Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Cześć i chwała bohaterom walczącym o polskę

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2018, str. II

[ TEMATY ]

historia

Joanna Ferens

Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystości

Poczty sztandarowe biorące udział w uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patriotyczno-religijne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Cudu nad Wisłą miały miejsce w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Poczty sztandarowe, władze państwowe i samorządowe oraz mieszkańcy miasta zgromadzili się na Mszy św. w biłgorajskim kościółku, gdzie Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Budzyński, który witał przybyłych i nawoływał do wspólnej modlitwy za Ojczyznę.

Bezcenna wolność

– Chcę przywitać wszystkich, którzy zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości, aby modlić się za Ojczyznę naszą, bohaterów 1920 r., a przede wszystkim, by modlić się o piękną Polskę, taką, jaką wymarzyli sobie ci żołnierze, którzy w Bitwie Warszawskiej polegli. Chcieli mieć Polskę wielką, piękną, sprawiedliwą. Kraj, gdzie ludzie będą się wzajemnie miłować i szanować. Jednakże wiemy, że sami tego nie uczynimy, potrzebujemy pomocy z góry, w co również wierzyli bohaterowie z 1920 r., który swoje zwycięstwo zawdzięczali i przypisywali Matce Najświętszej – wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił pochodzący z Biłgoraja ks. Michał Skubis, na co dzień pracujący na misjach w Papui-Nowej Gwinei. Ks. Michał zwrócił szczególną uwagę na opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną. – Gdy patrzymy na dzieje naszej Ojczyzny, na jej historię, to widzimy, że istnieje ona dzięki temu, iż od samego początku budowała swój byt na Bogu, na Kościele, a synowie naszego kraju zwracali swoje twarze ku Matce Najświętszej, Królowej Polski, zanosząc Maryi swoje intencje i prośby. Zawsze, gdy w naszym kraju działo się coś ważnego, to nasi władcy uciekali się do Pana Boga i pod opiekę Maryi – podkreślił.

Pochylając głowę przed żołnierzem

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pl. Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgodnie z ceremoniałem najpierw został odśpiewany hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt. Następnie z okolicznościowym referatem wystąpił por. Witold Dembowski, syn legionisty z 1920 r. i honorowy prezes Związku Inwalidów Wojennych w Biłgoraju. – Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, dlatego przysługuje im odpowiednie miejsce w historii. Obojętnie skąd się włączyli do walki to wiedzieli, że wszystkie drogi prowadzą do Ojczyzny. Dzisiejsze Święto Wojska Polskiego, które zostało po wojnie przywrócone w 1992 r., jest istotnym elementem przywracania pamięci o naszych bohaterach, ale ma się również przyczynić do patriotycznego wychowania młodych Polaków. Początkowo Dzień Żołnierza obchodzono w latach 1914-1918 dnia 8 sierpnia, czyli w rocznicę wymarszu I Kadrowej z Krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego na Kielecczyznę. Po II wojnie światowej Święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto to miało zawsze istotne znaczenie w zakresie patriotycznego wychowania pokoleń. Z satysfakcją można odnotować to, że wychowanie patriotyczne mocno zaowocowało zarówno w czasie największej próby w trakcie działań II wojny światowej, jak i odradza się dzisiaj. Dlatego też pochylamy dzisiaj głowy nad żołnierzami Wojska Polskiego, którzy poświęcili swoje życie w czasie dwóch wojen światowych na rzecz naszej niepodległej Ojczyzny. Cześć i chwała ich pamięci! – mówił najstarszy biłgorajski kombatant.

Reklama

Następnie przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta, starostą biłgorajskim i wójtem gminy Biłgoraj złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności znajdującym się przy biłgorajskim ratuszu. Wszystkim obecnym na uroczystości dziękował sekretarz miasta Bogdan Kowalik, zaś uroczystości zakończył koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

Na żołnierską nutę

Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaprosili biłgorajscy seniorzy. Wszyscy zainteresowani spotkali się przy fontannie w Parku Solidarności, aby razem cieszyć się z wolności naszego kraju, gdyż okazji do zorganizowania spotkania było w tym roku wyjątkowo wiele. Obok Święta Wojska Polskiego była to również 98. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Reklama

Kierownik Zespołu „Retrospekcje” Halina Wlaź tłumaczyła, że jest to przede wszystkim czas integracji i radosnego świętowania mieszkańców Biłgoraja. W patriotyczne śpiewanie zaangażowały się zespoły seniorskie działające przy Biłgorajskim Centrum Kultury: Złoty Wiek, Złota Jesień i Zespół Związku Nauczycielstwa Polskiego Belferki, a także Zespół Artystyczny Retrospekcje Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju.

Biłgorajskie uroczystości Święta Wojska Polskiego zostały zorganizowane przez Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, burmistrza Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie ziemi biłgorajskiej.

2018-08-28 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbrodnie i upadek III Rzeszy!

Napisana z rozmachem historia zbrodni Trzeciej Rzeszy, której lata panowania w Europie były z jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję