Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzeb abp. Ignacego Tokarczuka

Biskup niezłomny

W archikatedrze przemyskiej 2 stycznia 2013 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Ignacego Tokarczuka, 67. biskupa przemyskiego i pierwszego metropolity przemyskiego, który zarządzał diecezją w latach 1965-93, a za swoją działalność w okresie PRL zyskał miano „biskupa niezłomnego”. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore odczytał telegram od Ojca Świętego Benedykta XVI. „Odszedł do Pana wybitny pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii jako niestrudzony budowniczy kościołów, ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu” - napisał w imieniu Papieża kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W ostatnim pożegnaniu Zmarłego uczestniczyli licznie zgromadzeni biskupi z Polski, duchowni z archidiecezji przemyskiej i kilka tysięcy wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. w swoim mieszkaniu w Domu Biskupim.

Jak zaznaczył w swoim słowie na początku Mszy św. abp Józef Michalik, arcybiskup senior zdecydowanie chciał pozostać w domu aż do ostatniej chwili swojego życia.

Homilię wygłosił biskup kielecki Kazimierz Ryczan, pochodzący z Żurawicy k. Przemyśla. Podkreślił, że abp Tokarczuk to pasterz, który mimo podstępnych knowań władz spełniał niezachwianie misję ewangelizacyjną i umacniał braci w wierze. Przypomniał słowa wieloletniego biskupa diecezji przemyskiej, który powtarzał, że należy budować ołtarze, bo przy ołtarzu lud Boży jednoczy się i staje się solidarny. - Tak rodziła się nowa Polska - uznał kaznodzieja.

Bp Ryczan przypomniał sylwetkę i biografię wieloletniego ordynariusza przemyskiego. - Budowane liczne kościoły i kaplice bez zezwolenia to tylko zewnętrzny obraz tego, co było ważniejsze. Tam realizowała się podmiotowość wspólnoty parafialnej, rodziła się samorządność i odpowiedzialność, tworzyła się prawdziwa solidarność, choć nikt jej jeszcze nie nazywał takim słowem - wspominał.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. bp Edward Białogłowski powiedział, że abp Tokarczuk miał trzy ulubione miejsca w Domu Biskupim: kaplicę, swój gabinet, w którym pracował i przyjmował gości, oraz osobistą bibliotekę. - Był tytanem pracy - dodał.

Ciało abp. Tokarczuka spoczęło w kryptach archikatedry przemyskiej.

(Red.)

Kraków - Rzeszów

Dzieci w Oknie Życia

W krakowskim Oknie Życia 31 grudnia 2012 r. został pozostawiony chłopczyk. „Serce mi pęka, ale muszę to zrobić. Proszę Was, znajdźcie mu dobrych rodziców” - napisała na karteczce matka dziecka. - Dziecko było pogodne, wyglądało na zdrowe. Zasnął mi na rękach, zanim przyjechało pogotowie - mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu. Jest to 15. dziecko pozostawione w krakowskim Oknie Życia. Dzieci pozostawione wcześniej wychowują się w rodzinach adopcyjnych.

W Oknie Życia znajdującym się przy Domu Samotnej Matki w Rzeszowie, prowadzonym przez siostry sercanki, 2 stycznia 2013 r. został znaleziony trzeci z kolei noworodek. Dziecko przekazano do szpitala na badania, a w najbliższym czasie trafi do adopcji. - Dziewczynka była zadbana i czysta. Cieszymy się, że ktoś nam zaufał. Dziecko zostało przyjęte z ogromną radością i miłością - mówi s. Dominika Jędrzejczyk, dyrektor domu. - Kolejne dziecko w Oknie Życia pokazuje, że są one potrzebne i dyskusja nad potrzebą ich istnienia nie ma sensu - powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Cudzysłów

Nawet Bóg zapragnął dziecięctwa, macierzyńskich ramion i czułych dłoni Niepokalanie Poczętej: miałżebym ja uważać to pragnienie za słabość i za przegraną?

Stawać się jako dziecię, to brać z dziecięctwa to, co przystoi wiekowi dojrzałemu: niepamięć zniewag, brak pożądań godności, miłość wspólnoty towarzyskiej, równowagę przyrodzoną, prostotę i szczerość wobec Boga i ludzi.

Reklama

Słowo Przedwieczne przyszło na świat płacząc i kwiląc, bo to jest najlepszy sposób „propagandy” Boga na świecie - kto oprze się dziecku?

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Liczba ustaw uchwalonych przez posłów radykalnie spadła. W 2012 r. po raz pierwszy od lat Sejm przyjął tak mało ustaw, zaledwie 138.

Badanie CBOS pokazuje, że aż 71 proc. Polaków to ludzie zadowoleni z życia, 25 proc. deklaruje przeciętną satysfakcję, natomiast tylko 3 na 100 jest rozczarowanych swoim życiem. Tak pozytywny wynik może zaskakiwać, biorąc pod uwagę utarty stereotyp, że Polacy to naród malkontentów.

Krzysztof Bondaryk nie jest już szefem ABW. Donald Tusk przyjął jego rezygnację ze stanowiska. W tle sporu, który zakończył się dymisją, jest reorganizacja i ograniczenie kompetencji ABW.

„Przegląd Powszechny”, jezuicki miesięcznik, który przetrwał zabory oraz różne zawirowania PRL-u, nie będzie już wydawany.

KRRiT ogłosiła konkurs na ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie. Jedno z nich jest przeznaczone dla kanału społeczno-religijnego. O. Tadeusz Rydzyk obawia się, że rada przyzna je innej stacji niż TV Trwam.

O. Jan Mikrut, redemptorysta, współzałożyciel i wieloletni pracownik Radia Maryja zmarł 4 stycznia 2013 r. w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Teresa Torańska, wybitna dziennikarka, zmarła 2 stycznia 2013 r., w wieku 69 lat. Napisała m.in. książkę „Oni”, zawierającą wywiady z komunistycznymi dygnitarzami.

Okoliczności śmierci Andrzeja Leppera wciąż budzą wątpliwości. Jedna z gazet napisała, że podczas oględzin pomieszczenia, w którym znaleziono ciało polityka, odkryto aż 7 „tajemniczych śladów obuwia”. Formalnie śledczy uznali, że lider Samoobrony popełnił samobójstwo i umorzyli postępowanie.

Maciej Z., znany dziennikarz motoryzacyjny, został skazany na 3 lata pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 8 lat za spowodowanie wypadku w 2008 r., w którym zginął inny dziennikarz Jarosław Zabiega.

Prokuratura w Katowicach zamknęła śledztwo w sprawie śmierci półrocznej Madzi z Sosnowca. Prokuratorzy postawili matce dziecka - Katarzynie W. zarzut zabójstwa. Kobiecie grozi dożywocie.

Sprzedaż oferty letniej biur podróży spadła w ostatnim tygodniu grudnia 2012 r. aż o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

2013-01-07 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25

[ TEMATY ]

kardynał

sąd

oskarżenie

Kanada

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

W watykańskim komunikacie przypomniano, że 8 lutego 2024 r. Ojciec Święty powierzył emerytowanemu sędziemu Sądu Najwyższego prowincji Québec, André Denisowi, misję wyjaśnienia zarzutu postawionego w kontekście pozwu zbiorowego wniesionego przeciwko archidiecezji Québec. Sprawozdanie ze wstępnego dochodzenia kanonicznego przeprowadzonego przez sędziego zostało zakończone 6 maja 2024 r. i przekazane w następnych dniach Ojcu Świętemu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję