Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

W służbie Mater Verbi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Medal Mater Verbi został ustanowiony w 1998 r. przez redaktora naczelnego „Niedzieli” jako rodzaj wyróżnienia dla osób, które szczególnie zasłużyły się w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do ewangelizacji oraz wkład w rozwój Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagroda ta spotkała się z wielkim uznaniem i wiele osób, które otrzymały je, wyrażało swoją wdzięczność za zauważenie ich działalności. Wielokrotnie przychodzili do mnie ludzie, stwierdzając, że medal ten jest dla nich bardziej wartościowy ni z niejeden dyplom.

Tytuł medalu: Mater Verbi – Matka Słowa nawiązuje do faktu przyjęcia przez naszą redakcję Matki Chrystusa, która króluje nam na Jasnej Górze, jako Główna Redaktorka „Niedzieli” – pismo nasze ukazujące się u stóp Jasnej Góry od 1926 r. ma profil maryjny, stara się służyć duszpastersko Królowej Polski. Tak rozumiał misję „Niedzieli jej założyciel – bp Teodor Kubina, nazywając ją wikarym dla proboszcza i sufraganem dla biskupa. Istotnie, gdy katolik po niedzielnej Mszy św. idzie z „Niedzielą” do domu, przez cały tydzień ma możliwość poprzez ten katolicki tygodnik żyć sprawami ważnymi z punktu widzenia naszej wiary. Bardzo ważny może być ten tygodnik dla biskupa diecezjalnego, któremu otwiera oczy na wiele spraw ważkich dla Kościoła powszechnego i diecezji. Przez posługę „Niedzieli” zapisywana jest też niejako kronika dziejów poszczególnych Kościołów lokalnych, co jest istotne nie tylko dla naszego dziś, ale i dla historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszy, że nasz katolicki tygodnik ma bardzo wielu swoich przyjaciół, którzy doceniają jego wysiłek na rzecz ewangelizacji, służą swoją radą i pomocą. Wspaniale, że w apostolat słowa drukowanego włączają się osoby świeckie, ludzie zaangażowani w stowarzyszeniach katolickich, młodzież KSM i oazowa. Oni wiedzą, że poprzez to pismo można tworzyć katolicką opinię społeczną, przypominać o ważnych sprawach z zakresu moralności chrześcijańskiej, przekazywać podstawy katolickiej nauki społecznej, doradzać. Stanowimy wszak społeczność ludzi ochrzczonych, dlatego też nasza chrześcijańska świadomość powinna być żywa i mieć przełożenie na życie codzienne. A już św. Maksymilian Maria Kolbe był przekonany, że prasa katolicka może sprawić, iż ludzie będą chodzić do kościoła, będą świadomymi katolikami; jeżeli nie będą jej czytać, to kościoły będą zionąć pustką. Budowanie Kościoła bowiem dzieje się w domu, w o0gromnym stopniu przy lekturze katolickiej gazety. Troska i zaangażowanie księży w rozprowadzanie „Niedzieli” są zatem zadaniem na wskroś duszpasterskim i przyczyniają się do rozwoju życia duchowego wiernych.

Medal Mater Verbi jest niezwykłym wyróżnieniem osób, które rozumieją, że dziś Słowo Boże musi być głoszone nie tylko w świątyni. Jest też szczególnym podziękowaniem ze strony Redaktora Naczelnego „Niedzieli” za trud, jaki podejmują dla dzieła ewangelizacji. Chcemy, by temu pięknemu zaangażowaniu towarzyszyła bliskość i opieka Matki Słowa – subtelna, prawdziwie wspierająca i kierująca do Źródła Życia.

2014-09-23 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: osobistości obecne na ceremonii wręczenia papieżowi Nagrody Karola

[ TEMATY ]

Watykan

nagroda

Grzegorz Gałązka

Jedenastu laureatów Nagrody Karola Wielkiego zapowiedziało swoją obecność na ceremonii wręczenia jej papieżowi Franciszkowi. Będą wśród nich dwaj wysokiej rangi przedstawiciele Unii Europejskiej: szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wśród gości – byłych laureatów są też: prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, kanclerz Niemiec Angela Merkel, były premier Hiszpanii Felipe González, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox oraz pisarz György Konrád.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję