Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podziękowaliśmy Stwórcy za każde ziarno zboża

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Robert Gołębiowski

Archidiecezjalne dożynki odbyły się w Pyrzycach

Archidiecezjalne dożynki odbyły się w Pyrzycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny rok w posłudze duszpasterskiej Kościoła poświęcony jest refleksji nad miłosierdziem Bożym oraz tajemnicą chrztu naszego narodu. Naród to wspólnota serc mówiących tym samym językiem, kultywująca zwyczaje i tradycje, żyjąca tym samym rytmem świąt i uroczystości. Do najstarszych i najpiękniejszych zwyczajów należy coroczne dziękczynienie Bogu za to, co urodziła ziemia. Od wielu już lat archidiecezjalne uwielbienie Stwórcy za każdorazowe zbiory odbywa się na gustownie przygotowanym placu przy kościele pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.

Przy pięknej, upalnej pogodzie odzwierciedlającej trud pracy rolniczej, w niedzielę 28 sierpnia br., zebrali się rolnicy z większości dekanatów z duszpasterzami, by wypowiedzieć wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych słowo: Dziękujemy! Dziękujemy za nowy, świeży, tegoroczny chleb! Przed ołtarzem Pańskim po głębokiej w treści prezentacji złożono blisko 50 wieńców, które niosą ze sobą pełny heroizmu całokształt trudu pracy rolnika. Misternie wykonane przez długie tygodnie wieńce ukazywały wiele akcentów eucharystycznych, maryjnych, narodowych, społecznych, a także wziętych z życia codziennego. Następnie przed Eucharystią odśpiewano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a abp Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia nowych strojów ludowych, które przedstawiły liczne Koła Gospodyń Wiejskich. W uroczystościach dożynkowych wzięło udział 25 kapłanów, także ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, oraz wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, przedstawiciele wojewody, marszałka, starostowie powiatów i gmin. O oprawę muzyczną i wokalną zadbały: zespół śpiewaczy „Jaworek” z Rzepnowa, „Wrzos” z Krzemlina, kapela „Pyrzyczanie”, „Poranek” z Tetynia, „Biesiada” z Warnic, „Jutrzenka” z Przelewic, „Jarzębina” z Chojny, a także Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. Po rozpoczęciu liturgii wprowadzenia w klimat dożynek dokonał ks. kan. Waldemar Gasztkowski – diecezjalny duszpasterz rolników. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Zeuge oraz Andrzej Kołobycz z Bielic k. Pyrzyc. Pani Małgorzata wraz mężem gospodaruje na 300 ha. Zajmują się produkcją roślinną, a w uprawie dominuje pszenica, jęczmień, rzepak, kukurydza i buraki cukrowe. Natomiast pan Andrzej wraz z żoną Aldoną uprawia stuhektarowe gospodarstwo w Bielicach. Zajmują się uprawą pszenicy, jęczmienia, rzepaku i kukurydzy. Starostowie przynieśli do ołtarza symboliczny kosz kwiatów, wypowiadając słowa troski o chleb, a także szacunku dla trudnej, rolniczej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dostojny Celebrans w słowie Bożym nawiązał do biblijnych czytań, odniósł się do niedawnej tragedii trzęsienia ziemi we Włoszech, a następnie oddał hołd wszystkim trudzącym się na roli: „Pamięta o tym mądry rolnik, że z Bogiem się rozlicza nie tylko w czasie zbiorów, ale staje także przed Bogiem wtedy, gdy patrząc na ziemię, która jest w jego zarządzie, rachuje co, gdzie będzie zasiewał i wie dlaczego, gdy wpuszcza pług w ziemię, to też z Bogiem rozmawia. Gdy ziarno wrzuca na zasiew, to też z Bogiem rozmawia. Gdy to ziarno dobiera, by było siewne, to też to Bożemu czyni. A potem, gdy patrzy z troską na porę kwitnienia, gdy ziarno wzrasta, gdy nabiera tej siły żywotnej nieustannie trwa na modlitwie. Dziękuję kapłanom i wam, rolnikom, że przybywa na naszej ziemi błogosławieństwa nad polami, nad zasiewami, nad rolniczymi sprawami, których wzrost od Boga zależy”. Ksiądz Arcybiskup odniósł się również do aktualnych spraw społecznych, mocno wskazując na wspaniałe świadectwo wiary kanadyjki Mary Wagner – obrończyni ludzkiego życia, która była w Polsce podczas ŚDM. Niezwykle mocno, ze wzruszeniem w głosie, Metropolita Szczecińsko-Kamieński przypomniał postaci „Inki” i „Zagończyka”, których pogrzeb odbywał się w Gdańsku o tej samej porze. Oddał im hołd, wspominając te ważne słowa młodej „Inki”, które napisała do swojej babci: „Zachowałam się jak trzeba”. Przypomniał historię życia tej dwójki narodowych bohaterów, akcentując ich ogromny patriotyzm, który jest potrzebny wszystkim zarówno rolnikom, jak i szczególnie młodemu pokoleniu.

Po homilii nastąpiło poświęcenie chlebów oraz misternie przygotowanych wieńców, a następnie w procesji z darami przedstawiciele szeroko pojętego sektora rolniczego przynieśli do ołtarza wszystkie dary ziemi i pracy rąk ludzkich. Jak zawsze ukoronowaniem dożynkowego dziękczynienia były wystąpienia władz samorządowych – organizatorów dożynek, po czym tradycyjnie rolnicy podzielili się chlebem z przedstawicielami władz oraz mieszkańcami miast. Dopełnieniem zaś podniosłej atmosfery tegorocznego dziękczynienia za plony była prezentacja sprzętu rolniczego, gotowanie grochówki w warunkach polowych, prezentacja potraw z regionu (m.in.: pierogów, kulebiaków, wyrobów z pasiek, ciast z wypieków domowych, wędlin i swojskiego jadła), a także prezentacja rękodzieła regionalnego i sztuki artystów z regionu.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Chełmskiej Pani

Niedziela lubelska 39/2012

[ TEMATY ]

Matka Boża

dożynki

TADEUSZ BONIECKI

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 7 i 8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przebiegały pod hasłem „Kto wierzy nigdy nie jest sam”

Całodobowe czuwanie odpustowe na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęła 7 września wieczorna Msza św. odprawiona przez bp. Józefa Wróbla. W homilii ks. Biskup mówił o problemie wychowania seksualnego dzieci i młodzieży. Zwrócił uwagę na rolę, jaką w sferze wychowania spełnia rodzina. Przestrzegał też przed niebezpieczeństwami związanymi z czerpaniem przez młodych ludzi wiedzy na temat seksualności z Internetu. Na specjalnym czuwaniu na Górze Chełmskiej zgromadziła się także młodzież. Była Droga Krzyżowa po Kalwarii chełmskiej, Apel Jasnogórski i koncert zespołu „40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na Oślętach”. Całość zakończyła maryjna Pasterka celebrowana przez księży wywodzących się bądź też dawniej pracujących w parafii mariackiej. Modlitwa w bazylice trwała przez całą noc. Pielgrzymi odmawiali Różaniec Fatimski, zgodnie z wieloletnią tradycją obchodzili też na kolanach ołtarz z obrazem Matki Bożej Chełmskiej.
8 września, tradycyjnie już od samego rana do sanktuarium ze wszystkich parafii ziemi chełmskiej podążały piesze pielgrzymki. Pątnicy szli na Górę Chełmską nawet po kilka godzin, nie szczędząc trudu i wysiłków. A wszystko po to, aby pokłonić się Matce Bożej Chełmskiej, dziękować za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo. Specjalną Mszę św. odprawioną przez bp. Artura Mizińskiego miały rodziny, które przybyły wraz z małymi dziećmi. W wygłoszonej homilii bp Artur Miziński mówił o sytuacji polskiej rodziny. Krytycznie odniósł się do podpisanej przez polski rząd europejskiej konwencji w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet. - Nie można jej zaakceptować, bo mówi, że źródłem przemocy jest religia, kultura i rodzina. W tej konwencji pomija się naturalne różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną. Zakłada się, że płeć można sobie wybierać. Rodzina nie jest postrzegana jako dobro, ale ciężar, który trzeba znosić - wyjaśniał. Ks. Biskup apelował o odbudowywanie etosu polskiej rodziny „silnej Bogiem”. - Wzorem niech będzie rodzina Joachima i Anny, w której Maryja przyszła na świat - mówił ks. Biskup.
Najważniejszą częścią odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny była Suma pontyfikalna. Odprawił ją i kazanie wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W koncelebrze uczestniczyli również abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński, kanonicy Kapituły Chełmskiej oraz zaproszeni księża. Pielgrzymów powitał proboszcz parafii mariackiej ks. prał. Tadeusz Kądziołka. Słowo do zgromadzonych skierował też Metropolita Lubelski, podejmując refleksję nad wspólnym przesłaniem do narodów Polski i Rosji. - To przesłanie jest drogą do pojednania poprzez gotowość wybaczania sobie win - mówił ks. Arcybiskup. Podkreślił również znaczenie jedności wszystkich Polaków. Natomiast abp Wiktor Skworc w homilii nawiązał do historii wielowiekowego kultu Matki Bożej na Górze Chełmskiej. Odniósł się także do bieżących spraw społecznych i wezwał do troski o serca i dusze młodego pokolenia. Apelował, aby jako wspólnota Kościoła być bardziej wyczulonym na przemiany życia zachodzące w kraju i decyzje rządzących, które nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami katolickiego społeczeństwa. - Nie możemy milczeć i nie reagować, troszcząc się o czystość serc i dusz młodego pokolenia - mówił abp Skworc, jako przykład stawiając św. Edytę Stein, patronkę Europy. Przypomniał, że widząc sytuację polityczną w Niemczech i czarne chmury zbierające się nad społecznością żydowską w tym kraju, Edyta Stein napisała dramatyczny list do papieża Piusa XII. - Jego słowa uczą nas, że trzeba patrzeć krytycznie na rzeczywistość, trzeba reagować i zagrożenia nazywać po imieniu, zwłaszcza gdy w społeczeństwie dochodzi do deptania przyjętych norm, gdy sieje się nienawiść. Trzeba bardzo się starać, by nie wzrosła, stając się zjawiskiem nie do opanowania - przestrzegał ks. Arcybiskup. - W trudnych sytuacjach, których nie brakowało też w życiu Matki Bożej, jak balsam na rany działają słowa św. Pawła: Bóg współdziała z nami dla naszego dobra. Obyśmy współdziałali z Bogiem, bo takiego współdziałania uczy nas Maryja - dodał.
Uroczystości maryjne połączone były z dożynkami. Rolnicy, przynosząc wieńce, chcą podziękować Bogu za zebrane z pól plony. Pragną również prosić Stwórcę, aby nigdy nie zabrakło nam chleba, a ich trudna praca została doceniona. Również na Górę Chełmską pielgrzymi przynieśli kolorowe wieńce. Zostały one wykonane przeróżnymi technikami ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców oraz warzyw. Wszystkie wieńce poświęcił abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Odnowiony krzyż

2024-05-16 09:29

ks. Łukasz Romańczuk

Zebrani wokół krzyża

Zebrani wokół krzyża

Wrocław - Zakrzów: - Przy ul. Bora-Komorowskiego , został poświęcony odnowiony krzyż przydrożny. Poświęcenia dokonał ksiądz Wiesław Karaś, proboszcz parafii pw. św. Jana Apostoła.

Renowacja krzyża odbyła się dzięki staraniom NSZZ „Solidarność” Whirlpool Polska we Wrocławiu, a także mieszkańców, którzy razem od wielu lat opiekują się tym miejscem. - Dziękuje wam za to, że ten krzyż jest tak pięknie odnowiony. Ma on już swoją historię. Dziękuję środowisku dawniej “Polaru”, a dziś “Whirlpoolu”, które dba o to miejsce i przyczyniło się do jego renowacji. Cieszę się, że to miejsce uświęcone modlitwą jest w poszanowaniu - zaznaczył ks. Karaś. - Spoglądam na ten krzyż i zawsze, kiedy będę w tym miejscu, to będę z jeszcze większą satysfakcją będę was wspominał w swoim sercu, was, którzy tu przychodzicie, modlicie się i dbacie o to miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję