Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Acies Legionu Maryi dekanatu Biłgoraj Północ

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Joanna Ferens

Zawierzenie Maryi

Zawierzenie Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kuria Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z dekanatu Biłgoraj Północ obchodziła 14 kwietnia największą coroczną uroczystość czyli Acies. Legioniści spotkali się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, aby wspólnie modlić się i zawierzać swoją działalność Matce Bożej.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem referatu przybliżającego postać sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem rozważano tajemnice radosne Różańca świętego, zaś później wszyscy obecni w świątyni członkowie Legionu Maryi, podchodząc procesjonalnie do figury Matki Bożej Niepokalanej i do Vexillum, odnawiali swoje legionowe przyrzeczenia słowami: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo i moja Matko i wszystko, co posiadam, jest Twoje”. Po odczytaniu „Syntezy Niepokalanej” rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. Marka Kuśmierczyka, ks. Józefa Bednarskiego, ks. Adama Czupicha, ks. Tadeusza Bastrzyka i ks. Jerzego Kołtuna, który powitał wszystkich zebranych. – Mam nadzieję, że ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas wszystkich szczególnym akcentem życia, modlitwy i wiary w działalności legionowej, bo gdy jesteśmy w większej grupie to czujemy tę Bożą moc. Jest to dla nas okazja do tego, aby swoją wiarę umocnić i w swoim w sercu potwierdzić, że jest to mój obowiązek, ale i wielki zaszczyt – wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Iść do Matki

Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie ks. Adam Czupich: – Jesteśmy w ciągłej pielgrzymce, w ciągłej drodze do domu Ojca i jednocześnie musimy pamiętać, że w tej drodze nie jesteśmy sami, że jest nasza Matka, która nas wspiera. Nie pytajmy się o to, czy trzeba pielgrzymować, czy trzeba podejmować trud, by iść do Matki Bożej, tylko spieszmy! I to spieszmy tak, jak czynili to Apostołowie, gdy udawali się do grobu Pańskiego, gdy usłyszeli, że grób jest pusty i nie ma tam ciała Pana. Oni nie patrzyli jeden na drugiego, tylko jeden wyprzedzał drugiego w pośpiechu, aby jak najszybciej znaleźć się przy grobie. Niech ten duch ochoczy w nas będzie i wzorem anioła Gabriela, który zwiastował Maryi radosną wieść, że zostanie matką Syna Bożego, pospieszajmy do Niej jak najprędzej – zachęcał kaznodzieja.

Reklama

W skład Kurii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wchodzi trzynaście prezydiów, m.in. z Biłgoraja, Trzęsin, Bukowej, Goraja, Dąbrowicy, Frampola, Korytkowa Dużego, Radzięcina i Gromady.

Prezydent Kurii Barbara Kowal wyjaśnia, czym jest Acies. – To przygotowywanie sił do dalszej pracy dla Maryi. Przychodzimy, aby się wzmocnić, aby zapewnić Matkę Bożą o naszym oddaniu się Jej na wyłączną służbę, podziękować Jej za miniony rok i poprosić o potrzebne łaski na nowy rok pracy. A jeśli zachodzi taka potrzeba, to i przeprosić za wszelkie niedociągnięcia i upadki. Spotykamy się również, aby się poznać, bo wciąż dołączają do nas nowe osoby. Chcemy ze sobą porozmawiać i podzielić się doświadczeniem w różnych sprawach – wskazała.

Jedność i wspólnota

Znaczenie Acies w działalności Legionu Maryi tłumaczy opiekun duchowy w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju w Biłgoraju, ks. dziekan Jerzy Kołtun: – To jest bardzo ważne wydarzenie w życiu legionistów, ponieważ pokazuje ich jedność i wspólnotę z innymi legionistami ze wszystkich prezydiów należących do jednej kurii. Jest to okazja do tego, aby się poznać, pokazać, że jesteśmy jedną wielką grupą, rodziną pod macierzyńską opieką i płaszczem Maryi, że jest to grupa osób, którą słychać i widać zarówno w poszczególnych parafiach, jak i wspólnie, właśnie na Acies.

Nieodzowni

Ks. Kołtun wyraził wdzięczność członkom Legionu Maryi za pracę włożoną na rzecz parafii. – Z punktu widzenia proboszcza działalność legionistów jest nieoceniona. Wspierają parafię na wiele sposobów, chociażby codzienną modlitwą różańcową przed wieczorną Mszą św., rozprowadzają prasę katolicką, opłatki i karty wspominkowe i wiele innych różnych prac. W naszej parafii są dwa prezydia, w których działa ponad trzydzieści osób. Z jednej strony gromadzą się na modlitwie, a z drugiej, jako ruch apostolski, pięknie działają przy parafii – stwierdził ks. Kołtun.

Uroczystości zakończyła agape w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju.

2018-04-25 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skupieni na Nowonarodzonym

Niedziela sandomierska 1/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Legion Maryi

Ks. Adam Stachowicz

Legion Maryi w radomyskim domu rekolekcyjnym

Legion Maryi w radomyskim domu rekolekcyjnym

Do świąt Bożego Narodzenia przygotowywaliśmy się w różnoraki sposób. Zróbmy dziś podsumowanie rekolekcji i dni skupienia, jakie przeżywali członkowie Akcji Katolickiej, Legionu Maryi i uczestnicy rekolekcji duszpasterstwa niesłyszących

Akcja Katolicka

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję