówczas sprawą było zdobycie niezbędnych materiałów. Niektóre przywiózł z Niemiec, gdzie co roku wyjeżdżał z pomocą wakacyjną. Zgromadził wokół siebie ludzi, którzy mu pomogli. Pierwsza audycja Katolickiego Radia Zamość została nadana 25 marca 1998 r. Ks. Stopyra był pierwszym dyrektorem tego „Radia dobrych wiadomości”. W latach 2002-07 r. był proboszczem parafii św. Izydora w Topólczy. W trakcie podjętej restauracji wnętrza kościoła odkrył zabytkowe ikony i obrazy. Pełnił także posługę kapelana zamojskich energetyków.

Serce swoje pragnę wam dać

Od 3 sierpnia 2007 r. ks. Stopyra pełni funkcję proboszcza konkatedralnej parafii i dziekana dekanatu Lubaczów. Na ten urząd wprowadził go ordynariusz diecezji bp Wacław Depo w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W słowie końcowym odprawianej Mszy św. nowy proboszcz ks. Andrzej Stopyra powiedział: „Na progu mojego pasterzowania w tej wspólnocie proszę o dar modlitwy i wzajemnej odpowiedzialności. Tworzymy wspólnotę parafialną, ludzi wiary, miłujących się nawzajem. Staję w tym miejscu świadom wielkiego dziedzictwa Kościoła lwowskiego i zamojsko-lubaczowskiego. Będę to dziedzictwo podtrzymywał i ubogacał. (…) Dzisiaj chcę wam powiedzieć, że serce swoje pragnę wam dać”.

Reklama

Jak widać po efektach pracy duszpasterskiej, słowa dotrzymuje. Całym sercem służy wiernym.

Proboszczowski trud

Dla zwiększenia pobożności wiernych, lubaczowski kościół dzięki jego staraniom wzbogacił się o relikwie św. Jana Pawła II, lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, bł. Anieli Salawy, bł. Jerzego Popiełuszki. Od 2009 r. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej odbywają się papieskie odpusty połączone z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia i ziemi lubelskiej.

Ks. Stopyra wielką troską otacza świątynie. Odrestaurował ołtarz główny w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej i w nim 2 boczne ołtarze: św. Anny i Matki Bożej Lubaczowskiej. Na swoje miejsce powróciła rozebrana wcześniej ambona. W murze otaczającym kościół zachowało się 5 kaplic Drogi Krzyżowej. Ks. Andrzej dobudował 9 brakujących kaplic i umieścił w nich wykonane z brązu płaskorzeźby, przedstawiające sceny z męki Pana Jezusa.

Obok plebanii wzniesiony został okazały Dom św. Zygmunta Gorazdowskiego. W konkatedrze powstał ołtarz św. Jana Pawła II, zawisła tablica upamiętniająca pobyt papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1991 r., a w podziemiach utworzono salę teatralną i izbę pamiątek.

Do prokatedry zakupiono nowe organy, które umożliwiają odbywanie co roku Międzynarodowych Letnich Koncertów Organowych. Ks. Andrzej Stopyra jest inicjatorem organizowanych w Lubaczowie Orszaków Trzech Króli, Dni Papieskich, współorganizatorem Regionalnych Przeglądów Chórów – Pieśni Maryjne.

Reklama

Duszpasterskie działania

Dzięki posłudze i zaangażowaniu ks. Stopyry w ostatnich 2 latach konkatedra zmienia się radykalnie. Założono centralne ogrzewanie podłogowe, mury konkatedry i sanktuarium ocieplono, wymieniono stolarkę, poprawiono nagłośnienie, zmieniono oświetlenie – są nowe żyrandole, przebudowano schody, trwa malowanie kościoła.

Internauci dokonali o księdzu takich zapisów: „Wspaniały człowiek, gospodarz, kapłan. Potrafi mówić do ludzi prosto i zrozumiale, a to wielka sztuka. Psycholog i gospodarz z księdza dziekana wyborny. Oby jak najdłużej sprawował posługę kapłańską w naszym mieście, bo ma mnóstwo pomysłów i potrafi je skutecznie realizować. Umie żyć z ludźmi i dla ludzi”.

Tak zacnemu kapłanowi życzymy dalszych jubileuszy.

2021-04-14 07:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję